Özlemişiz ve Özletmişiz

Birleşik Arap Emirlikleri'ne gerçekleştirdiğimiz Dubai Heyeti, ihracatçılarımızdan ve Dubaili iş insanlarından oldukça büyük ilgi gördü. Pandemi döneminde hayata geçirdiğimiz ilk fiziki ticari heyetimiz süresince, dış pazarda sahada olmayı ne kadar özlediğimizi fark ettik. İyi ilişki içinde olduğumuz ülkelerdeki iş insanlarının da bizleri ne kadar özlediğini, Dubai'de ihracatçılarımıza gösterilen yüksek ilgiden bir kez daha gördük.

Dubai Ticaret Heyetimize, 22 sektörden 39 birlik temsilcisi ve 50 firma temsilcisinin katılmasının yanı sıra eş zamanlı fuara katılan firmalarımızla birlikte 200'e yakın iş insanımız, yüzlerce görüşme gerçekleştirdi. 200 Türk iş insanı ile 300'ü aşkın BAE firması arasında çok sayıda toplantı düzenlendi. Heyetimiz süresince farklı sektörlerde 13 anlaşma imzalandığını öğrendik ve ihracatçılarımız orta vadede iş birliğine dönebilecek görüşmeler yaptıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımızın Dubai'de yaptıkları diplomatik ve ticari görüşmelerin de ihracatımız açısından olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyoruz.

Türkiye'nin, Birleşik Arap Emirlikleri'ne ihracatı, 2021 yılında yüzde 94 artışla 5,5 milyar dolara ulaştı; fakat ihracat potansiyelimiz çok daha yüksek. Bu nedenle BAE'ye yapılan ihracat hacmimizi kısa vadede 10 milyar dolara çıkarma hedefi koyduk. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye'den mevcut durumda ithal etmediği ancak ithal edebileceği 317 ürün olduğunu tespit ettik. Bu ürünlerde Birleşik Arap Emirlikleri'nin ithalatına bakıldığında, 10,5 milyar doları aşkın bir hacim görüyoruz. Ama bu ürün grubunda Türkiye'den hiç ithalat yapılmadığını fark ettik. Ayrıca yine bu 317 ürün içinde 45 üründe Türkiye ciddi bir rekabet avantajına sahip. Sadece bu 45 üründe dahi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin 400 milyon doları aşkın ithalatı bulunuyor. Heyetimiz süresince yaptığımız görüşmelerde tüm bunlara dikkat çektik ve olumlu dönüşler aldık.

BAE özelinde anlattığım bu durum, iyi ilişkiler içinde olduğumuz birçok ülke pazarı için de geçerli. Bu sebeple pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığımız fiziki ticari heyetlerimize gelecek dönemde de devam edeceğiz. Pandemi döneminin başından bu yana 73 ülkede 105 sanal ticaret heyeti gerçekleştirerek ilişkilerimizi sıcak tutmaya çalışmıştık. İhracatımızın 225,4 milyar dolar seviyesine çıkmasında, bu sanal heyetlerimizin de etkisi olduğuna inanıyorum. Fiziksel olarak ihracatçılarımızın sahalara geri dönüşüyle birlikte bu yıl için belirlediğimiz 250 milyar dolar ihracat hedefimize de rahatlıkla ulaşabileceğimize inanıyorum.

CANLI DESTEK