Barış Köprüleri Kuruyoruz
Türkiye'nin ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri Türk ihracat ailesi, 250 milyar dolar hedefine emin adımlarla ilerliyor. Türkiye üreterek, ihracat yaparak yükseliyor. İhracatta sürdürülebilir sistem kurarak, gelecek nesillere daha iyi yarınlar bırakacağız.
Özlemişiz ve Özletmişiz
Birleşik Arap Emirlikleri'ne gerçekleştirdiğimiz Dubai Heyeti, ihracatçılarımızdan ve Dubaili iş insanlarından oldukça büyük ilgi gördü. Pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz ilk fiziki ticari heyetimiz süresince, dış pazarda sahada olmayı ne kadar özlediğimizi fark ettik.
Yenilenebilir Enerjiye Dönüş Zamanı
2022 bizler için yeni bir dönemin başlangıcı. Cumhurbaşkanımız tarafından açılanan “Türkiye Ekonomi Modeli”nde, ihracat odaklı bir büyüme dönemine girdik.
Büyümenin Lokomotifi Olduk
Günümüzde, sürdürülebilir ihracat artışının yolu, katma değerli üretimden geçiyor. TİM olarak inanıyoruz ki ''Türkiye ihracatla ihracat tasarımla yükselecek.”
Hedef Artık Çok Daha Yakın
Bizim işimiz üretmektir ve 2022 için belirlediğimiz 250 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşmak için üretmeye de devam edeceğiz.
Güç Birliği, Söz Birliği
Bir yandan ‘Made in Türkiye' markasını dünyaya tanıtıyor, bir yandan da ihracatçımızın dünyaya ulaşmasını kolaylaştıracak altyapıları kuruyoruz.
Hedefe Artık Daha Yakınız
Rekor ihracat serimizin devam etmesi dışında, Eylül ayı, bizzat Cumhurbaşkanımızın ağzından motivasyonumuzu yükseltecek güzel haberler aldığımız bir ay oldu.
Yeni Hedeflere Yeni Neferlerle Koşuyoruz
Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye hedefimizde önemli bir eşik aştık ve dünyanın en büyük ekonomisi ABD ile ticaretimizi kendi lehimize çevirdik.
Türkiye'yi Geleceğe Güvenle Taşıyacak Projelere İmza Atıyoruz
Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak haziran ayı içerisinde ‘TİM Marka Konseyi' ve 'TİM Sürdürülebilirlik Eylem Planı'nı devreye aldık. Zira Türkiye'nin marka değerimi ihracat ailesi yükseltecektir ve Türkiye'nin en önde gelen sürdürülebilir faaliyeti ihracattır.
200 Milyar Dolara Anadolu Şehirleri İle Koşuyoruz
Sanayisini son 10 yılda çeşitlendiren Anadolu kentlerimizin, geçen altı ayda gerçekleştirilen 102 milyar dolarlık ihracatta önemli payı bulunuyor. 200 milyar dolar hedefimize de bu kentlerimizin büyük gayretiyle ulaşabileceğimize inanıyorum.
Samsun ile Başladı, 81 İlde Devam Ediyor
Samsun ile başladı, 81 ilde devam ediyor Bir asır önce mücadeleyle başlayan Cumhuriyetimizin kuruluş hikâyesi, bugün de iktisadi hayatta verilen bir mücadele ile devam ediyor. Bu mücadelenin en büyük neferlerinin de ihracatçılarımız olduğunu gururla söylemek isterim.
Gençler ve Yeni Projelerle Geleceğe Hazırlanıyoruz
Son altı ayda yaptığımız ihracat 100 milyar doları aşarken yılın ilk çeyreğinde yakalanan ihracat performansı, senenin kalanında da yeni rekorlara imza atacağımızın haberini veriyor.
Ülke Ekonomisinin Büyümesinde Başrol İhracatçının Oldu
İyi bir başlangıç yaptığımız 2021 yılını, tüm belirsizliklere rağmen belirlenen hedeflerle kapatacağımıza inanıyorum.
