İhracat Ailemiz ‘TİM Delegeler Buluşması'nda Bir Araya Geldi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'miz tarafından geleneksel hale getirilen 'TİM Delegeler Buluşması'nı Ticaret Bakanımız Mehmet Muş'un katılımı ile Antalya Belek'te gerçekleştirdik.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'mizin gelenekselleşen etkinliklerinden biri 'TİM Delegeler Buluşması'nı 18-20 Kasım tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirdik. Başkanımız Mustafa Gültepe'nin ev sahipliğindeki etkinliğe Ticaret Bakanımız Mehmet Muş, Ticaret Bakan Yardımcımız Volkan Ağar ve bürokratlarımızın yanı sıra TİM delegeleri ile Türkiye'nin dört bir yanından gelen 800'e yakın ihracatçımız katıldı.

İhracat ailesi programa yoğun ilgi gösterdi

Başkanımız Mustafa Gültepe, programın önceki yıllara göre ummadıkları kadar yoğun bir ilgi gördüğüne dikkat çekti. Gültepe, “Edirne'den Kars'a, Trabzon'dan Adana'ya memleketin dört bir köşesinden gelen dostlarımızla beraberiz. Düşünecek, tartışacak, çözüm üreteceğiz. Yılda bir kez burada bir araya geliyor, ihracatı konuşuyoruz. Akademisyenlerimizin ufuk açıcı bilgilendirmelerinden yararlanıyoruz. Burada çeşitli boyutları ile ihracatımızı ele alacağız” dedi.

“Paritedeki olumsuz etkiye rağmen geçen yıla göre yüzde 15 artıdayız”

Mevcut ihracat rakamlarıyla ilgili katılımcıları bilgilendiren Gültepe, 2022'ye 250 milyar dolar hedefiyle başladıklarını, Ocak-Ekim döneminde 209,5 milyar dolara ulaştıklarını bildirdi. Söz konusu dönemde parite kaynaklı kaybın 11,5 milyar dolara ulaştığını anlatan Gültepe, “Paritenin olumsuz etkisine rağmen geçen yıla göre yüzde 15 artıdayız. Kasım ayının 18 gününde ise yaklaşık 11 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Büyük bir aksilik olmazsa yılı 250 milyar dolarla kapatacağız. 250 milyar dolar, ihracatımızın yüzde 10 büyümesi anlamına geliyor. Küresel ticaretin bu yıl yüzde 3,5 büyüyeceği tahmin ediliyor. Resmin geneline baktığımızda başarılı bir grafik çizdiğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

“Başarı için 'istişare ve 'ortak akıl' çok önemli”

Gelecek yıl küresel beklentilerde keskin bir düşüşün söz konusu olduğunu hatırlatan ve 2023'te dünya ticaretindeki büyüme beklentisinin yüzde 3,4'ten yüzde 1'e çekildiğini dile getiren Gültepe, sözlerini şu şekilde noktaladı:

“2023'te Avrupa ve ABD başta olmak üzere küresel ticaretin daralacağı yönündeki endişeler giderek artıyor. İhracatımızın yüzde 70'e yakın bölümünü bu ülkelere yapıyoruz. Dolayısıyla bu pazarlardaki tüketimin daralması bizi derinden etkiliyor. Nitekim bu endişelerin ihracatımıza yansımalarını son çeyrekte hissetmeye başladık. Hazır giyim, tekstil, çelik, yaş sebze ve mücevherat gibi sektörlerde bir iki aydır düşüş var.  Ama bizim işimiz bahane aramak değil çözüm üretmek. Bir yazar, 'Yürüdüğünüz yolda zorluk yoksa o yol sizi hiçbir yere götürmez' diyor. Oysa bizim yürümek istediğimiz çok iddialı hedefler var. Bu hedeflere giderken zorluklar hep olacak. Kaldı ki biz zorluklara karşı hayli deneyimliyiz. Başarı için 'istişare ve 'ortak akıl' çok önemli. Biz bugün tam da bunu yapacağız.”

İstişare toplantısında birçok konu masaya yatırıldı

TİM Başkanımız Mustafa Gültepe ve Ticaret Bakanımız Mehmet Muş'un açılış konuşmalarından sonra programa 'Delegeler İstişare Toplantısı' ile devam edildi. Toplantıda, ihracatçılarımızın karşılaştığı sorunlar, talepler ve çözüm önerileri üzerinde görüş alışverişlerinde bulunuldu. Alanında uzman isimler ve akademisyenlerin küresel ekopolitik, ihracat, Türkiye gündemi, sürdürülebilirlik ve ihracatın finansmanı gibi konulardaki söyleşi ve panellerinin ardından program Başkanımız Mustafa Gültepe'nin kapanış konuşmasıyla sona erdi.

CANLI DESTEK