Daha güçlü ve daha umutluyuz

Ticaret Bakanlığımızın desteği, ihracatçılarımızın risk alma cesareti ve ülke insanımızın üretim gücüyle, 2020 her anını “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefiyle değerlendireceğimiz bir yıl olacak.

Değerli ihracat ailesi,

2020 yılına, güçlü ve daha umutlu bir başlangıç yaptık. Umudumuz arttı, çünkü ihracatçılar için yeşil pasaport alma limitinin 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirilmesinin ardından, pasaportun geçerlilik süresi de dört yıla çıkarıldı. Bir kez daha Cumhurbaşkanlığımız ve Ticaret Bakanlığımızın, ihtiyaç duyduğumuz her an yanımızda olacağını anlamış olduk.

Gücümüz arttı, çünkü 2019'da ihracatçı firma sayımız yüzde 9,3 artarak 17 bin 544 firmamız bu yıl ilk ihracatlarını gerçekleştirdi. İhracat ordumuza katılan yeni neferlerle birlikte, küresel ticaretteki tüm zorluklara rağmen 2019 yılını Cumhuriyet rekoruyla taçlandırmanın haklı gururunu yaşadık. 2019 yılının tamamında ihracat 180 milyar 468 milyon dolar ile Cumhuriyet tarihi rekorumuzu tazeledik. 2019 yılının sekiz ayında ihracatta rekorlara imza attık. 40 ülkeye 1 milyar dolar üzerinde ihracat gerçekleştirdik. 1 milyar dolar üzeri ihracat yapan il sayımızı 18'de korumayı başardık. 23 sektörümüz, 1 milyar dolar ihracatı aştı. İhracata yeni başlayan firmalarımız, 4 milyar 345 milyon dolar gibi önemli bir ihracat gelirine imza attı. Bu veriler bize, ülkemizin dört bir yanında gerçekleştirdiğimiz, KOBİ İhracat Seferberliği Eğitimlerimiz ve TİM Anadolu Meclislerimize devam etmemiz gerektiğinin mesajını veriyor.

Yıllık üyelik aidatları kaldırdık

Zor bir dönemde daha fazla üreterek ihracat yapan firmalarımızı desteklemek için Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak Ticaret Bakanlığımızın da desteğiyle önemli bir karar aldık. Yeni yıl itibariyle ihracatçıların yıllık üyelik aidatını kaldırarak önemli bir karara imza attık. Böylelikle toplamda yıllık 20 milyon TL'lik kaynağı ihracatçılarımıza bırakmış olacağız. 61 ihracatçı birliği, 27 sektörde üretim yapan 90 bin ihracatçımız için ihracatın finansmanına yönelik çalışmalarımıza bir yenisini daha ekledik.

İhracatçılarımızın risk alma cesaretiyle büyüyoruz

2020, Türkiye ve Türk ihracatçısı için yeni bir dönüm noktası olacaktır. 2020 yılı dünyanın her köşesine bayrağımızı taşıyacağımız, her ayını “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” için değerlendireceğimiz bir yıl olacak. Bu yıl da ihracatın tabana yayılması, ekonomik modellere dayalı raporlar ile ihracatçılarımızın yeni pazarlara yönlendirilmesi, inovasyon, Ar-Ge ve ihracatta yerli ve milli teknolojinin yaygınlaşması gibi konular ana gündemimiz olacak.

İhracat 2019 raporuyla başlattığımız, kapsamlı ve hedef pazarlara yönelik ülke raporlarını da, ticaret heyetleri programımıza göre organize edip 2020 yılının her ayında en az iki rapor çıkartacak şekilde bir takvim oluşturduk. 61 birlik başkanımızı stratejik pazarlarda fahri ihracat elçisi olarak görevlendirdik, ilgili ülkelerdeki fırsatları, edindikleri tecrübe ve bilgiyi ihracatçılarımıza daha hızlı ve daha net bir şekilde sunacaklar. Her zaman olduğu gibi en önemli odak noktamız nitelikli ihracat ve katma değer olacak. Türkiye'nin ihracatı adına yeni pazarlara, dijitalleşmeye, yüksek katma değere yönelik çıtayı daha da yukarı taşıyacağız. İnanıyoruz ki,

Türkiye artık otomotiviyle, savunma sanayi araçları, yazılımı, özellikli kimyasalı ve markalı hazır giyim ürünleriyle katma değerli ürün ihraç eden bir ülke olacak. Start-up ve inovasyon kültüründeki hızlı gelişim, bize hedeflerimiz için umut veriyor. Bunların yanında ihracatçılarımızın risk alma cesaretleri de bizi rakiplerimizden farklı kılıyor. 2019 yılı dünya ekonomileri, bekleyip izlemeyi tercih ederken, ekonomik kriz tecrübesine sahip ihracatçılarımız, yeni pazar yaratmak için dünyanın dört bir yanını ziyaret ederek geleceğe tohum ekmeye devam ettiler. Bu noktada, ihracatçılarımızın rekabet avantajını yükseltmek için tüm imkanları seferber eden Ticaret Bakanlığımıza bir kez  daha teşekkür etmek isterim.

'Made in Türkiye'

Yeni dönemde bir diğer önceliğimiz olan, Made in Türkiye etiketiyle ihracat yapılmasına yönelik farkındalığı artırmak istiyoruz. Küresel ticaretin aktörleri Türklerin topraklarını bu isimle anarken, uluslararası alanda, Türk Malı adına 'Made in Türkiye'yi tüm dünyaya mal etmek anlamlı ve gerekli bir adımdır.

Türkiye'nin vatansever ihracatçıları ihracatın çatı kuruluşunun bu yeni vizyona verdiği desteğe olumlu bir karşılık verirlerse ziyadesiyle mutlu oluruz. Bu Devlet ve bu Millet, büyük Türkiye'nin ismiyle yükselmeyi hak ediyor. Biz bu vizyona aracılık etmeyi bir vazife olarak görüyoruz. Türkiye ihracatla yükselecek.

İhracat yapan herkese şükranlarımı sunuyorum.

CANLI DESTEK