Zor Günleri ‘BİRLİK'te Geride Bırakacağız

“Devletimiz tarafından bugüne kadar alınan tedbirler ve sağlanan desteklerin, Türkiye ekonomisi ve ihracata önemli bir katkı sağlayacağını ve destekleri, Türk ihracatçısını önümüzdeki dönemde rahatlatacak önemli bir hamle olarak görmekteyiz.”

Belki de ömrümüzde bir kez daha tanık olmayacağımız bir ay yaşadık. 2020 mart ayının dünya tarihine kara bir ay olarak geçeceğine inanıyorum. 170'den fazla ülkeye yayılan koronavirüs salgınından dolayı en fazla ölüm geçtiğimiz ay gerçekleşti. Vaka sayılarının ve ölümlerin artması dünyada bir panik havası yarattı. Ülkeler sınırlarını kapattı, çok sayıda ülkeye uçuşlar durduruldu. Böyle olunca küresel ticaret zayıfladı. İnsanlar evlerine kapandı ve üretim azaldı. Dünya borsalarında sadece bir günde tarihte görülmemiş düşüşler ve artışlar oldu. Dünya Bankası, Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası kuruluşlar, salgınla mücadele konusunda milyarlarca dolarlık hibe desteği açıkladı. Avrupa ülkeleri ve ABD başta olmak üzere devletler, insanları ve ekonomilerini korumak için destek paketlerini devreye aldı.

Devletimiz de dünyayı adeta esir alan salgına karşı ilk başından beri büyük mücadele veriyor. Bilindiği gibi ülkemiz, ilk andan itibaren “küresel salgın” sıfatını kazanmış olan Koronavirüs tehdidini ciddiyetle ele alarak, gerekli tüm tedbirleri almış ülkeler arasında önceliklidir. Bu bağlamda, yürütülen “Şeffaf” ve “Akılcı” politikalar dolayısıyla başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bakanlıklarımıza, Bilim Kurulumuza ve ilgili kurumlarımıza gösterdikleri yoğun gayretleri için teşekkür ediyoruz. Ayrıca, salgının ülkemizde yayınlamasını önlemek, teşhisi ve tedavisini yapmak için gece gündüz gayretle çalışan başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkililerimize, değerli hekimlerimiz ve diğer tüm sağlık personelimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Sağlık çalışanlarımız, salgının yayılmaması ve hastalarımızın tedavisi konusunda gerçekten insanüstü gayret gösteriyor. Biz de Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak sağlık emekçilerimiz için neler yapabileceğimize dair birlik başkanlarımızla yaptığımız istişareler sonucu önemli bir projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz.

“Bugüne Kadar İhracatımız İçin Ürettik, Şimdi Sağlığımız İçin Üretiyoruz”

Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesine destek olmak amacıyla bünyemizdeki 61 ihracatçı birliğiyle beraber üretim seferberliği başlattık. Milli ve yerli üretimle, sağlık çalışanları başta olmak üzere Türkiye genelinde maske ve dezenfektan ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz. “Bugüne kadar ihracatımız için ürettik. Şimdi sağlığımız için üretiyoruz” sloganıyla başlayan üretim kapsamında; 1 milyon adet tıbbi maske ve 100 bin litre dezenfektan üretilecek. Ülkemizin birçok büyük hazır giyim, tekstil ve kimya firmaları ile birlikte sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını

karşılamak için, mevcutta yaşanan maske ve dezenfektanların tedarik sıkıntısını aşmak adına bir milli ve yerli üretim seferberliği başlattık. Hedefimiz günlük 1 milyon maske üretimi ile başlayıp, aylık 40 milyon adet maske üretimi kapasitesine ulaşmaktır. Tüm iş dünyasının iyi niyetle, parça parça emek sarf ettiği bu süreçte, TİM olarak, bu mücadeleyi bir seferberliğe

dönüştürecek şekilde koordine ediyoruz. İKMİB, İHKİB ve İTHİB Başkanlarımızın da desteğiyle milli imkanlarımızla kısa sürede üreteceğimiz 1 milyon adet maske ve 100 bin litre dezenfektanı Sağlık Bakanlığı'mızın emrine sunacağız.

“Devletimizin gücü ve desteğini arkamızda hissediyoruz”

Dünya ekonomisinin yavaşladığı, küresel ticaretin durma noktasına geldiği ve ihracatçılarımızın sipariş iptalleriyle karşı karşıya kaldığı bir dönemde Devletimizin aldığı teşvik kararları bize gelecek için güven verdi. Devletimiz, ihracatçılarımız için tüm imkanları seferber etmiş durumda.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı parasal ve mali tedbirlerle oluşturulan 100 milyar TL 'lik paket, Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve ilave likidite sağlanması kararı, SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay ertelenmesi, firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyerek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanması, ihracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği, Kredi Garanti Fonu limitinin 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkarılması, asgari ücret desteği gibi tedbir paketinde yer alan hususlar Türk ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca Muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin erteleme kararı ve sektörlerimizde faaliyet gösteren 1,9 milyon mükellefin mücbir sebep kapsamına alınmasını memnuniyetle karşıladık. Tüm süreci proaktif bir şekilde yürüttüğümüz Sayın Bakanlarımız Berat Albayrak ve Ruhsar Pekcan'a TİM Ailesi olarak bir kez daha şükranlarımızı ifade etmek istiyorum.

Türkiye krizden güçlenerek çıkacak

Bugüne kadar alınan tedbirler, Türkiye ekonomisi ve ihracata önemli bir katkı sağlayacaktır. Açıklanan destekleri, Türk ihracatçısını önümüzdeki dönemde rahatlatacak önemli bir hamle olarak görmekteyiz. Dünyanın yaşadığımız krizden çıkma sürecine gireceği dönemlerde oluşacak yeni şartlara karşı da ülkemizin daha diri ve ayakta hazır olmasını sağlayacaktır. Uluslararası piyasalarda virüsün ciddi yayılım gösterdiği ülkelerden kaynaklı arz problemlerine Türkiye olarak “güvenilir liman tedarikçi” konumumuzla, bölgesel ve küresel ölçekte bir tedarikçi

rolü üstlenebileceğimizi her fırsatta ifade ediyoruz. Önümüzdeki süreçte ihracatımızın dünyadaki bu olumsuz tablodan etkilenmemesi adına ihracatçılarımızın talepleri doğrultusunda konuyla ilgili yoğun çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. İhracatın saha neferleri olarak, bu süreçte üstümüze düşen, devletimizin bizden beklediği ne varsa yerine getirmeye hazırız.

“TİM olarak, 'evde kalın' diyoruz”

Sayın Cumhurbaşkanımızın da 'evinizden çıkmayın' yönlendirmeleri doğrultusunda TİM olarak, 'evde kalın' diyor ve bu zorlu günleri birlikte aşacağımıza inanıyoruz. Birlik ve beraberlik duygularımızın en üst düzeyde olacağı sağlıklı günler diliyoruz.

CANLI DESTEK