Türkiye'nin Yeni Yükseliş Trendine Yeni Projelerimizle Katkı Sunacağız

Ülke kalkınmasının anahtarının ihracat ve ihracatçının omuzlarındaki yükün de ne kadar büyük olduğunun bilincindeyiz. Ülkenin kalkınması yolunda bir tuğla koyabilmek amacıyla projeler geliştiriyor ve güçlü bir ihracat ordusu oluşturmaya çalışıyoruz.

Kasım, ne yazık ki İzmir'in acısıyla sarsıldığımız bir ay olarak hafızalarımıza kazındı. 30 Ekim'de meydana gelen deprem, yüzün üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden oldu. Bir kez daha milletimizin başı sağ olsun ve Allah bir daha benzer acılar yaşatmasın. Deprem sonrası enkaz altında kalanları hayata döndürebilmek için gece gündüz canla başla çalışan kahramanlarımıza da bir kez daha teşekkür ediyorum. Onların mücadelesi bizlere de ilham oldu. İhracat ailesi olarak İzmirli depremzedelerimizin yaralarını sarabilmek için bir kampanya başlattık. Barış Pınarı Harekatı'nda, “Birliklerimiz, birlikteliğimizdir” diyerek bölgeye nasıl tırlar dolusu yardım gönderdiysek, “Birlikten İzmir Doğar” diyerek de aynı birliktelik ve dayanışma ruhuyla, depremzede ailelerimizin yanında olduğumuzu göstermek istedik. Kampanya tüm birliklerimizden büyük destek gördü ve öncelikli olarak, 10 milyon TL'lik bir destekle okul ve sosyal tesisten oluşan, 150 konut inşa edilmesi adına ilk adımımızı attık. Güçlü İzmir ve güçlü Türkiye için biz hep burada olacağız. Bizleri güçlü yapan birlikteliğimizdir, dayanışma ruhumuzdur.

Biz bir oldukça, “İhracatla Yükselen Türkiye'yi”, ne afetler ne salgın ne de ekonomik baskılar durduramayacaktır. Zorlu şartlarda ekim ayında gerçekleştirdiğimiz 17,3 milyar dolarlık ihracat da bunu doğruluyor. Ekim ayı ihracatımız, yalnızca ekim ayı rekoru değil; aynı zamanda hem bu yılın en yüksek aylık ihracat rakamı, hem de Cumhuriyet tarihi aylık ihracat rekoru olarak, tarihe geçti. Bu ivmenin kasım ayında da devam edeceğini öngörüyoruz. Çünkü ihracat ailesi olarak yükselen Türkiye'ye bir tuğla daha nasıl koyabiliriz diye koşuşturduğumuz ve çabaladığımız bir ayı geride bıraktık.

Mevcut pazarlarda konumumuzu güçlendirmek ve ihracatçılarımıza yeni pazarlar oluşturmak hedefiyle başlattığımız sanal ticaret heyetlerimize kasım ayı süresince de devam ettik. Geçen ay itibarıyla ülke ekonomisinde de yeni bir döneme girdik. Ekonomi yönetiminde yapılan değişimler, piyasaların ekonomide yeni bir reform beklentisini artırdı. İhracat ailesi olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğumuz ziyarette de ekonomide yeni bir döneme girildiğini bizzat kendisi bizlerle paylaştı. Türkiye'yi yeni bir yükseliş trendine sokacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanımız, “Türkiye'nin gelişmesine, kalkınmasına, büyümesine yaptığınız katkılar için her birinize şükranlarımı sunuyorum” ifadeleriyle ihracatçılarımızı onore ederken “En büyük desteği de yeni dönemde siz ihracatçılarımızdan bekliyoruz” diyerek bizlere yeni bir sorumluluğu da yüklemiş oldu. Biz de 'dış ticaret fazlası veren Türkiye' vizyonu kapsamında yeni normal ve yeni reform döneminde ihracatta seferberlik başlatarak tam destek verdiğimizi, ihracattaki yeni yol haritalarını, eylem planını ve TİM'in projelerini detaylı bir sunumla kendileriyle paylaştık. Yeni dönemde de önceliğimiz ihracatta yerlilik oranını yükseltmek olacak.

TÜRKIYE İHRACAT ŞÛRASI

Ülke kalkınmasının anahtarının ihracat ve ihracatçının omuzlarındaki yükün de ne kadar büyük olduğunun bilinciyle çalışıyoruz. “Daha Güçlü İhracat Daha Güçlü Türkiye” hedefi doğrultusunda, milli ihracatın geleceğinin şekillendirileceği ve devamında geleneksel olarak tertip edilmesini planladığımız “Türkiye İhracat Şûrası”nı düzenlemek istiyoruz. Bu kapsamda öncelikle, Meclisimizin çatısı altında yer alan 13 bölgedeki ihracatçı birliklerinin koordinatör başkanları ile “Türkiye İhracat Şûrası İçin Bölgesel İstişare Toplantıları” düzenlemeyi planlıyoruz. “Türkiye İhracat Şûrası” kapsamında, zorlu koşullar ve artan rekabete rağmen, ülkemizin dünyada en çok ihracat yapan ilk 10 ülkeden biri olması adına, bir yol planı hazırlanması ve bu plan çerçevesinde çalışmaların sürmesini hedeflemekteyiz.

“YENI NEFERLER ILE BÜYÜYORUZ”

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, özellikle gençlerin ve kadınların ihracata katılımını önemsiyoruz. Başarılı iş kadını ihracatçıların, iş dünyasına yönelik tavsiyelerini ve ihracata nasıl başladıklarını paylaştıkları “Women Export Talks” webinarlarına devam ediyoruz ve bu organizasyon da çok ilgi görmeye başladı. Başarı hikayelerinin genç girişimcilerimizi cesaretlendireceğine inanıyoruz. Her ay ailemize binin üzerinde yeni ihracatçılar katılıyor ve bunun artarak devam etmesi için çalışıyoruz.

GENÇ TİM

Ülkemizin istikbâli, gençlerimizin ihracat süreçlerinde daha aktif rol olması adına, Meclisimiz tarafından tasarlanan bir diğer projemiz ise “Genç TİM”. Projemizin öncelikle iki amacı bulunuyor. İlki, geleceğin ihracatçı genç neslini yetiştirmek, rekabet dünyasına hazırlamak ve ihracatçı ve ihracatçı firmaların ikinci kuşağını yetkin dış ticaretçi olarak yetiştirmek adına TİM çatısı altında bir konsey kurmak.
Bir diğer amacımız ise ülkemizde öğrenim gören yerli ve uluslararası öğrencileri hedefleyen ve bu kitleye etkin dijital mecralardan ulaşan yapay zekâ destekli bir platform oluşturulması. Genç TİM projemiz, birinci ve ikinci nesil ihracatçılar arası deneyim paylaşımını gerçekleştirecek, katma değerli ihracat artışına katkı sağlayacak güçlü bir üniversite sanayi iş birliği oluşturacak, ülkemizin dış ticaret diplomasisine katkı sağlayacak, genç neferlere staj ve istihdam imkânı sağlayacak, TİM çatısı altında küresel rekabete uyumlu gençlerin kapasite gelişimlerini güçlendirecektir.


Yeniliklerle yine zorlu bir yolculuğa başlıyoruz...

CANLI DESTEK