Haberler

Venezuela ile Ticarette Yeni Hedef 5 Milyar Dolar
27 Ocak 2023
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanlığı'nın “Uzak Ülkeler Stratejisi” kapsamında Venezuela'ya ticaret heyeti düzenledi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve TİM Başkanı Mustafa Gültepe'nin yanı sıra 21 sektörden 60'dan fazla firma temsilcisinin katıldığı programda Türk ihracatçıları, Venezuelalı iş insanlarıyla 1000'i aşkın ikili iş görüşmesi (B2B) gerçekleştirdi.
TİMReport Ocak Sayısı Yayında
6 Ocak 2023
Meclisimiz tarafından hazırlanıp yayınlanan TİMReport dergimizin yeni sayısı yayında!!!
Avustralya (Sydney - Melbourne) Ticaret Heyeti
5 Ocak 2023
T.C. Ticaret Bakanlığı ve Meclisimiz koordinasyonu, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (AKİB) organizasyonunda 26 Şubat - 04 Mart 2023 tarihleri arasında Avustralya'ya yönelik tüm sektörlerin katılımına açık Genel Nitelikli bir Ticaret Heyeti gerçekleştirilecek olup, Sydney ve Melbourne şehirlerini kapsayacak söz konusu organizasyonda Avustralya'dan iş insanlarının davet edileceği genel nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.
Türkiye 2022 Yılında 254 Milyar Dolarla İhracatta Rekor Tazeledi
2 Ocak 2023
Sektörler özelinde kimyevi maddeler ve mamulleri 33,5 milyar dolarla 2022'nin ihracat şampiyonu oldu. Otomotiv endüstrisi 31 milyar dolarla ikinci, hazır giyim ve konfeksiyon ise 21,2 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı.
Vietnam (Ho Chı Mınh) Ticaret Heyeti
1 Ocak 2023
T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Meclisimiz ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) organizasyonunda, Ticaret Bakanlığı Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında potansiyel pazar niteliğindeki ülkelere yönelik ihracatımızda artış sağlanması ve ihraç ürünlerimizin tanıtımı amacıyla, 26 Şubat-3 Mart 2023 tarihleri arasında Vietnam'a yönelik olarak tüm sektörleri kapsayan genel nitelikli bir Ticaret Heyeti gerçekleştirilecek olup Ho Chi Minh City şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Vietnam'dan iş insanlarının davet edileceği genel nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.
TİM Bölgesel Sürdürülebilir İhracat Seferberliği Eğitim Programı'na Ege Bölgesi İle Devam Edildi
30 Aralık 2022
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) “Sürdürülebilirlik Eylem Planı" hedefleri doğrultusunda Marmara Bölgesi ile başlattığı “Bölgesel Sürdürülebilir İhracat Seferberliği Eğitim Programı”na Ege Bölgesi ile devam etti. Tüm gün süren eğitim programında katılımcılara, Avrupa Yeşil Mutabakatı, iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik süreçlerine ilişkin bilgi verildi.
Kanada (Toronto) Ticaret Heyeti
29 Aralık 2022
T.C. Ticaret Bakanlığı ve Meclisimiz koordinasyonu, Denizli İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği (DENİB) organizasyonunda 05-08 Mart 2023 tarihleri arasında Kanada'ya yönelik tüm sektörlerin katılımına açık Genel Nitelikli bir Ticaret Heyeti gerçekleştirilecek olup, Toronto şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Kanada'dan iş insanlarının davet edileceği genel nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.
Amerika Birleşik Devletleri (New York) Ticaret Heyeti
27 Aralık 2022
T.C. Ticaret Bakanlığı ve Meclisimiz koordinasyonu, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İİB) organizasyonunda 28 Şubat - 3 Mart 2023 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik tüm sektörlerin katılımına açık Genel Nitelikli bir Ticaret Heyeti gerçekleştirilecek olup, New York şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Amerika Birleşik Devletleri'nden iş insanlarının davet edileceği genel nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.
Tayland (Bongkok) Ticaret Heyeti
26 Aralık 2022
T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu, Meclisimiz ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile 19 - 23 Şubat 2023 tarihleri arasında Tayland'a yönelik tüm sektörleri kapsayan Genel Nitelikli bir Ticaret Heyeti gerçekleştirilecek olup, (gıda ve gıda takviyeleri, hububat, kimyasal hammaddeler, tıbbi ilaçlar, elektrik - elektronik, mücevher ve su ürünleri sektörleri önem arz eden sektörlerdir) Bangkok şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Tayland'dan iş insanlarının davet edileceği genel nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.
Pakistan (Karaçi) Ticaret Heyeti
22 Aralık 2022
T.C. Ticaret Bakanlığı ve Meclisimiz koordinasyonu, Doğu Karadeniz İhracatçı Birlikleri (DKİB) organizasyonu ile 23-27 Ocak 2023 tarihleri arasında Pakistan'a yönelik tüm sektörleri kapsayan genel nitelikli bir Fiziki Ticaret Heyeti gerçekleştirilecek olup, Karaçi şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda Pakistan'dan iş insanlarının davet edileceği nitelikli iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
CANLI DESTEK