Sektörlerimizin Üretim Gücü İle Küresel Payımızı Büyüteceğiz
Küresel ticaretin azaldığı ve dünya ekonomisinin küçüldüğü bir yılda, rekor ihracat başarısına imza atan sektörlerimiz, üretim ve tedarikçi gücünü göstererek güven tazeledi. Sırada finansman ve lojistik çözümler üreterek daha büyük hedeflere ulaşmak var.
Yeni Yılda Yeni Rekorlara Koşacağız
Yeni yılda hedefimiz sadece ihracatta rekorlar kırmak değil, inovasyonla katma değerli ihracatımızı artırmak olacak. Firmalarımız pandemi sürecinde gösterdikleri performansla bu yetkinliğe sahip olduklarını ortaya koymuştur.
Türkiye'nin Yeni Yükseliş Trendine Yeni Projelerimizle Katkı Sunacağız
Ülke kalkınmasının anahtarının ihracat ve ihracatçının omuzlarındaki yükün de ne kadar büyük olduğunun bilincindeyiz. Ülkenin kalkınması yolunda bir tuğla koyabilmek amacıyla projeler geliştiriyor ve güçlü bir ihracat ordusu oluşturmaya çalışıyoruz.
YEP de Gösterdi ki İhracatla Yükselmeye Devam Edeceğiz
Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, üretim gücümüzü kullanıp, yeni neferler ve katma değerli ürünler ile ülkemizin Yeni Ekonomik Programı'nda başarılı olması ve amaçlanan hedeflere ulaşılması doğrultusunda seferber olmaya devam edeceğiz.
Küresel Ticaretin Genç ve Başarılı Bir Oyuncusuyuz
Türk iş dünyasının küresel ticarette tam anlamıyla rol almasının sadece 40 yıllık bir geçmişi olsa da iş dünyası olarak başta ihracatçılarımız olmak üzere, krizlerde de başarılı bir performans sergiliyoruz.
Sınavı Başarılı Yürüttüğümüz Bir Dönem Oldu
“Dünya ticaretindeki hareketlenme, tedarikte yeni rota arayışları, piyasadaki izlenimlerimiz, günlük ihracat rakamlarında geldiğimiz nokta, bize hedefimize daha erken ulaşabileceğimizin cesaretini veriyor.”
Hedefe Bir Adım Daha Yaklaştık
Haziranda yakalanan ihracat artışı ile ihracatın, ithalatı karşılama oranı yüzde 82'ye yükseldi. “Dış ticaret fazlası veren Türkiye” hedefine biraz daha yaklaşırken, sektörlerimizden gelen bilgiler, yeni dönemde hedefe koşarak gideceğimizin mesajını veriyor.
Yeni Normal Türkiye'den Yana Olacak
Devletimizin ihracat odaklı yaklaşımı ve açıkladığı destek paketleri, ihracatçılarımızı daha da cesaretlendiriyor. İhracatçılarımızın pandemi sürecindeki mücadele azmini de mayıs ihracat verilerimizde hissetmeye başladık. Haziranda tablo daha da güçlenecektir.
Ülke Olarak Marka Değerimizi Artırmaya Devam Ediyoruz
Sürecin en başından beri TİM'de de ışıkların hiç sönmediğini, üretimin hiç durmadığını ve 7 gün 24 saat ihracat yapıldığını gururla söylemek isterim. İhracatçılarımızın bu fedakarlığının, yeni dünya düzeninde ülkemiz açısından mutlaka karşılık bulacağına inanıyorum.
Zor Günleri ‘BİRLİK'te Geride Bırakacağız
​“Devletimiz tarafından bugüne kadar alınan tedbirler ve sağlanan desteklerin, Türkiye ekonomisi ve ihracata önemli bir katkı sağlayacağını ve destekleri, Türk ihracatçısını önümüzdeki dönemde rahatlatacak önemli bir hamle olarak görmekteyiz.”
