Hedefe Artık Daha Yakınız

Rekor ihracat serimizin devam etmesi dışında, Eylül ayı, bizzat Cumhurbaşkanımızın ağzından motivasyonumuzu yükseltecek güzel haberler aldığımız bir ay oldu. 'Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı'nı açıkladığımız İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'mize katılarak bizleri onurlandıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında ihracat ailemiz için oldukça samimi ve bizleri gururlandıran ifadeler kullandı. Kendisinin desteğinin her zaman yanımızda olduğunu bir kez daha hissettik.

Son iki yılda hükümetimize ilettiğimiz 122 talebin tamamı, ivedilikle çözüme kavuştuğu için müteşekkiriz. Tüm ihracat ailemiz için kendisine teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanımız, ödül törenimizde verdiği müjdelerle bizleri ayrıca mutlu etti. İstanbul'da ihracatçılarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte ihracatçılarımızın ürünlerini gururla sergileyebileceği, uluslararası bir fuar merkezi talebimizin de en kısa sürede hayata geçirileceği müjdesini verdi. Cumhurbaşkanımız, Türkiye İhracatçılar Meclisimizin de yönetiminde yer alacağı bir fuar merkezini, en kısa sürede ülkeye kazandıracaklarını ifade etti. Dünyanın tedarikçi olarak radarına aldığı Türkiye'de, uluslararası bir fuar merkezi, ihracat hedeflerimize ulaşma noktasında önemli bir rol üstlenecektir. Bu fuar merkezimizle daha çok üreticimizi ihracata yönlendirebileceğiz.

Cumhurbaşkanımızın bir diğer müjdesi ise kurulacak olan 'İhracatı Geliştirme Fonu' oldu. Sadece ihracatçıların erişimine açık bir finansman kaynağının oluşturulması, ihracatımızın sürdürülebilirliği noktasında üreticilerimizi oldukça rahatlatacaktır.

Cumhurbaşkanımızın paylaştığı, 'Uzak Ülkeler Stratejisi' de yine bizlerin ihracat pazarlarını çeşitlendirme gayretimize büyük destek sunacak. Uzak coğrafyalardaki ülkelerin ithalatlarında ülkemizin payını dört kat artıracağımızdan, hiç kimsenin şüphesi olmasın. Lojistik portalımız ve yurt dışı lojistik merkezi projelerimiz bu hedeflerimizin stratejik bir parçasıydı. Türk Hava Yolları (THY) ile daha önce yaptığımız indirimli kargo taşımacılığına yönelik iş birliği anlaşmasının kapsamını genişleterek, daha çok ihracatçımızın düşük maliyetlerle dünyaya açılmasına imkân sağlayacağız. Meclisimiz çatısı altında kurduğumuz 'Sanayide Sürdürülebilirlik Bilim Komitesi' de iklim değişikliği, sürdürülebilirlik ve Avrupa Yeşil Mutabakatı hedefleri doğrultusunda ihracatçılarımıza yol gösterecek.

Hedefimiz çok net; 'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye'. Bu hedef doğrultusunda üretmeye, çözüm bulmaya ve proje geliştirmeye devam edeceğiz. Böylece ihracat, bugün olduğu gibi yarın da dünya arenasındaki gururumuz olmaya devam edecek.

CANLI DESTEK