Vietnam-Tayland İşadamları Heyeti

Son yıllarda Güneydoğu Asya'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden olan Tayland ve Vietnam'a DEİK/ Türk –Vietnam ve Türk- Tayland İş Konseyleri ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 16- 24 Kasım 2012 tarihleri arasında bir işadamları heyeti ziyareti gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

Vietnam ekonomisi, bölge ülkeleri ile karşılaştırıldığında küresel finans krizinden en az etkilenen ekonomilerden biri olmuştur. Krize rağmen Vietnam 2009 yılında %5,3 oranında büyüyerek bölgesinde en yüksek büyüme oranına sahip ülkelerden biri olmuştur. 2011 yılında ise bu oran daha da yükselerek %6,8'e ulaşmıştır. Vietnam'ın en önemli yatırım avantajlarından biri ise genç ve ucuz işgücüne sahip olmasıdır. Vietnam pazarında potansiyel oluşturabilecek en önemlisanayi ürünleri; otomotiv yan sanayi ürünleri, demir çelik ürünleri, eczacılık ürünleri, plastikten ürünler, tekstil ve hazır giyim yan sanayi ürünleri, takım tezgahları, tekstil makineleri, elektrikli makineler ve kablolardır. Ayrıca iki ülke arasında tarım ve gıda ürünlerinde (buğday unu, rafine ayçicek yağı, çikolata ve kakao içeren gıda ürünleri, makarna, maya, tütün, fındık ve kanatlı etler) potansiyel işbirliği olanakları mevcuttur.

Tayland, Güneydoğu Asya'daki stratejik konumu, genç nüfusu, zengin doğal kaynakları, büyük iç pazarı, artan satın alma gücü, istikrarlı iç ve dış siyaseti ve ekonomik/mali politikaları sayesinde bölgede önemli bir ekonomik güç olmaya başlamıştır. Yıllık %7'ye varan büyüme oranıyla, gerek bölgesindeki diğer ülkelere kıyasla, gerek dünya ölçeğinde gelişmiş ekonomiler arasında yer alan Tayland ekonomisi, dünya sıralamasında 30. dur. Tayland'ın dış ticaret hacmi, 195 milyar Dolar'ı ihracat ve 182 milyar Dolar'ı ithalat olmak üzere, 377 milyar Dolar'dır. Dünya'nın 5. net gıda ihracatçısı olmakla birlikte 2010 yılında yaklaşık olarak 9 milyar dolar tarım ve gıda ürünü ithal etmiştir. Son yıllarda özellikle şarap, zeytinyağı başta olmak üzere pahalı ve lüks gıda ürünleri ithalatında önemli artışlar gerçekleşmiştir. Otomotiv ana ve yan sanayi, demir çelik ve demir çelikten ürünler, elektirikli makine, cihazlar ve parçaları ve plastik ürünler Tayland'a ihracatımızda yüksel potansiyel arz etmektedir.

Ziyaret çerçevesinde Türk- Vietnam ve Türk- Tayland İş Konseyleri Ortak Toplantıları, iki ülke girişimcileri arasında ikili iş görüşmeleri, muhtelif sivil toplum kuruluşları ve resmi kuruluşlar ile görüşmeler düzenlenmesi, katılımcıların ilgi duyacakları firmalarla özel randevuların tesis edilmesi ve Tayland'da gerçekleşecek Metalex ve TCC Expo 2012 Fuarlarına ziyaretlerin yapılması öngörülmektedir. Bu kapsamda, bahse konu program Tayland ve Vietnam pazarlarına girmek isteyen veya mevcut pazar paylarını artırmayı amaçlayan firmalarımız için önemli bir fırsat olacaktır.

CANLI DESTEK