İlk çeyreği önde kapattık

İlk çeyreği önde kapattık

İHRACAT AILEMIZIN, pandemi döneminde kazandığı güven ile süreç içinde küresel ticarette şampiyonlar ligine yükseldiğimizi sık sık belirtiyoruz. Ligin birinci yılının ilk çeyrek sonuçları açıklandı ve ilk çeyrekte oldukça yüksek bir performans sergiledik. Aylık ihracatımız artık 20 milyar dolar bandına oturdu. Böylelikle ilk çeyrek ihracatımız, 60 milyar doları aştı ve yıl sonu için belirlediğimiz 250 milyar dolar hedefimizin 10 milyar dolar da ilerisindeyiz.
Hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla yol almaya devam ediyoruz. Nihai hedefimiz ülkemizi, dış ticaret fazlası veren noktaya taşımak. Ticaret Bakanlığımızın ilk çeyrek dış ticaret verileri, ihracat tarafında doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Enerji ithalatını dışarıda tuttuğumuzda, Ocak-Mart döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 4,5 artarak yüzde 95'e ulaştı.
Enerjiyi dışarıda tutma nedenim, o kalemde bildiğiniz gibi küresel düzeyde olağanüstü bir durum yaşanmasından kaynaklanıyor. Küresel emtia fiyatları yılın sadece ilk iki ayında, yüzde 42'ye yakın arttı. Petrol fiyatları iki ay içinde iki katına çıktı. Tüm bunlar maalesef dışa bağımlı olduğumuz enerji ithalatına da yansıdı ve ilk çeyrekte enerji ithalatımız yüzde 188 artış yaşadı. Bir önceki yılın ilk çeyreğine göre gerçekleşen 25,7 milyar dolarlık ithalat artışının 16,3 milyar dolarlık kısmı enerji fiyatlarındaki artışlardan kaynaklanıyor. Tüm bunları anlatma nedenim, enerji maliyetlerinin ihracattaki başarılı performansımıza gölge düşürmesidir.Mart ayı özelinde değerlendirdiğimizde, ihracatımız yüzde 20'ye yakın artışla 22,7 milyar dolara yükselirken, Mart ayında enerji dışındaki ithalatın 22,5 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Enerjiyi saymazsak, ithal ettiğimizden daha fazlasını ihraç ettiğimizi söyleyebiliriz.
Enerji maalesef bizim kamburumuz, sadece bizim değil, Avrupa Birliği dâhil olmak üzere birçok ülkenin sıkıntı yaşadığı bir konu.
Bu doğrultuda yeşil dönüşümü, ülkelerin sadece birkaç kaynağa bağlı kalmaması ve sanayinin enerji tehdidi olmadan sürdürülebilirliği açısından çok değerli buluyorum.
Türkiye ihracat ile yükselmeye başladı. Enerjideki bağımlılığımızı azaltabilecek alternatif kaynaklarla dönüşümü başarabilmemiz halinde “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hayalimize daha erken kavuşacağız.
Sektör firmalarımızın enerji konusunda yeni yatırımlar yaptığını biliyorum. Artık daha fazlasına ihtiyacımız var. Çünkü ihracat ailesi olarak ölçek ekonomisine geçtik. Büyük siparişler almaya başladık. Bunu, sürdürülebilir kılmanın tek yolu da yeni yatırımlardan ve daha fazla üretimden geçiyor. Bunu yaparken, enerjimizi de millîleştirebilirsek, ihracatımıza çok büyük katma değer sağlayacağız. Küresel ticarette bir başarı hikayesi yazmaya devam edeceğimize inanıyorum.

CANLI DESTEK