Yönetim Kurulu

İsmail GÜLLE
Başkan

İsmail GÜLLE

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1960 yılında Sivas'ta dünyaya gelen İsmail Gülle ilk ve orta öğrenimini aynı kentte tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi'nden mezun olan Gülle, ihtisas programını İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü'nde yaptı.

1970 yılında babası merhum Halis Gülle'nin kurmuş olduğu Gülle Entegre Tekstil İşletmeleri A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Gülle, 1999 - 2003 yılları arasında İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2003-2018 yılları arasında İTHİB  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyeliği, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcılığı, Sivaslı Sanayici ve İşadamları Grubu Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini başarıyla sürdürdü.

Ergene-2 Organize Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Mütevelli Heyet Üyeliği, İktisadi Kalkınma  Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, DEİK İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı, Eximbank Yönetim Kurulu Üyeliği, Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu  Başkanlığı  görevleri devam eden Gülle, 30 Haziran 2018  tarihinde  yapılan 25. Olağan Genel Kurulu'nda TİM  Başkanlığı görevini üstlendi.

Sivas ve ilçelerinde yaptırdığı okullar, çok sayıda orta ve yüksek öğrenim öğrencisine gerek bireysel, gerekse kurumsal kaynaklardan sağladığı burs olanakları ile eğitime destek veren Gülle, evli ve iki çocuk babasıdır.

İbrahim PEKTAŞ
Başkan Vekili

İbrahim PEKTAŞ

TİM Başkan Vekili

Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1953 yılında Malatya'da doğan İbrahim Pektaş, 1976 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden oldu. ABD-Western İllinois University'de Makro Ekonomi dalında Yüksek Lisans Programı'nı tamamlayan Pektaş, 1977 yılında Çalışma Bakanlığı'nda İş Müfettiş Yardımcısı olarak çalışma hayatına başlamış, 1980 yılında Devlet Planlama Teşkilatı İhracat Teşvik Grup Başkanı olarak görev almış, 1988 yılında Devlet Bakanlığı'nda Devlet Bakanlığı Müşaviri olarak kariyerine devam ederek, 1989 yılında Türk Hava Yolları'nda; Denetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

1992'li yıllardan günümüze kadar Diler Holding A.Ş. ve bünyesindeki şirketlerin tümünde Yönetim Kurulu Üyesi, Diler Demir Çelik End. Ve Tic. A.Ş., Diler Dış Ticaret A.Ş., Yazıcı Demir Çelik San. Ve Tur. Tic. A.Ş. ve Diler Yatırım Bankası A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Asil Çelik San. Ve Tic. A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerini sürdürüyor.

1994 yılında Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Pektaş, 1995-2005 tarihleri arasında da Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde Başkan Vekili olarak görev aldı. 2010 yılı itibariyle de Çelik İhracatçıları Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olan Pektaş, TİM Sektörler Konseyi Üyesi olarak halen görevini sürdürüyor. Evli olup üç çocuk sahibi olan Pektaş, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Zeki KIVANÇ
Başkan Vekili

Zeki KIVANÇ

TİM Başkan Vekili

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1963 doğumlu olan Zeki Kıvanç, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konseyi Üyeliği ve Tekstil Sektörü Başkan Yardımcılığı, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Pamuklu Tekstil Sanayicileri (PTSB) Birliği Başkan Yardımcılığı, Adanaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı, Çukurova Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, KOBİ Girişim Sermayesi Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, AGİAD, MÜSİAD, ASKON ve Türk Amerikan İşadamları Derneği gibi sivil toplum örgütlerinde üyelikleri bulunan Kıvanç, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı 5 Temmuz 2013 tarihinden itibaren sürdürüyor.

Adana'da üretim işletmeleri olan ve Türkiye'nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan, 1350 kişinin istihdam edildiği Kıvanç Tekstil A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kıvanç, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kutlu KARAVELİOĞLU
Başkan Vekili

Kutlu KARAVELİOĞLU

TİM Başkan Vekili

Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği​ Başkanı

Layne Bowler A.Ş/Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi

Samsun Makina Sanayi A.Ş/Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

14.11.1961'de Ankara'da doğan Kutlu Karavelioğlu, TED Ankara Koleji ve ODTÜ (lisans 1984, yüksek lisans 1987 -Bilgisayar Yardımıyla Tasarım (CAD) mezunudur. Master çalışmaları sırasında (1984-1987) TEK Santraller Proje ve Tesis Dairesi Başkanlığında, termik santrallerin plan, proje ve yatırım safhalarında çalıştı. Askerlik görevini (1987-1988) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Daire Başkanlığında, Üslerin bakım onarım teknikerlerinin eğitiminden sorumlu Asteğmen olarak yerine getirdi.  İngilizce bilen Karavelioğlu, evli olup 2 çocuk babasıdır.

Halen yürütmekte olduğu görevler

Yurtiçi sektörel görevleri:

2007 -              Makina İmalat Sanayii Sektör Platformu (MSSP) Başkanı

2012 -              Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanı

2015 -               Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) YK Başkan  Yrd.

2016 -               TOBB Makine Sektör Meclisi Başkanı

2018 -               Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) Başkanı

2018 -               Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) Makina Sektör Kurulu Başkanı

2018 -               Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) YK Üyesi

2018-                Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) İnovasyon Komitesi Başkanı

 

Yurtdışı sektörel görevleri :

2015 -              Avrupa Mühendislik Endüstrileri Konfederasyonu (ORGALIME)  Türkiye temsilcisi

2017 -               Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Önceki Başkanı veİcra Konseyi Üyesi

 

Daha önce yürüttüğü görevleri

Yurtiçi sektörel görevleri:

1994 - 2003     Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Türk-Magrep ve Türk-Irak İş Konseyleri Üyesi

1997 - 2000    Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Kurucu YK Üyesi

2000 - 2007    Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanı

2002 - 2004    Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) Kurucu YK Üyesi

2004 - 2006    Makina İmalatçıları Birliği (MİB) YK Sekreter Üyesi

2004 - 2006    Türk Tarım Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR), Uluslararası Federasyonlarda temsilden sorumlu üye

2006 - 2008    Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) YK Üyesi

2007 - 2010    Makina Tanıtım Grubu YK Üyesi

2008 - 2018    Makina ve Aksamları İhracatçı Biliği (MAİB) Başkan Vekili

2010 - 2017    Makina Tanıtım Grubu YK Başkan Yardımcısı

2014 - 2015     Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Kurucu Başkanı

2014 - 2018    Türk Tarım Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR) YK Üyesi

 

Yurtdışı sektörel görevleri :

2001- 2013      Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) İcra Konseyi Üyesi

2013 - 2015    Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Başkan Yardımcısı

2015 - 2017    Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Başkanı

 

Başaran BAYRAK
TİM Başkan Vekili/Muhasip Üye

Başaran BAYRAK

TİM Başkan Vekili / Muhasip Üye

Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1959 Trabzon doğumlu olan Başaran Bayrak, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. 1978'de kurulan Çeksan Gemi'nin kurucu ortağı olan Bayrak, 2010 yılında kurulan ve artık Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği unvanıyla faaliyet gösteren İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin kurucu başkanıdır. Bugün Çeksan Gemi, Bayrak Yatçılık ve Baytaş Tanker firmalarında Başkanlık ve Genel Müdürlük görevini yürüten Başaran Bayrak Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nde 2010-2018 yılları arasında sürdürdüğü görevini 4.4.2018 tarihi itibariyle tamamlamış, hali hazırda Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TİM Sektörler Konseyi üyesi olarak görev alıyor.

Mustafa GÜLTEPE
Başkan Vekili

Mustafa GÜLTEPE

TİM Başkan Vekili

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı

1968 Tonya-Trabzon doğumlu olan Mustafa Gültepe, 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi'nde MBA yüksek lisansını tamamlayan Gültepe, mezun olduktan sonra 1992 yılında Taha Tekstil'de sektöre giriş yaptı. Taha Grubuna bağlı olarak 1994 yılında kurulan Talu Tekstil firmasının kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı olan Gültepe, 25 yıldır hazırgiyim sektöründe faaliyet gösteriyor. Gültepe; İstanbul, Sakarya ve Malatya'da üretim tesislerine sahip olup, yaklaşık 1800 kişi istihdam ediyor.

2010 yılından itibaren İHKİB Yönetim Kurulu'nda yer alan Gültepe, 2014 yılından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş olup 2018 yılı nisan ayında yapılan seçimlerde İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Aynı zamanda Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığını da sürdürüren Gültepe, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce biliyor.

