Haberler

TİMReport Ocak Sayısı Yayında
15 Ocak 2021
İhracat, ekonomi, finans, teknoloji, marka, inovasyon, tasarımla ilgili detaylar; Aylık ihracat verilerinin detaylı analizi; İhracatçılarla gerçekleştirilen röportajlar; Girişimcilik hikayeleri
İhracatçılar Tarımda Talep ve Önerilerini Bakan Pakdemirli'ye Aktardı
14 Ocak 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İstişare ve Tarım Müşavirleri toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla gerçekleştirildi. Online olarak düzenlenen toplantıda ihracatçılar tarım sektörüyle ilgili talep ve önerilerini paylaştı. Toplantıda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, özellikle küresel tedarik zincirleri içerisinde rollerin yeniden yapılanma sürecinde olmasının, Türkiye'ye tarım sektöründe önemli fırsatlar sunduğunu belirterek, “Pandeminin küresel etkilerine rağmen ülkemiz yılın üçüncü çeyreğinde, ihracatını artıran dört ülkeden biri olurken, tarım alanındaki tüm sektörlerimizin bu fırsatları avantaja çevirdiklerini gördük. 2020 yılı ihracat hedefimize ulaşmamızda, tarım sektörlerimiz kilit rol oynadı. Tarım sektörlerimizin, geçtiğimiz yıl ihracatı; yüzde 4,3 artarak 24,4 milyar dolara ulaştı” dedi.
Cumhuriyet Tarihinin Aylık İhracat Rekoru Kırıldı
05 Ocak 2021
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Aralık ayı ve 2020 yılı genel ihracat rakamlarını açıkla-dı. 2020 Aralık ayında Türkiye'nin ihracatı, pandemi koşullarına rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 16'lık artışla 17 milyar 844 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamı oldu. Aralık ayında 22 sektör ihracatını artırır-ken, özellikle 8 sektörün en yüksek aylık ihracat rakamlarına ulaşması dikkat çekti. Aralık ayında 1794 firmanın ilk kez ihracata katılmasıyla da rekor kırıldı. 2020 yılı ihracatı ise 169 milyar 514 milyon dolar ile, Yeni Ekonomi Programı 2020 İhracat hedefi olan 165,9 milyar doların üzerinde gerçekleşmesiyle ihracat ailesi önemli bir başarıya imza attı. Geç-tiğimiz yıl Hububat, Mobilya, Çimento, Halı, Meyve Sebze Mamulleri ve Yaş Meyve Sebze sektörleri de yıllık bazda rekor kırdı. 2020 yılında toplam Covid-19 ürünü ihracatı da yüzde 233 artışla 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. 17 il tarihlerinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaştı. Yeni normalin ilk yılı olan 2021'de ihracat hedeflerinin 184 milyar dolar olacağını belir-ten TİM Başkanı İsmail Gülle, “Geçtiğimiz yıl, ihracat ailesi, 226 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Rekorlara alışkınız, fakat böylesine zorlu bir atmosferde, rekorlara imza atmak, gerçekten takdiri hak ediyor. Dünya mal ticaretinde bu yıl tarihimizde ilk defa yüzde 1 paya ulaşacağız. Bugün ülkemiz, yılı pozitif büyümeyle kapatıyorsa, bunda en büyük pay sanayicinindir, ihracatçınındır. “Made in Türkiye” markasını, Dünyanın dört bir köşesinde güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Artık Türk İhracatçısı neredeyse kendisiyle yarışır hale geldi. Hedefimiz dış ticaret fazlası veren Türkiye ve bunu Allah'ın izniyle ba-şaracağız” dedi.
EGD'nin Geleneksel "Yılbaşı Buluşması" Online Gerçekleştirildi
04 Ocak 2021
Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması" Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirildi. Bu yıl 16'ıncısı düzenlenen etkinlikte EGD üyelerinin yanı sıra, siyaset ve iş dünyasından isimler online olarak bir araya geldi. Etkinlikte konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, ”Bu olağan dışı şartlara hızla uyum sağlayarak, ihracatta V tipi bir toparlanmayı gerçekleştirdik. İhracatta düşüşler yalnızca iki ayla sınırlı kaldı, bugün pandemi öncesinden daha güçlüyüz. “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine, durmaksızın koşuyoruz” dedi.
