TİM, Ticaret Heyeti Programlarına Hindistan'la Devam Etti

100 bini aşkın ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi, sektörel ve genel ticaret heyetleriyle ticari diplomasi faaliyetlerini Hindistan'da sürdürdü. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonuyla

9-13 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Hindistan (Mumbai) Ticaret Heyeti çerçevesinde 14 Türk firması, 70'ten fazla firma ile 170'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi.

61 İhracatçı Birliği, 27 sektör ile 100 bini aşkın ihracatçının çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi, sektörel ve genel ticaret heyetleri ile Türk ihracatçılarını dünyanın dört bir yanındaki alıcılarla buluşturmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı “Uzak Ülkeler Stratejisi” planı kapsamında belirlenen 18 hedef ülkeden biri olan Hindistan'a, 9-13 Ekim tarihleri arasında fiziki ticaret heyeti gerçekleştirildi. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonuyla  Mumbai'ye düzenlenen iş gezisine, elektrik-elektronik, mobilya, hizmet, hububat, yaş meyve ve sebze, su ürünleri, süs bitkileri sektörlerinden 14 firma katıldı.

70'ten fazla Hintli firma ile 170'i aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi

Hindistan Ticaret Heyeti programı Türkiye'nin Mumbai Başkonsolosu Ali Tolga Kaya ve Bombay Ticaret ve Sanayi Odası Eş Direktörü-Uluslararası Ticaret Başkanı Pravin Rane'nin açılış konuşmalarıyla başladı. Konuşmalarının ardından Türk firmaları, 70'ten fazla Hintli firma ile 170'i aşkın B2B görüşme gerçekleştirdi. Program, heyette yer alan Türk ihracatçılarının pazar araştırması için Hintli firma ve kurumlara yaptığı ziyaretlerle sona erdi.

Geçen yılın toplam ihracat rakamına 2022'nin dokuzuncu ayında ulaşıldı

Türkiye, 2021'nin tamamında Hindistan'a 1,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmişti. 2022'nin Ocak-Eylül döneminde Türkiye'nin Hindistan'a olan toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 1,2 milyar dolara yükseldi. Böylece 2021'nin tamamında gerçekleştirilen ihracat rakamına 2022'nin dokuzuncu ayında erişilmiş oldu.

Türkiye geçen yıl Hindistan'a bin 844 kalemde ürün ihraç etti.  Hindistan'a en çok ürün ihraç eden  sektörler arasında maden, kimya, makine, çelik, elektrik ve elektronik dikkat çekiyor.

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK