TİM'den barış sürecine destek

Kürt sorununun çözümü konusunda başlatılan barış görüşmelerine Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'den de destek geldi. Barış süreciyle ilgili yazılı bir açıklama yapan TİM Başkanı Büyükekşi, Türkiye'nin 2023 yılı için devasa hedefler koyduğunu belirterek, "Bu devasa hedeflere; birbirimizi kucaklayıp sımsıkı kenetlenerek, birlik beraberlik ve barış içersinde çok daha kısa vadede ulaşabiliriz” dedi.
Açıklamasında, Türkiye'nin kardeşliğin güçlendiği, terör belasının ortadan kalktığı günler görmeyi hak ettiğini vurgulayan Büyükekşi, Türkiye'nin, son on yılda gerçekleştirdiği ekonomik ve demokratik reformlarla tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardığını bildirdi. 74 milyonluk genç ve dinamik nüfusu, kişi başına 10 bin doları aşan milli geliri, 800 milyar dolara ulaşan GSYH'sı ve 152 milyar dolara ulaşarak rekorlar kıran ihracatı ile Türkiye'nin dünyada parmakla gösterilen saygın bir ülke konumuna ulaştığının altını çizen TİM Başkanı Büyükekşi, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Ekonomik ve siyasi istikrar sayesinde büyük başarılara imza Türkiye için artık bir olmanın, kucaklaşmanın yeni başarılar için kenetlenmenin zamanıdır. Bu çerçevede son günlerde barış için atılan adımları ve bu konuda gösterilen kararlılığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak tüm kalbimizle desteklediğimizi ifade etmek istiyoruz. Türkiye, artık masum insanlarımızın, gencecik fidanlarımızın boş yere hayatlarını kaybettiği bir tabloyu geride bırakmalıdır: Bunu geride bırakacak güce de sahiptir. Farklı etnik yapısı Türkiye'nin kaybı değil kazancıdır, zenginliğidir. Türkiye'nin dinamizmidir. İşte bu yüzden geçtiğimiz yıl Muş'tan Van'a, Şanlıurfa'dan Diyarbakır'a uçaklar dolusu işadamıyla birlikte yatırım için özel seferler düzenledik. İşte bu yüzden 1 Eylül 2012'de Karabük'te yaptığımız konuşmada ‘Teröre inat birlik, teröre inat üretim, teröre inat yatırım için kararlıyız. Ülkemizin 81 ilini terörle, kanla değil, kardeşlikle, yatırımla, ihracatla anacağız. Bu konuda kararlıyız' dedik. Artık terörün yoksullaştırdığı Hakkariler yerine, ekonomisi kalkınmış, halkı huzur ve refah ve barış içinde yaşayan Hakkariler görmek istiyoruz.”
Bugün, gelinen noktada barış sürecinin başarıya ulaşması ve terörün sona erdirilmesi konusunda umutlarının daha da arttığını vurgulayan Büyükekşi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
"2023 yılı için devasa hedefler koyduk. Bu hedeflere; birbirimizi kucaklayarak, sımsıkı sarılarak, birbirimize kenetlenerek, birlik beraberlik ve barış içersinde çok daha kısa vadede ulaşabiliriz. Barış sürecini; tüm toplumu kucaklayan, bu ülkede yaşayan herkesin, bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyacağı, devleti değil bireyi koruyan, ekonominin, girişimciliğin önünü açan sivil ve özgürlükçü bir anayasa ile taçlandırabiliriz. Terörle mücadele yerine ekonomiye kaynak ayıran bir Türkiye'nin, dünyanın 10. büyük ekonomisi olması için 2023 yılını beklemesine dahi gerek kalmayacağını düşünüyoruz. Terörden, şiddetten arınmış bir Türkiye'nin; bölgesinde lider, dünyada da güçlü bir merkez
ülke olma yolunda hızla ilerleyeceği görüşündeyiz.”
CANLI DESTEK