Yeni Hedeflere Yeni Neferlerle Koşuyoruz

Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye hedefimizde önemli bir eşik aştık ve dünyanın en büyük ekonomisi ABD ile ticaretimizi kendi lehimize çevirdik.

Yılın ilk yedi ayında ihracatımızı artırdığımız 177 ülke içinde dünyanın en büyük ekonomisi ABD'ye yapılan ihracattaki başarımız ayrıca büyük önem taşıyor. Çünkü ilk kez ihracatımız, ABD'den yapılan ithalat hacmini aşarak ibre lehimize döndü.

İhracat Ailemize ocak-temmuz döneminde 11 bine yakın yeni ihracatçı katıldı ve 1,34 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

201,5 MİLYAR DOLAR SON 12 AYDA GERÇEKLEŞTİRİLEN İHRACAT

Pandemi süresince tüm grafiklerin yönünü yukarı çevirdiği ve beklentilerin olumlu yönde değiştiği bir sürece girmiş görünüyoruz. Dünya Ticaret Örgütü'nün Ürün Ticaret Barometresi'nin Ağustos ayındaki verileri, ticaretin güçlenmeye devam ettiğini gösteriyor. Küresel ticaret ilk çeyrekte ilk kez 5 trilyon dolar sınırını aşarken, ikinci çeyrekteki büyüme daha yüksek oldu ve 5,3 trilyon dolara ulaştı. Alınan yeni ihracat sipariş göstergeleri de zirve seviyelere ulaşmış durumda. Bunun Türkiye özelinde de aynı olduğunu görebiliyoruz. Rekor serisine devam ediyoruz ve firmalarımızın sipariş defteri, rekorların yılın kalan aylarında da devam edeceğini gösteriyor. En büyük ihracat pazarlarımızın ikinci çeyrek büyüme verilerinin büyümeye dönmesi ve büyümenin üçüncü çeyrekte de devam edecek olması, ihracatımıza olumlu yansıyacaktır. Yılın ilk yedi ayında 177 ülkeye ihracatımızı artırırken, bu dönemde yüzde 35'lik büyüme ile 121,36 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Son 12 aydaki ihracatımız ise 200 milyar doları aştı. 177 ülke içinde dünyanın en büyük ekonomisi ABD'ye yapılan ihracattaki başarımız ayrıca büyük önem taşıyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana çok yönlü çalışmalarımızı Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye hedefiyle yapıyorduk. İhracat ailemizin pandemi sürecindeki özverisi ve gayreti sayesinde büyük başarılara imza attık. Yılın ilk yedi ayında ABD'ye yaptığımız ihracatın, ithalatı geride bırakması, bu başarıyı taçlandırdı. İki ülke arasındaki dış ticaret ilk kez Türkiye lehinde yön değiştirdi ve bunun sürdürülebilir olması için motivasyonumuzu kaybetmeden çalışmaya devam edeceğiz.

AMERİKA'YI YENİDEN KEŞFEDİYORUZ

Her zaman söylediğim gibi 'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye'ye ulaşma yolunda, tüm sektörlerimizin tüm firmalarımızın ve tüm ürünlerimizin ayrı ayrı önemi var. Bunu ABD pazarında rahatlıkla görebiliyoruz. Türkiye'nin genel ihracatında yüzde 1,5'luk paya sahip halı sektörümüz, yılın ilk yedi aylık döneminde ABD'ye en fazla ihracat yapan sektör oldu. Halı sektörümüzün bu dönemdeki toplam ihracatı 1,83 milyar dolar olurken, bunun 700 milyon dolarlık kısmı ABD pazarından elde edildi. Halı sektörünün ABD'ye ihracatı bu dönemde yüzde 57,2 arttı. Halı dışında 13 sektörümüzün de ocak-temmuz döneminde ABD'ye ihracatını yüksek oranda artırdığını görüyoruz. Bu sektörlerimizin sağladığı ivmeyle, Türkiye'nin ABD'ye toplam ihracatı bu dönemde yüzde 40,7 artarak 7,8 milyar dolara ulaştı. ABD'den yapılan ithalat ise aynı dönemde yüzde 2,13 düşüşle 6,9 milyar dolarda kaldı. ABD, ilk yedi ayda en fazla ihracat yaptığımız ikinci ülke olurken, aynı dönemde tüm Amerika kıtasına ihracatımız da yüzde 50'nin üzerinde artış kaydetti.

