TİM, "Türkiye Markası" için uzman isimleri bir araya getirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin "Türk ürünlerini yurt dışında temsil edecek" kavram ve logo oluşturmak amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında Türkiye'nin önde gelen isimleri "2023 Hedefi Yolunda Türkiye Markası Çalıştayı"nda bir araya geldi ve fikir alışverişinde bulundu.
Tüm dünyaya ihraç edilen Türk mallarının imajını ve Türkiye'nin yurtdışında temsilini güçlendirmeyi hedefleyen logo ve sloganı ortaya çıkarmak üzere görevlendirilen Londra Merkezli Saffron Brand Consultant'in bugüne kadar yaptığı mülakatların sonuçlarının da aktarıldığı çalıştaya Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yanı sıra, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, TÜMSİAD Başkanı Hasan Sert, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, iletişim uzmanları, akademisyenler ve gazeteciler de katıldı.
Sapanca Richmond Nua Hotel'de düzenlenen çalıştayın açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'nin son 10 yıldaki gelişmesinin yurt dışında yeterince yansıtılmadığını belirterek "Made in Turkey ifadesinin bugün için ne anlam ifade ettiğini, gelecekte ise neleri kapsaması gerektiğini bugün çok doğru analiz etmeliyiz. Türkiye bugün ulaştığı noktada üretim kalitesinde, tasarımda, yeni ürünler geliştirmekte, markalaşmada büyük bir atılım içerisinde. Şimdi, bu atılımı, prestij sağlayan dünya markalarına sahip güçlü bir Türkiye ile liderliğe dönüştürmenin vakti. Başbakanlık, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, ihracatçılar ve çeşitli STK'lar ortak bir söylemde birleşerek bu imajı yükseltmeli" diye konuştu.
Sapanca'daki toplantıda konuşan, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da konuşmasında "Dünyada Türk malının girmediği pazar bırakmayacağız. 2023'de 500 milyar dolar ihracat yapmayı planlıyoruz, bu hedefe ürünlerimizin kalitesini, tasarımını ve marka değerimizi artırarak geleceğiz. Ar-Ge'ye GSMH'mızın yüzde 3'ünü ayıracağız, yani 60 milyar dolarlık bir kaynaktan söz ediyoruz. Tasarım ve markalaşma çalışmalarına da büyük destek veriyoruz. TİM'in başlattığı çalışmayı kutluyorum. Kurumsal şovenizmi bırakalım, ortak bir marka, logo ve slogan oluşturalım, hepimiz T.C Devleti çevresinde toplanalım” ifadelerini kullandı.
 
 

 

CANLI DESTEK