Ahmet AKBALIK

Hizmet İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1971 İstanbul doğumlu olan Ahmet Akbalık, 1985 yılında aile işletmesi olarak kurulan Özak Tekstil Konf. San. ve Tic. A.Ş.'n de 1988 yılında satış müdürü olarak profesyonel iş hayatına başladı. 1991 yılında genel müdürlük görevini üstlenmiş ve 1995 yılından itibaren şirketin yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Ayrıca; Özak GYO, İnt-Er Yapı İnşaat A.Ş, Aktay Turizm A.Ş., Özak Enerji A.Ş., Akyön Tesis Yönetim Şirketi'nin kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanlığını yapan Akbalık, ortağı olduğu Özak Tekstil'in, sektörün öncü firmalarından biri haline gelmesini sağlamış ve 1991 yılında başlattığı ihracat hamlesi ile hem üretim hem de ihracat konularında Türkiye'nin tercih edilen firmalarından biri olmasını sağladı. 1995 ve 2000 yılları arasında Türkiye'nin ilk 500 sanayi kuruluşları içinde yer alan Özak Tekstil, yılda 7.000.000 adetin üzerindeki üretimi ile Türkiye'nin lider denim üreticisi konumundadır ve sektöründe pek çok ilke imza atması ile uluslar arası markalar tarafından tercih ediliyor.

Grubun bir diğer faaliyet alanı olan İn-ter Yapı İnşaat, 1995 yılında inşaat sektörüne yönelmiş, hem yatırımcı hem de müteahhit olarak konut, alışveriş merkezi, iş merkezi, otel gibi 2004 yılında turizm sektörüne girmeye karar vererek Aktay Turizm A.Ş.'ni kurmuştur. Antalya Belek'te özel bir konsepte sahip 600 odalı ve villalardan oluşan, 1200 yataklı, 5 Yıldızlı Ela Quality Resort Otel'i 2007 yılında faaliyete geçirerek, ülkemiz turizm sektörüne aile ve çocuk konseptiyle yeni bir bakış açısı getirmiştir. Turizm sektöründe yeni hamleler için Didim, Demre ve İstanbul'da bulunan mevcut şirket arazilerinde yeni turizm yatırımları için projeler geliştirdi.

2008 yılında kurmuş olduğu ÖZAK GYO, bugün Türkiye'nin 5. büyük Gayrimenkul şirketlerinden biri olmuştur. Özak GYO, dünyadaki, mimari ve ekolojik değişimleri takip ederek projelerine fark yaratan bakış açısını yansıtmaktadır. 2.4 milyar TL'lik portföy büyüklüğüne ulaşan Özak GYO, 2012 yılında halka açılmıştır.

Ahmet Akbalık, 2009 yılında Özak Enerji şirketini kurarak, başta ülkemizde ve küresel iş coğrafyasında Yenilenebilir Enerji Kaynakları kullanarak çevre ile dost enerji santralleri projeleri üzerinde çalışmaktadır.

2009 Yılı sonlarında tüm şirketlerini Özak Global Holding A.Ş. çatısı altında toplayan Ahmet Akbalık, dünyadaki turizm, tekstil ve inşaat teknolojilerini ve trendlerini çok yakından takip ederek yaptığı doğru hamleler ile adından söz ettirecek ulusal ve uluslar arası projeler üzerinde çalışmalarına hız vermiştir.

2009 yılında plaza, konut, AVM gibi ÖZAK GYO'nun geliştirdiği gayrimenkul projelerinin işletilmesi ve kiralanması için Akyön Tesis Yönetim Şirketi'ni kurmuştur. Şirket 500.000 m2 kiralanabilir alanın işletmesini ve kiralama hizmetlerini üstlenmiştir.

Kurucusu, hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Özak Global Holding çatısı altında, 5.000 üzerinde kişiyi direk, dolaylı olarak ta  15.000 kişiyi istihdam etmekte olup,  Türkiye ekonomisinin lokomotif kuruluşlarından biridir.

Ahmet Akbalık, geçmişte Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği ( TİM), Türkiye Hazır Giyim Sektör Kurulu Başkanı, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği  (İHKİB ) Başkan Vekilliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu  (DEİK) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği gibi sivil toplum örgütlerinde de çeşitli görevler üstlenmiştir.

Halen, Hizmet İhracatçı Birliği Sektör Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta olup, Makedonya Fahri Başkonsolosu'dur.

CANLI DESTEK