Kongo Demokratik Cumhuriyeti İşadamı Heyeti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile 12-14 Kasım 2012 tarihleri arasında Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ne yönelik İşadamı Heyeti Programı düzenlenecektir. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin başkenti Kinşasa şehrini kapsayacak heyette iş forumlarının yanısıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Önemli ekonomik potansiyele sahip olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) 2001 yılından sonra her yıl ortalama % 6 büyümektedir. Başkent Kinşasa, en az 8 milyon kişilik nüfusuyla ülkenin ticaret, sanayi ve yönetim merkezidir. Batıdaki Aşağı Kongo bölgesinde bulunan ülkenin en önemli limanı Matadi Limanı üzerinden KDC dışalımının ve maden dışı dış satımının büyük bölümü gerçekleşmektedir. KDC'ye ihracatımızda başlıca ürünler elektronik eşya, tekstil, tıbbi malzeme ve ilaç ile gıda ürünleridir. KDC'den ise ağırlıklı olarak kereste ithal edilmektedir.

Ülkede elmas, altın, bakır, kobalt, demir, koltan, uranyum, çinko ve gümüş gibi madenler çıkartılmaktadır. İhracatın yarısından fazlasını başta elmas olmak üzere madenler oluşturmaktadır. Ülkenin altyapısı ise 1990'lı yılların sonunda yaşanan iç savaş sonrası tahrip olmuş olup, büyük çaplı yeni yatırımlar yapılmasına gerek duyulmaktadır.

Pazar payımızın artırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek söz konusu heyete demir-çelik, gıda, tekstil, hazır giyim, mobilya, madencilik, kimyasallar, inşaat malzemeleri, müteahhitlik, tıbbi malzeme, ilaç, orman ürünleri ve isleme (kereste), otomotiv yedek parça, makine sanayi, elektronik eşya, tarım alet ve makineleri sektörleri başta olmak üzere uluslar arası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın katılmalarında yarar görülmektedir.

CANLI DESTEK