Ülke Olarak Marka Değerimizi Artırmaya Devam Ediyoruz

Sürecin en başından beri TİM'de de ışıkların hiç sönmediğini, üretimin hiç durmadığını ve 7 gün 24 saat ihracat yapıldığını gururla söylemek isterim. İhracatçılarımızın bu fedakarlığının, yeni dünya düzeninde ülkemiz açısından mutlaka karşılık bulacağına inanıyorum.

Daha büyük bir umutla başlıyoruz Mayıs ayına. Nisanın son haftasına girdiğimizde Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı veriler, bizleri biraz daha umutlandırdı. Alınan tedbirler sonucu salgının tepe noktasına beklenen süreden daha erken ulaşıldığı, günlük vaka sayısının düşüşe geçtiği ve iyileşen hasta sayılarının da vaka sayılarının üstünde seyrettiği açıklandı. Vefat eden hasta sayıları düşmeye başlasa da dileğimiz, tüm hastaların şifa bulmasıdır.

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak yaşadığımız süreçte umudumuzu hiç kaybetmedik. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi ''Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.'' Bu anlayışla hareket ederek, çözüm arayışını, üretim ve ihracatı hep devam ettirdik. Devletimizin desteğini de hep arkamızda hissettik. 

TİM olarak 61 ihracatçı birliği ve 27 sektör konseyimiz ile süreci çok yakından izleyerek hep temasta olduk. Bu zor süreçte, genel ve sektörel mahiyette 67 öneri ilgili makamlarımız ile paylaşıldı, yapılan düzenlemelerle bunlardan 40'ı karşılık bulmuş oldu. Bu bağlamda, yürütülen “Şeffaf” ve “Akılcı” politikalar dolayısıyla başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile ilgili Bakanlıklarımıza ve kurumlarımıza gösterdikleri yoğun gayretleri için buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Türkiye markasını yükselttik
Sürecin en başından beri TİM'de de ışıkların hiç sönmediğini, üretimin hiç durmadığını ve 7 gün 24 saat ihracat için çalıştığını gururla söylemek isterim. Pek çok ülkede sorunlar olmasına karşın küresel tedarik zinciri çerçevesinde üretimleri zamanında yerlerine ulaştırarak Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğunu gösterdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla İngiltere, Amerika, İtalya, İspanya, Çin, Sırbistan, İran ve bazı Afrika ülkelerine maske, tulum ve sağlık malzemeleri yardımı gitti. Bunun yanında TİM olarak Ticaret Bakanlığımız ile Çin, İtalya ve İspanya'ya maske ve dezenfektan yardımında bulunduk.

Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yapılan yardımlarla Türkiye'nin güvenilir ve sağlıklı üretim yapan ve her koşulda tedarik zincirini devam ettirebilen bir ülke olduğumuzu bir kez daha dünyaya gösterdik. Önümüzdeki süreçte bu kabiliyetimiz ihracatımızın gelişmesi için bir iyi bir referans oluşturacağı gibi Türkiye markasına da çok önemli bir değer katacak. Dünya ticaretinde artık pek çok şey değişecek. Bizim de 2020 ve sonrasında pek çok şeyi düşünmemiz, konuşmamız, tasarlamamız, yönetmemiz gerekecek.

TİM Export Talks ile yeni dünyaya hazırlanıyoruz

Salgın sürecinde daralan uluslararası ticaretin etkilerini, ihracatta yaşanan kaybı telafi edecek başlıkları ve süreç sonunda oluşacak yeni dünya düzeninde daha güçlü bir şekilde yer almak için eylem planlarını devreye almaya devam edeceğiz. Bu kapsamda Nisan ayında başladığımız ve büyükelçileri ağırladığımız TİM Export Talks” online panellerin bu süreçte önemli bir görev göreceğine inanıyoruz. İlk panelimizi Türkiye Pekin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen'in katılımıyla TİM'in sosyal medya hesaplarından canlı olarak gerçekleştirdik. İkinci panel konuğumuz ise Hollanda Büyükelçisi Şaban Dişli oldu. 

Her iki Büyükelçimiz, ihracat pazarlarımız ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. Online panellerimiz Mayıs ayında da devam edecek. Bu süreçte hayata geçirdiğimiz bir diğer projemiz ise 'Sanal Ticaret Heyeti' oldu. Ticaret Bakanlığımızın da onayı ile 'Sanal Ticaret Heyeti' uygulamasına bir an önce başlamak adına, 18 ülkeden dönüş aldık ve 10 ülkeden daha dönüş bekliyoruz. Güney Kore, Çekya, Nijerya, Özbekistan, Hindistan ve Kenya'da hızlı aksiyon alarak sanal ticaret heyeti düzenleyeceğiz. İlk sanal ticaret heyetini de Güney Kore ile gerçekleştireceğiz.

Gençleri de üretime dahil ediyoruz

TEB Girişim Evi ve İnovaTİM İnovasyon Yarışması ile gençleri de oluşacak yeni dünya düzenine dahil etmeye büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda 11 Mart'ta hazırlıklarına başladığımız ve gençlerimizi COVID-19'a karşı proje üretmeye davet ettiğimiz ve İnovasyon˃Pandemi sloganı ile farkındalık yarattığımız “İnovaTİM İnovasyon Yarışması'nın” startını 13 Nisan'da verdik. Makine İhracatçıları Birliğimizin ana sponsorluğunda bu yıl ilk kez düzenlediğimiz yarışmamızda; pandemi öncesi, pandemi sırası ve sonrası olmak üzere üç ana başlık altında 18 farklı senaryoya göre belirlediğimiz yarışma sonucunda, üç kategorinin ilk 3'lerini ödüllendireceğiz.Ülkemizin girişimcilik, teknoloji ve ihracat alanlarında gelişme mücadelesine katkı sunması hedefiyle oluşturulan TİM-TEB Girişim Evlerimiz de yeni fikir ve girişimciler ile büyümeye devam ediyor.

Albert Sesli Sağlık Asistanı, COVID-19 hızlı tarama testi geliştiren Intergen, görüntülü görüşme altyapısını geliştirerek ücretsiz kullanıma açan Jetlink, evde ücretsiz fizik tedavi hizmeti sunan Fizyosoft yenilikçi çözümlerle TİM-TEB Girişim Evi girişimcileri arasında yerlerini aldı.

Proje geliştirmeye devam eden gençlerimiz, üretmeye ve ihracata devam eden sanayicilerimiz, yarına dair umudumuzu hep yüksek tutmaya devam edecek. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan Ayının ülkemize sağlık ve bereket getirmesini dilerken, tüm ihracatçılarımızın hayırlı bir Ramazan geçirmesini temenni ediyorum.

CANLI DESTEK