Fildişi Sahili Ticaret Heyeti

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) organizasyonu ile 11-13 Eylül 2012 tarihlerinde Fildişi Sahili'ne yönelik Ticaret Heyeti Programı düzenlenecektir. Fildişi Sahili'nin başkenti Abidjan şehrini kapsayacak organizasyonda iş forumlarının yanısıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Önemli bir ekonomik potansiyele sahip olan Fildişi Sahili, 11 yıldan beri süregelen siyasi gerginliklere karşın hala Sahra Güneyi Frankofon Afrika'da ihracat ve ithalatı en yüksek ülke konumundadır. Güney Afrika'daki Durban'dan sonra Afrika'nın ikinci büyük limanı olan Abidjan Limanı, ülkenin ekonomik bakımdan bölgede üstlendiği rolün göstergesidir. Ülke, kakao ihracatında dünyada 1inci, kahve ihracatında ise 6ncı sırada yer almaktadır. Fildişi Sahili'ne ihracatımızda başlıca ürünleri demir-çelik, elektronik eşya, otomobil ve kamyon lastiği, motorlu taşıtlar, tekstil ve gıda ürünleri oluşturmakta, Fildişi Sahili'nden ise ağırlıklı olarak kakao, pamuk ve orman ürünleri ithal edilmektedir.

Ekonomik ve ticari ilişkilerimizde son dönemde belirgin bir artış kaydedilen Fildişi Sahili'nde çok zengin demir cevheri ve bakır madenleri mevcut olup zengin nikel, fosfat, boksit ve kobalt rezervlerinin olduğu bilinmektedir. Fildişi Sahili yetkilileri özellikle inşaat sektöründe ülkemizin gücünün farkında olduklarını, Fildişi Sahili'nde başlatılacak altyapı ve konut projeleri için müteahhitlerimize ihtiyaç duyacaklarını belirtmişlerdir.

Pazar payımızın artırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması amacıyla düzenlenecek söz konusu heyete yukarıda belirtilen sektörler başta olmak üzere uluslar arası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın katılmalarında yarar görülmektedir.

CANLI DESTEK