Türkiye İnovasyonu Konuştu
26 Aralık 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla 25-26 Aralık'ta online olarak dünyanın seyrine sunulan 8.Türkiye İnovasyon Haftası milyonlarca kişi tarafından büyük ilgiyle takip edildi. Alanında dünyaca ünlü isimlerin de yer aldığı ekosisteminin en önemli buluşmalarından olan etkinlik sosyal medyada mecralarında da milyonlarca etkileşim almasıyla da adından söz ettirerek gündem oldu. Yeni ufuklara yelken açan ve büyük beğeni alan etkinliğin ikinci gününde de inovasyon her yönüyle konuşuldu. Etkinliğe katılan ABD'li ünlü fütürist ve mucit Ray Kurzweil'in gelecekle ilgili, “2030'larda insan ve makine, gerçek ve sanal gerçeklik arasında net bir ayrım olmayacak. Akıllı nanorobotlar çevreye, vücudumuza ve beynimize derinlemesine entegre olacak, ışınlama deneyimi yaşayacak ve insan zekasını artıracak” sözleri dikkat çekti. TİM Başkanı İsmail Gülle, “İnovasyon Türkiye'nin geleceği, Türkiye'nin değeridir. İhracatın geleceğinin inovasyona dayalı kalkınma ile olacağına inanıyoruz. İnovasyonun önemini anlatmayı ve inovatif çalışmaları desteklemeyi amaçladığımız etkinlikte milyonlarca kişiye ulaştık. Özellikle gençlerimizin bundan sonraki hayatlarında, tercihlerinde, mesleklerinde inovasyona değer vermelerini, inovasyonla yeni fikirler oluşturmalarını, icat çıkarmalarını arzu ediyoruz” dedi.
Yeni Ufuklara Yelken Açacak Olan Türkiye İnovasyon Haftası Başladı
25 Aralık 2020
Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla 2012 yılından itibaren Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından düzenlenen ve bu yıl pandemi nedeniyle 25-26 Aralık'ta online olarak gerçekleştirilen 8.Türkiye İnovasyon Haftası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 6 bakanın da katılımıyla başladı. Yeni ufuklara yelken açacak Türkiye İnovasyon Haftası'nda dünyaca ünlü konuşmacılar, inovasyonda çığır açan teknolojik buluşların sahipleri, sektör devleri, inovasyon paydaşları, başarı hikayeleri, inovasyon odaklı projeler ile inovasyonun çok yönlü ele alındığı birçok panel dünyanın seyrine sunuldu.Instagram Kurucu Ortağı Mike Krieger, geleceğin teknolojileri konusunda uzman fütürist bilim insanı Ray Kurzweil'in de katıldığı etkinlik özel teknoloji yöntemleri kullanılarak milyonlarca kişiyle buluşturuldu. Açılış töreninde yaptığı konuşmada inovasyonun ve Türkiye İnovasyon Haftası'nın önemine vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Dünyada bir ilke imza atarak sanal platformda gerçekleştirdiğimiz, Türkiye İnovasyon Haftamızda, bu yıl çok daha geniş bir kitleye ulaşacağız. İnovasyon zaten bu coğrafyanın bir geleneği, gerçeği ve bir gerekliliğidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de ifade ettiği gibi; “Medeniyet yolunda başarı, yenileşmeye bağlıdır.” İşte biz, geleneğimizden aldığımız güçle, geleceği hep beraber inşa ediyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi, ihracat inovasyonla, Türkiye ihracatla yükselecek. İhracat geleceğimiz, inovasyon güvencemizdir. İnovasyonun önünde durabilecek hiçbir engel yok” dedi.
