Yatırım teşviklerinin 1. yıl değerlendirme toplantısı ekonomi yönetimi ve iş dünyasını Diyarbakır'da buluşturdu

Geçen yıl başlatılan yatırım teşviklerinin 1. yıl değerlendirme toplantısı Diyarbakır'da yapıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yatırım teşviklerinin Doğu ve Güneydoğu'daki illerin yatırım atmosferini değiştirdiğini belirterek, "artık iş adamlarımız, Doğu ve Güneydoğu'da yatırım olanaklarına daha geniş bir mercekten bakmaya başladı” dedi.

Diyarbakır'da yapılan yatırım teşviklerinin 1. yıl değerlendirme toplantısına; Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ile çok sayıda ihracatçı ve yatırımcı katıldı. Toplantıda konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Cumhuriyet tarihinin en önemli teşvik sistemi” olarak adlandırdığı yatırım teşviklerinin "ihracatçılara, iş adamlarına ve yatırımcılara ayrı bir heyecan kattığını” söyledi.

Ekonomi Bakanlığı ile Güneydoğu'da yatırım ve ihracat seferberliği başlattıklarını anlatan Büyükekşi, "özellikle emek yoğun sektörlerde daha fazla yatırımın, ihracatın ve istihdamın önünü açmak için bu illerimizde yeni teşvik sistemini anlattık. Ve şunu gururla ifade etmek isterim ki, artık iş adamlarımız, bu illerde yatırım olanaklarına daha geniş bir mercekten bakmaya başladı. Çünkü Doğu ve Güneydoğu'nun yatırım atmosferi değişti” diye konuştu.

İhracatçılar Çözüme İnanıyor
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Biz başından beri çözümün, barışın, huzurun, kalkınmanın ve toplumsal refahın yanında olduk. İnanıyoruz ki süreç başarılı olacak ve ihracatta çok daha büyük atılımlar yapacağız.” dedi ve ekledi: Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz, TİM İhracatçı Eğilim Anketinin sonuçlarına göre ihracatçılarımızın yüzde 76'sı çözüm sürecinin başarılı olacağına inanıyor. İhracatçılarımızın yüzde 32'si de bölgeye yatırım yapmayı planlıyor. Ülke genelinde yatırım planlayan ihracatçıların yarısı yatırımlarını bu bölgede yapmayı düşünüyor. Bölgede yatırım kararına etki yapan hususlar ise bu anket neticesinde yüzde 61 yatırım teşvikleri, yüzde 60 uzun süreli ve kalıcı barışın tesisi ve yüzde 46 yüksek işgücü potansiyeli olarak ön plana çıkıyor. Bu beklentiler ışığında bu bölgelerimizin artık ihracatla, yatırımlarla anılması için, huzur ve barış ortamının etkisiyle yatırımcılar için bir çekim merkezi olması ve yeniden şahlanmasını istiyoruz. İnanıyoruz ki bu bölgemiz 30 yılda yapamadığı atılımı belki de 3 yıldan az bir zamanda gerçekleştirecek.”

Diyarbakır'ın İhracatı Artıyor
Diyarbakır genelinde geçen yıl toplam 200 milyon dolarlık ihracat yapıldığını anlatan Büyükekşi, bu yılın ilk 5 ayında ihracat rakamının yüzde 9 artışla 80 milyon dolara çıktığını belirterek, "Diyarbakır'ın cesur ve girişimci ihracatçılarına” şu mesajı verdi: "Cesur olun, girişimci olun, yılmayın. Siz daha girişimci oldukça Diyarbakır gelişecek.” Yeni teşvik kanununun yatırımcıların ilgisini Diyarbakır'a ve bölgeye çekmesiyle bu bölgenin çok büyük bir atak yapacağına inandıklarını ifade eden Büyükekşi, "zaten rakamlar da bunu net bir şekilde gösteriyor. Diyarbakır ilimiz, yalnızca 2012 yılının ikinci yarısında 1.758 kişiye istihdam yaratacak 223 milyon TL'lik yatırım çekti.” dedi

CANLI DESTEK