Davut ER
Yönetim Kurulu Üyesi

Davut ER

Ege Zeytin ve Zeytinyağı  İhracatçıları Birliği​​ Başkanı
 

1965 yılında Aydın'da dünyaya gelen Davut Er, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. İş hayatına 1988 yılında zeytin, zeytinyağı ve kuru incir ticareti yaparak başlayan Er, Aydın Ticaret Borsası'nda uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1999-2001 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2004-2005 yılları arasında ise Meclis Başkanlığı görevlerini yürüten Er, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine 2006 yılında seçildi. 2014 yılında EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini gerçekleştiren Er, 11 Mayıs 2016 tarihinde ise; Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. İngilizce bilen Er, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Mustafa ŞENOCAK
Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa ŞENOCAK

Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı

1959 yılında Trabzon Çaykara'da doğan Mustafa Şenocak, 1979'da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimleri Fakültesi'ne girip 1983'te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. 31 yıldır deri sektöründe; Derimsa Mamulleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Gr Deri Tekstil Ayakkabı ve Hediyelik Eşya Ürünleri Ltd. Şti., Atacan Deri Tic. ve Dış Tic. A.Ş., İkon Deri San. ve Dış. Tic. A.Ş., Fimaks Plastik A.Ş. gibi firmalarla hizmetlerine devam eden Şenocak,  3 dönem İDMİB Başkan Vekilliği görevini yürüttü.  Deri Tanıtım Grubu üyeliği ve İTO Meclis üyeliği de yapan Şenocak, İngilizce biliyor. Şenocak, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Fatih Kemal EBİÇLİOĞLU
Yönetim Kurulu Üyesi

Dr. Fatih Kemal EBİÇLİOĞLU

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakultesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde lisans ve Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde Finans alanında yüksek lisans eğitimlerinin ardından Ankara Üniversitesi SBF'nde Finans-Muhasebe alanında doktora derecesini alan Ebiçlioğlu, 1989-2002 yıllarında Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzman Yardımcısı, Hesap Uzmanı ve Baş Hesap Uzmanı olarak görev yapan Ebiçlioğlu, ayrıca ek olarak 1998-2002 yıllarında Hacettepe, Bilkent ve Atılım Üniversiteleri'nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Koç Holding'e 2002 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmış, 2004-2005 yıllarında Koç Holding Denetim Grubu Koordinatörü ve 2005-2015 yıllarında Arçelik Genel Müdür Yardımcısı görevlerini üstlenen Ebiçlioğlu, Şubat 2015'ten bu yana Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı olarak görev yapıyor.

İlyas Edip SEVİNÇ
Yönetim Kurulu Üyesi

İlyas Edip SEVİNÇ

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​ Başkanı

1953 Trabzon doğumlu olan İlyas Edip Sevinç, Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde lisasn eğitimini aldı. 1975 yılından itibaren çalışma hayatına atılan Sevinç, bir süre devlet kurumlarında mühendis olarak çalıştıktan sonra, fındık ihracatçısı olan bir firmada fabrika müdürü olarak özel sektörde işe başladı. 2000 yılından itibaren Özgün Gıda San. Tic. ve Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi olan Sevinç, 2006-2014 Karadeniz İhracatçıları Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2014-2017 Fındık Tanıtım Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2014'den beri Karadeniz İhracatçıları Birliği ve Fındık Sektör Kurulu Başkanı olarak görev yapan Sevinç, evli ve ingilizce biliyor.

Melisa TOKGÖZ MUTLU
Yönetim Kurulu Üyesi

Melisa TOKGÖZ MUTLU

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği​​ Başkanı 

Meyve Sebze Mamulleri Sektor Kurulu Başkanı

CHERRY VALLEY GIDA SAN. TIC. LTD ŞTI.-İSTANBUL

 

1978 yılında İstanbul'da doğan Melisa Tokgoz Mutlu, lise öğretimini İtalyan Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 2002 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu.

İş yaşamına 1998 yılında İtalyan ortaklı Cherry Valley Gıda San. Tic. Ltd 'nde yönetici olarak başlayan Mutlu, halen şirkette Genel Müdürlük görevini yürütmekte olup, aynı zamanda şirket ortağıdır.