İnovasyon Ekosisteminin En Büyük Buluşması Başlıyor
22 Aralık 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla 2012 yılından itibaren düzenlenen, inovasyon ekosisteminin en büyük buluşması Türkiye İnovasyon Haftası bu yıl pandemi nedeniyle online olarak 25-26 Aralık tarihlerinde tüm dünyanın seyrine sunulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber 6 bakanın da katılacağı Türkiye'de inovasyon kavramının yerleşmesine ve gelişmesine büyük katkı sağlayacak 8.Türkiye İnovasyon Haftası'nda inovatif yaklaşımları ile alanında lider dünyaca ünlü konuşmacılar, sektör devleri, inovasyonda çığır açan teknolojik buluşların sahipleri, inovasyon paydaşları, başarı hikayeleri, inovasyon odaklı projeler ile inovasyonun çok yönlü ele alınacağı birçok panel ile inovasyon ödül töreni yer alacak. Türkiye'nin İlk Sanal İnovasyon Haftası'nda Instagram Kurucu Ortağı Mike Krieger, geleceğin teknolojileri konusunda uzman fütürist bilim insanı Ray Kurzweil, Kalp Cerrahı Prof.Dr. Mehmet Öz gibi global düzeyde alanında uzman isimler de etkinlikte konuşacak. TİM Başkanı İsmail Gülle, “İnovasyon adına Türkiye'nin en büyük projesi ihracat oldu. Bu yıl, salgın sürecinde edindiğimiz tecrübeleriyle beraber Türkiye İnovasyon Haftası'nı yeni bir anlayış ile dizayn edip, ihracat odaklı dopdolu bir içerik ve program hazırladık. İlk Sanal İnovasyon Haftası'nı milyonlara ulaştıracağız. İnovasyon güvencemiz, ihracat geleceğimiz diyoruz. Bu anlamda hiç vakit kaybetmeden İnovatif Türkiye'yi hep beraber inşa edeceğiz. İhracat inovasyonla, Türkiye ihracatla yükselecek. Bugün katma değerli üretim, sürdürülebilirlik, markalaşma ve inovasyon alanlarında atacağımız her adım, İhracatla Yükselen Türkiye'nin teminatı olacaktır” dedi.
TİM Başkanı Gülle: Otomotiv Sektörü, Salgın Öncesi İhracat Rakamlarını Yakaladı
08 Aralık 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin ilk 3 boyutlu Sanal Otomotiv Fuarı ‘Auto Expo Türkiye 2020'nin açılışında yaptığı konuşmada, “Önemli pazarlarımızda kısıtlamaların tekrar başladığı, tüketimin kimi sektörlerde ciddi oranda azaldığı Kasım ayında, otomotiv sektörümüz 2 milyar 698 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 0,3 de olsa sektör ihracatının artması, salgın öncesi ihracat rakamlarını hızlıca yakalaması oldukça önemliydi. Bu sektörümüzün ihracatı, tüm toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 16,8 oldu. 2020 toplam ihracat hedefimiz olan, 165,9 milyar dolara emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz” dedi.
Türkiye'den Çin'e İlk İhracat Treni Yola Çıktı
04 Aralık 2020
Türkiye'den Çin'e ilk ihracat treni Marmaray Kazlıçeşme istasyonundan törenle uğurlandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı İsmail Gülle tarafından uğurlanan tren, toplam 8 bin 693 kilometre yol kat edecek. Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyor. Törende bir konuşma yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Trenimizin yola çıktığı Çerkezköy'den çaldığı ilk düdük, ülkemiz adına yeni bir dönemin habercisidir.Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine bugün biraz daha yaklaşmıştır.” dedi. TİM Başkanı İsmail Gülle ise, “Bugün tarihi bir an yaşıyoruz ve onun heyecanı, mutluluğunu hissediyoruz. Suyu tersine akıtmak için yapılan bu işlem; Türkiye'nin gelecek ihracat vizyonu açısından çok önemli bir andır. İnşallah bu trenlerin arkası dolu dolu olur ve bu lojistik ağlar bizi dünya ile daha çok buluşturarak daha çok mal satmamıza vesile olur” diye konuştu.
TİM ve THY Arasında İhracatı Uçuracak İş Birliği
04 Aralık 2020
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat seferberliği kapsamında ihracatçının hava kargo kullanımını artırmak ve lojistik maliyetlerini azaltmak için Türk Hava Yolları ile indirimli hava kargo taşımacılığına yönelik önemli bir iş birliği anlaşması imzaladı. İş birliği ile THY'nin lojistik markası Turkish Cargo, 22 ülkede 28 destinasyonda Türk ihraç ürünlerinin hava kargo ile taşınmasında yüzde 30'a varan indirim uygulayacak. Anlaşma ile toplam 5 milyar doların üzerinde ek ihracat gelirine ulaşılabileceği belirtildi. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye ihracatla, ihracat da THY'nin kanatlarında yükselecek. Turkish Cargo da, küresel salgının en zorlu döneminde ihracatın lojistik yükünü başarıyla sırtlayarak “Güvenilir Tedarikçi Liman Türkiye” algısına da önemli bir destek verdi” dedi.
CANLI DESTEK