2020 yılı, rekorlar ve dönüşümle devam ediyor
Yeni yıla girerken sizlere bir sözümüz vardı: 2020, her anını iyi değerlendireceğimiz ve daha fazla ihracat için çalışmalar yapacağımız bir yıl olacak. Yılın ilk iki ayında, verdiğimiz sözü tutmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Daha güçlü ve daha umutluyuz
Ticaret Bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın risk alma cesareti ve ülke insanımızın üretim gücüyle, 2020 her anını “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefiyle değerlendireceğimiz bir yıl olacak.
2020 TİM'in yılı, sizin yılınız olsun
TİM Proje Dijital Dönüşüm Ofisi ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin ortak çalışması ile artık ihracatçılar, birlik üyeliği sorgulama ve doğrulama işlemlerini e-Devlet kapısından da yapabilecekler. İhracatçılar, e-Devletten ihtiyaç duydukları her anda alabilecekleri belgeyi, müşavirlik ve bankacılık işlemlerinde, hal kayıt belgesi olarak ve ikili iş görüşmelerinde referans mektubu için de ek belge olarak da kullanabilecekler.
Design Week, Büyük ve Güzel Ülkemize Armağan Olsun
Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye hedefine ulaşmak için marka ve tasarım olmazsa olmazlardan. Bu topraklardan daha fazla tasarımcı çıkartmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Gelecek yıl tasarım haftasını, tasarım ekosisteminin tüm paydaşları ile bir araya getirerek, İstanbul'un kıymetli bir küresel tasarım markası haline getirmeyi amaçlıyoruz.
Çıktığımız gönül yolculuğundan gururla döndük
7 bölgede 61 ihracatçı birliği “Ben de bu seferberliğin bir parçasıyım” dedi. İhracatçı birlikleri adlarına yaraşır bir şekilde birlik olmanın gereğini yaptı. 
Dalgalara Rağmen Rotamız Değişmeyecek
Ekonomideki dengelenme sürecinde ihracatçılarımız da üzerine düşeni yapıyor ve her ay rekorlar kırmaya devam ediyorlar. İhracatımız Temmuz ayında yüzde 8,3 artış göstererek 16 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attı. İhracatçının tek çatı kuruluşu TİM olarak, üzerimize düşen görevlerin farkındayız ve çalışmaya hız kesmeden devam ediyoruz.
Kalkınma Hedefimizden Kimse Bizi Alıkoyamaz
Elimizi rahatlatacak önemli bir başka gelişme, TC Merkez Bankası'ndan gelmiştir. TCMB'nin 425 baz puanlık faiz indirimi, kısa zamanda reel sektörün finansman maliyetlerine yansıyacak önemli bir adımdır.
Misyonumuz 7/24 İhracat, Vizyonumuz İhracat 4.0
TİM'i artık ihracat rakamları açıklayan bir kurum olmanın ötesinde, küresel ticaret verilerinin geniş kapsamlı analizini yapan, akademik derinliğe haiz pazar ve ürün araştırmaları hazırlayan , 'TİMTank' modeliyle ihracatçımıza yol haritası sunan, ihracatımızın küresel algısını güçlendirecek çalışmalar yürüten bir düşünce kuruluşu olmaya dönüştürüyoruz.
Yeni Projeleri Tek Tek Hayata Geçiriyoruz
Önümüzdeki 4,5 yılı, Türkiye'nin Avrasya'daki oyun kurucu gücünü perçinleyen, küresel büyüme ve ticaretteki payımızı yüzde 1,5'e çıkaracak şekilde, verimli kullanmalıyız. İş, bilim ve sanat dünyasının, siyasi istikrardan güç alan bu şansı doğru kullanarak, inovasyon ve 5G sürecine dâhil olması gerekiyor.
Şimdi Reformların Tam Vakti
TİM olarak ilan ettiğimiz “Sürdürülebilirlik ve Yenilik Yılı” kapsamında bu reform sürecinde ülkemizin refahı, büyümesi ve istihdamı adına rekorlarımızı aynı azimle devam ettireceğiz.
