İhracatçımız Görevini Yaptı
Dünyada artık Türk ürünü ile tanışmayan tek bir ülke kalmadı. 2022 yılında 162 ülkeye ihracatımızı arttırırken, 108 ülkede ihracat rekoru kırdık.
Yılın 11 Ayını Geride Bırakırken...
Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 3,9 büyüdü ve mal ve hizmet ihracatı büyümeye 2,9 puan katkıda bulundu.
Büyük pazarların ithalatı baskılanıyor
Ekim ayı ihracatımız yüzde 2,8 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Yılın on ayında ihracatımız yüzde 15,4 yükselerek 209,5 milyar dolara, son 12 aylık dönemde ise yüzde 17,5 artışla 253,1 milyar dolara ulaştı.
Avrupa'nın Enerji Krizini Fırsata Dönüştürebiliriz
Sanayicimizin enerji maliyetleri son bir yılda artmış olsa bile Türkiye'nin enerji sıkıntısı bulunmuyor. Avrupa ise bir enerji krizi yaşıyor.
İhracattaki Başarımız Ekonomiyi Büyütmeye Devam Edecek
İhracatçılarımız için küresel pazarda işler daha zor hale gelmeye başlasa da dünya ticaretinde yakaladığımız artış ivmesi devam ediyor. İhracatta rekor serisi yaz aylarında da devam etti. Temmuz ve ağustos aylarında ihracatta kaydettiğimiz başarılar da Türkiye ekonomisinin büyümeye devam edeceğine işaret ediyor.
Büyük denizlere açılıyoruz
Türk ihracatçısı, küresel ticaretteki risk ve belirsizliklere rağmen bu yıl başarılı bir performans sergiledi. Yıl sonu ihracat hedefimiz olan 250 milyar dolara, yılı tamamlamadan ulaşacağımıza inanıyorum.
Birlik ruhu, itici gücümüz olacak
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde yeni bir dönemin kapılarını aralıyoruz. Dört yıl boyunca İsmail Gülle ve beraberindeki yönetim ile omuz omuza, elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık. İsmail Başkan ile bizler de yaşanan sorunlara çözüm bulmak için gayret gösterdik. Rekorlar kıran ihracat ailemize, gece gündüz katkı sunduk. Yeni dönemde çok daha fazla katkı sunmaya devam edeceğiz.
Türkiye'nin topyekûn kalkınmasına hizmet ediyoruz
Her zaman söylüyoruz; ihracat görevimizdir, ihracat borcumuzdur, ihracat geleceğimizdir, ihracat istikrarımızdır, ihracat gücümüzdür. Çünkü ihracat, dünya arenasındaki gururumuzdur.
CANLI DESTEK