Ayrıca  gıda sektoründe faaliyet gösteren  diğer bir aile şirketi olan Futem Temsilcilik ve Tic. Ltd Şirketi'nde de üst düzey yöneticilik yapmaktadır.

Bu görevlerinin yanı sıra 2013 yılında cam ürünler tasarlayan  ACCRACT markasının kurucularındandır.

2012 yılından beri Meyve  Sebze  Mamulleri Sektör Kurulu Başkanlığı'nı sürdürmekte olan Melisa Tokgoz Mutlu, 2013 – 2018 yılları arasında İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği​​ Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.  Nisan 2018 tarihinden itibaren ise Birlik Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Sektör Konseyi Başkanı olan Mutlu, TİM Yönetim Kurulu'nun da tek kadın üyesidir.

Çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan  Mutlu, evli ve 2 çocuk annesidir.

 

Orhan SABUNCU
Yönetim Kurulu Üyesi

Orhan SABUNCU

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

 

Orhan Sabuncu 1951 yılında Bursa da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra 1970 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne girdi. 1975 yılında üniversiteyi bitirmesinden sonra iki yıl İstanbul'da bir mühendislik firmasında çalıştı. Daha sonra askerlik hizmetini yaptıktan sonra 1978 yılında Bursa'da Teknik Malzeme firmasında şantiye mühendisi olarak işe başladı. 1985 yılında Genel Müdür görevine getirildi. 2002 yılından itibaren Orhan Holding otomotiv koltuk grubu başkanlık görevine getirildi ve halen Holding bünyesinde Holding firmalarının Yönetim Kurulu üyeliğinde görev almaktadır.

Orhan Sabuncu, 2006 - 2010 yılları arasında TAYSAD ve OİB Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2010 – 2018 yılları arasında OİB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2016-2018 yılları arasında DEİK yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 2018 yılından itibaren OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Sabuncu İngilizce bilmektedir.

Salahattin KAPLAN
Yönetim Kurulu Üyesi

Salahattin KAPLAN

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

1967 yılında  Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi Erikli Yayla Köyü'nde doğan Salahattin Kaplan, İlköğretim ve lise eğitimini Gaziantep'te tamamladı. 1985 yılından bu yana halı sektöründe  olan Kaplan, 1985 yılında 1 tezgah ile halı üretimine başlayan Kaplan, 2000 yılına kadar yaptığı yatırımlarla halı üretiminde söz sahibi oldu. 2000 yılından itibaren son teknoloji makinalara yatırım yapan Kaplan, aynı zamanda kendi iplik tesislerini kurdu ve ihracata ağırlık vererek önemli oranda ihracata yönelik üretim gerçekleştirdi. Yaptığı yatırım ve ihracatta kazandığı ivme ile 2002 yılından itibaren 4 yıl Halı sektörü Türkiye İhracat birincisi, 10 yıl Halı sektörü Türkiye İhracat ikincisi olan Dost Kardeşler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan Kaplan,

2 dönem Halıcılar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği,

2 dönem Gaziantep Sanayi Odası Meclis Üyeliği,

2 dönem Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanlığı,

2 dönem TİM Sektör Konseyi Üyeliğini üstlendi.

3 dönemdir Halı Sektör Kurulu Başkanlığını yürüten Kaplan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Salih Zeki POYRAZ
Yönetim Kurulu Üyesi

Salih Zeki POYRAZ

İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

Salih Zeki Poyraz, 1962 tarihinde Kayseri'de doğdu. Poyraz, Ankara Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Öğrenimine devam ederken, 1982 yılında baba mesleği olan inşaat sektöründe, Ankara'nın lider inşaat firmalarından biri olan ve kurucu ortağı olduğu Poyraz İnşaat A.Ş'de çalışmaya başladı. 1987 yılından bu yana sanayicilik yapan Poyraz, gıda, havalandırma, demir ve çelik de dahil olmak üzere farklı sektörlerde önemli yatırımlarda bulundu. Halihazırda üretiminin %80'ini 70 farklı ülkeye ihraç eden AFS Boru San. A.Ş.'yi ise 1991 yılında Ankara'da kurdu. Halen AFS'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı, TİM Sektörler Konseyi üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İklimlendirme Sektörü Meclis Başkanı olarak da görev yapıyor.

Poyraz, evli ve üç çocuk babasıdır.

CANLI DESTEK