Hem Üretim, Hem Katma Değer Artmalı
Tasarım kadar, inovasyonun da katma değer için vazgeçilmez olduğunu hep vurguluyoruz. Türkiye'de inovasyon kavramına ilk sahiplenen kurum olan TİM, 2012'den beri düzenlenen organizasyonlarla konunun öneminin anlaşılması ve farkındalık yaratılması için çalışıyor. Bu yıl “Türkiye İnovasyon Haftası” olarak düzenleyeceğimiz etkinlik Mayıs ayının başında gerçekleşecek. Uluslararası düzeyde yetkin isimler İstanbul'da ihracat kamuoyuyla buluşacak.
Türkiye İçin İhracat, İhracat İçin İnovasyon Şart
Kolay zamanlarda değiliz. Ülkemiz geçen yıl birçok açıdan çeşitli ekonomik saldırılar atlattı. Dünya ekonomisinde küresel ticaret savaşları ve Brexit gibi kritik meseleler, tüm ülkeler için riskler getirdi ve belirsizlikler de halen sürüyor.
Hedef Adım Adım
İhracat 2019 Raporu ile birlikte hedeflerimize yönelik olarak, yeni bir vizyon ve yol haritası da oluşturmuş durumdayız. Yeni vizyonumuzun ana temasını “5G” ile özetliyoruz. Bunlar; Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı ve Güçlü Altyapı-İhracat Ekosistemi başlıkları altında toplanıyor. Yol haritamız bu tür raporlarla şekillenirken, 5G vizyonumuzu hayata geçirecek çalışmalara da imza atmaya devam edeceğiz.
Yeni Hedef: 100 Bin İhracatçı, 200 Milyar Dolar İhracat
Vizyonumuz, artık sadece ihracat rakamlarında sıçramaya değil, ihracat hacmimizde sürdürülebilir bir ivme yakalamaya dönüktür. Stratejimiz, Ar-Ge, inovasyon ve tasarıma odaklanmaktan geçiyor ve bunu tüm kamuoyuna aktarmayı bir misyon olarak üstleniyoruz.
Milli Tasarım Kültürü Gelişiyor
Tasarım dediğimizde her ne kadar öne çıkan husus moda olsa da, aslında tasarım hayatı basitleştirebilen, kaynakların daha verimli kullanılmasını sağlayabilen, hayatın engellerine çözümler getiren her alanda önümüze çıkıyor.
Hedef: Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye
30 Haziran'da iş başına gelen TİM'deki yeni yönetimin hedeflerini, 5G ile özetliyoruz. Güçlü altyapı, Güçlü insan kaynağı, Güçlü ihracat, Güçlü ekonomi ve Güçlü Türkiye!
Yeni Ekonomi Programının Özü: İhracat
Dünya ve Türkiye ekonomisinin gidişatı göz önünde bulundurulduğunda, dengelenme, disiplin ve değişim olmak üzere 3 temel esasa dayandırılan programın,  temel makro hedefler bakımından son derece tutarlı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin gerçekleriyle örtüşüyor.
Cari Açığı Hizmet İhracatı İle Yenebiliriz
TİM olarak bizlerin ve 61 ihracatçı birliğimizin elindeki yedek akçelerden oluşan atıl fonların ihracatçılarımızın zarar görmemesi için Eximbank'a kullandırılması konusunda hazırlığımızı yaptık ve Ticaret Bakanlığımızın himayesinde ilgili protokole imza attık.
Daha Güzel Yarınlara Hep Beraber
Ekonomimizi daha ileri taşıma noktasında, ihracatın ne denli önemli olduğu artık hepimizin malumu. Bu bilinçle, ihracata ilişkin çalışma ve projeler üzerinde titizlikle duruyoruz. Önceki yönetimler döneminde başlayan projeleri çok daha etkin ve kapsayıcı bir hale getirmek için çalışıyoruz. Bunların yanında, yeni projeler de geliştiriyoruz.
CANLI DESTEK