​Şahika YÖRÜKOĞLU AŞKINER

Şahika YÖRÜKOĞLU AŞKINER

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Denetim Kurulu Üyesi

ÖZ SİMGE TEKSTİL SANAYİ VE TİC. LTD.ŞTİ.- İZMİR

 

1964 yılında İzmir'in Tire ilçesinde çiftçi ve sanayici bir ailenin kızı doğan Şahika Yörükoğlu Aşkıner, ilköğretimini İzmir'de tamamladı. 1983 yılında İzmir Amerikan Kız Lisesinden mezun oldu. 1987 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdi ve aynı yıl Vestel A.Ş Dış İlişkiler bölümünde işe başladı.

2 yıl sonra Vestel A.Ş den ayrılıp, Türk Ekonomi Bankası, İhracat servisinde çalışmaya başladı. Bankada 1 yıl çalıştıktan sonra 1990 yılında İzmir'in en büyük konfeksiyon ihracat firmalarından birisi olan Akdeniz Tekstil'de müşteri temsilcisi olarak işe başladı.

2 yıl burada çalışıp tecrübe kazandıktan sonra 28 yaşında, hâlihazırda ortağı olduğu olan Özsimge Tekstil Ltd Şti.yi kurdu. Fason olarak üretime başlayan firma şu anda başta İtalya, İngiltere, Danimarka olmak üzere birçok Avrupa ülkesine orta ve yüksek kalitede bay, bayan, çocuk ve bebek konfeksiyon üretimi ve ihracatı yapmaktadır. Bu yıl kuruluşunun 26.yılını tamamlamıştır. Firma kendi markası ile ilk defa Küba'ya konfeksiyon ihracatını gerçekleştirerek bir ilke imza atmıştır.

Şahika Yörükoğlu Aşkıner tekstil sektörüne başladığından beri Ege Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulunda,  Ege İhracatçı Birliği Yönetim Kurulunda 10 yıldan fazla görev almıştır. Hali hazırda EİB Denetim Kurulu üyesidir. Bunun dışında 12 yıldır Yönetim Kurulu üyesi olduğu İzmir İtalyan Ticaret Odası başkan yardımcısıdır. Bu iki kurumunda da Yönetim Kurulu üyesi olması nedeni ile çeşitli yıllarda İtalyan'dan İzmir'e Alım Heyetleri getirmiş, İtalya'ya olan konfeksiyon ihracatını attırmak adına İzmir'den İtalya'nın çeşitli şehirlerine konfeksiyon ihracatçılarının götürülmesi organizasyonlarını düzenlemiştir.

Halihazırda Ege İhracatçı Birlikleri Tanıtım ve pazarlama komitesinde çok aktif olarak çalışmakta ve çeşitli ülkelere yapılan Ticaret Heyetleri ve Fuar organizasyonlarında görev almaktadır.

10 yıl önce İzmir'den kurulan EGIKAD -Ege İş Kadınları Derneğinin kurucu üyelerinden olup ilk başkan yardımcısıdır. 2012-2016 yılları arasında EBSO-Ege Bölgesi Sanayi Odası Konfeksiyon Meslek Komitesi Başkanlığı yapmıştır.

TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu'nun ilk başkan yardımcısıdır. Kendisi hâlihazırda ileri düzeyde İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca bilmektedir.

CANLI DESTEK