GENÇ TİM İLE İHRACAT YENİ BİR DİNAMIZM KAZANACAK

İhracat ailemiz oldukça dinamik bir yapıya sahip. İhracat ailemize ocak_temmuz döneminde 11 bine yakın yeni ihracatçı katıldı ve 1,34 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiler. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, ihracat ailesinin dinamizmini artıracak projemizi geçen ay kamuoyu ile paylaştık. 'İhracatla Yükselen Türkiye'yi' gençlerimizle oluşturmak için Genç TİM'i hayata geçirdik. Kuruluş aşamasında tüm sektörlerden 131 genç ihracatçı yer aldı. Kurucu gençlerimiz ile birlikte, daha çok genci ihracata teşvik edeceğiz. Gençlerin dış pazarlara erişimlerini artıracağız, ticari diplomaside ihracat elçisi yapacağız. İnşallah 5 yıl içerisinde, Genç TİM üye sayımızı 500'lere, ihracatımızı da 300 milyar dolara çıkaracağız. Ajandamızda Genç TİM İhracat Zirvesi var. Genç TİM ajandamızda, Cumhurbaşkanımızın himayelerinde her yıl Genç TİM İhracat Zirvesi düzenlenmesi, genç ihracatçı odaklı sürdürülebilir faaliyetler, eğitim programları, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla iş birlikleri, sanal ve fiziki ticaret heyetleri, iş forumları gibi geniş bir yelpazede faaliyetler bulunuyor. Aslında Meclisimiz, yıllardır gençleri destekleyerek üretime teşvik ediyor. Girişim evlerimizde bini aşkın genç tekno_girişimciyi destekledik. Türkiye'nin en genç ve inovatif ailesi İnovaTİM'de, 3 bini aşkın üniversite öğrencimiz yer alıyor. 15 bin lise öğrencisine, yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi önemli başlıklarda eğitimler veriyoruz. İnovaTİM proje takımlarımız, model uydu, insansız su altı robotu ve birçok yenilikçi tasarım geliştiren projelerle uluslararası yarışmalarda ülkemizi başarıyla temsil ediyor. İnovaTİM'in ilk Ar_Ge projesiyle, Nano-Mikro Küp Uydularda Çok Fonksiyonlu Güneş Panelleri üzerine çalışmalar gerçekleştirerek Milli Uzay Programı'na katkı sağlıyoruz. Meclisimiz gençlerle böylesine yakın, tek yürek çalışıyor. Ükemizde 18- 40 yaş aralığında 30 milyona yakın gencimiz var. Avrupa'nın en yüksek genç nüfus oranına sahibiz. Bu büyük potansiyeli kesinlikle değerlendirmemiz gerekiyor.

“Z KUŞAĞI HAKKINDA ARAŞTIRMALAR YAPIYORUZ”

İki yılı aşkın süredir de İnovaTİM Z Kuşağı Araştırma Serimiz mevcut. Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden 2 bin 510 genç ile gerçekleştirdiğimiz anketlerde; özellikle Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerindeki gençlerin, diğer bölgelere göre daha yüksek puanlar aldığını tespit ettik. Bu sonuçlar bize, Genç TİM olarak tüm bölgelerde Z kuşağının motivasyon ve yetkinliğini destekleyecek çalışmalar yapmamız gerektiğini gösteriyor. Bu araştırma serimizin devamını, Genç TİM Konsey üyelerimizin ihtiyaçlarına göre şekillendirmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki; gençliğe yapılan yatırım, orta ve uzun vadede en fazla değer yaratan yatırımlardır. Bu durumun en güzel örnekleri, son yıllarda genç girişimcilerimizce hayata geçirilen unicornlar. İnşallah kısa süre içerisinde unicorn sayımız daha da artarak çift haneli rakamlara yükselecek. Amacımız, gençlerimizin ellerinde, ihracatla yükselen Türkiye'yi oluşturmak.

CANLI DESTEK