Yeni Yılda Yeni Rekorlara Koşacağız

Yeni yılda hedefimiz sadece ihracatta rekorlar kırmak değil, inovasyonla katma değerli ihracatımızı artırmak olacak. Firmalarımız pandemi sürecinde gösterdikleri performansla bu yetkinliğe sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Değerli dostlar,

Ocak ve şubat aylarında kırdığımız ihracat rekorlarıyla başladığımız 2020 yılı, küresel ekonomi açısından büyük dalgalanmalara sahne oldu. ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması gibi başlıklar dünya ticaretinin gündemini belirlerken, Çin'de ortaya çıkan COVID-19 ile birlikte, yüzyılın en büyük küresel krizi ile karşı karşıya kaldık. Çok sayıda küresel gelişmenin ülkemiz ekonomisine etkilerine odaklanmış ve ihracatımızı daha da yukarılara çekmek adına ticari diplomasi faaliyetlerimizi hızlandırmışken, pandemi, iş süreçlerimizi bambaşka bir boyuta taşıdı.

PANDEMİYE RAĞMEN REKORLAR KIRDIK

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sınırların kapanması ve insanların evlerine çekilmesiyle birlikte özellikle mart, nisan ve mayıs ayları ekonomik faaliyetlerin oldukça düştüğü bir dönem olarak kayıtlara geçti. Dünyada normalleşme adımlarının başladığı haziran ayı itibarıyla Türkiye güvenli liman olduğunu bir kez daha gösterdi ve ihracatta yeni bir ivme yakaladı. Bazı sektörlerimiz ihracatta yeni rekorlar kırarken, genel ihracatımız 2020 yılının Eylül ayında 16 milyar doları bularak cumhuriyet tarihinin en yüksek eylül ayı seviyesine ulaştı. İhracat ailesi olarak pandemi sürecinin küresel etkileri karşısında yılmadan, usanmadan çalışmalarımıza devam ettik ve ekim ayında da 17,3 milyar dolar ihracatla 2020 yılının rekorlarından birine imza attık. 2020 Aralık ayında ihracatımız 17,8 milyar dolar olarak aylık bazda cumhuriyet tarihi rekoru kırdı. 2020 yılı toplam ihracatımız 169 milyar doları geçerek program hedefi olan 165,9 milyar doları pandeminin yarattığı tüm olumsuzluklara rağmen aştı. Bu ivme, bizlere, aşının da etkisiyle küresel ticaretin normale dönmesiyle ihracatımızın çok daha yükseleceğini işaret etti. Fakat önümüzdeki dönemde önceliğimiz katma değerli ürün ihracatının payını artırmak olacak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye İnovasyon Haftası'nda yaptığı konuşmasında, ihracatın kilogram değerini kısa vadede 2 dolar, orta-uzun vadede ise 3 dolara çıkarmamız gerektiğini belirttiği gibi yeni dönemde tüm enerjimizi buna harcayacağız.

DİJİTAL ALTERNATİFLERİ DEVREYE SOKTUK

2020 bizim için aynı zamanda dijital ortamlara hızlı geçiş sağladığımız bir yıl oldu. Pandemi öncesinden altyapı çalışmalarını tamamladığımız dijital ortamlarımız sayesinde ticaret diplomasisi faaliyetlerini sürdürdük, fiziksel fuarları sanal ortamlara taşıdık. Bu anlamda da Türkiye, pandemi karşısında dünya genelinde en hızlı aksiyon alan ülkelerden biri oldu. Sınırların kapandığı, fiziksel toplantı ve buluşma şansının kalmadığı ortamlarda TİM ve bağlı birlikleri olarak 43 ülkeye 45 ayrı sanal ticaret heyeti gerçekleştirdik. Bu heyetlerde katılan yaklaşık 900 yabancı şirket, 2 bin 200 firmamız ile online mecralar üzerinden 8 bine yakın ikili görüşme gerçekleştirdi.

Yine pandeminin oluşturduğu ticari engelleri yıkmak için düzenlediğimiz ve dünyada öncülüğünü yaptığımız sanal fuar organizasyonlarıyla da ihracatçımızın iş süreçlerinin devam etmesini sağladık.

İNOVASYON HAFTASI MİLYONLARA ULAŞTI

Yılın sonunda, 25-26 Aralık tarihlerinde, yine pandemi nedeniyle ilk kez sanal ortamda düzenlediğimiz Türkiye İnovasyon Haftası'nın 8'incisinde; Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli Bakanlarımız katılımlarıyla bizleri onurlandırdılar. Online ortamda gerçekleştirdiğimiz Türkiye İnovasyon Haftası'nda hem ülkemizden hem de dünyadan konusunda uzman isimleri ağırladık. Türkiye'nin teknolojik gelişiminin gözler önüne serildiği organizasyonumuzun, sosyal medya kanalları ve online mecralar üzerinden kısa sürede milyonlarca kişi tarafından izlenmesi de bizi sevindiren etkenler arasında yer aldı. Bu organizasyonun iş dünyamız başta olmak üzere 7'den 70'e ülke genelinde inovasyon ve gelişime yönelik bir farkındalık yarattığına inanıyorum.

TİM olarak ülke genelinde girişimcilerin desteklenerek Ar-Ge çalışmaları yapmalarına imkan sunmaya devam edeceğiz. İnovaLİG'e 2014 yılında başladığımızda, 460 firmamız katılım sağlamıştı. İnovasyon odaklı çalışmalarımız ve her geçen yıl programımıza artan ilgiyle beraber, 2019 yılında bin 236 firmamız “İnovaLİG'de biz de varız” diyerek aramıza katıldılar. Yenilikçi projelerimize katılımın, sürekli büyüme eğilimi içinde olması da Türkiye'nin geleceği adına bizleri sevindiren etkenler arasında yer aldı.

BİRLEŞİK KRALLIK'LA STA İMZALANDI

Yılın son günlerinde Ticaret Bakanlığımızın yoğun mekik diplomasisi sonrası, Brexit sürecinin ardından, ihracattaki en büyük ikinci pazarımız konumunda olan Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşması imzalandı. Gümrük Birliği'nden sonra en önemli anlaşma olan Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması'yla, Türk ihracatçısının hakları sonuna kadar savunulurken, serbest ticaretin devamı esas kılındı. Anlaşma ile Birleşik Krallık'a olan ihracatımızdaki olası engellerin de böylelikle önüne geçildi.

Evet sevgili dostlar, 2020 yılı asla unutulmayacak dönemlerden biri olarak hem hafızalarımıza kazınacak hem de tarih kitaplarındaki yerini alacak. 2020 artık geride kaldı ve yepyeni bir yıla 'merhaba' dedik. Karşımıza çıkan zorluklar, güçlükler ya da engeller neler olursa olsun bizler hedeflerimizden asla vazgeçmeyecek, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program doğrultusunda ihracatımızı büyütmeye devam edeceğiz.

Yazımı sonlandırırken, 2021'de İhracat Ailemizle birlikte yeni rekorlarda buluşma dileğimi yineliyor, geride bıraktığımız yıl doğal afetler, pandemi ve vatan görevleri sırasında şehit düşen vatandaşlarımıza, İhracat Ailemiz'in ahir dünyaya göç eden fertlerine bir kez daha Allah'tan rahmet, aileleri ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.

Yeni yılın tüm dünyaya sağlık getirmesi dileğiyle.
CANLI DESTEK