Gençler ve Yeni Projelerle Geleceğe Hazırlanıyoruz

Son altı ayda yaptığımız ihracat 100 milyar doları aşarken yılın ilk çeyreğinde yakalanan ihracat performansı, senenin kalanında da yeni rekorlara imza atacağımızın haberini veriyor.

Değerli dostlar,

İhracat odağında ilk üç aylık öncü göstergeler, yılın kalan dönemi için de mesaj niteliği taşıyor. Son altı ayda yapılan ihracatımız 100 milyar doları aştı. Tüm dünyada pandeminin yeni dalgalarının yaşanmaması halinde bu yıl için belirlediğimiz hedefin de üzerinde bir ihracat rekoruna imza atabiliriz. Avrupa başta olmak üzere kısıtlamaların uzatıldığı veya artırıldığı mart ayı ihracatındaki artış, hep vurguladığımız gibi Türkiye'nin artık tedarikte güvenli bir liman olduğunun göstergesi oldu.

2020 yılına dönüp baktığımızda gerek ihracat ailemiz gerekse dünya için ilklerle dolu, zorlu bir yıl olduğunu görüyoruz. Pandemi yılı; ekonomiyi, ticareti ve iş yapma biçimlerini doğrudan etkileyen bir yıl olarak tarihe geçti. Türkiye, G-20 ülkeleri arasında böylesine zorlu bir yılı, ekonomik büyüme ile kapatan iki ülkeden biri oldu. Bunun en büyük itici gücü ise tüm zorluklara rağmen üretimi ve ihracatı hiçbir zaman durdurmamamızdır. Çünkü tedarik zincirlerinde yaşanan sıkıntılar neticesinde ithalatçı ülkeler, tedarikte tek kaynağa bağımlılığın olumsuzluklarını tecrübe etti ve yeni arayışa girdi. Dünya artık tek bir bölgeden, tek bir fabrikadan çıkan ürünlere bağımlı olamayacağının farkında. Tedarik krizinin zirve yaptığı anlarda, ülkemiz alternatif bir güvenilir tedarikçi olarak öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Milli Ekonomi, Güçlü Türkiye' sloganıyla mart ayında açıkladığı yeni reform paketinde önemine vurgu yaptığı 'İstikrar ve Güven'in, Türk ihracatçısını tanımlayan sıfatlar olduğunu söyleyebilirim. Küresel pazarda oluşan bu güveni doğru kullanabilmek ve geçen yıl ihracatımızda yakaladığımız ivmeyi sürdürülebilir kılmak adına ciddi çalışmalar yapmaya ve projeler üretmeye devam ediyoruz. Geleneksel hale gelen ve 29 Mart tarihinde kamuoyu ile paylaştığımız İhracat 2021 Raporumuz, geleceğe ışık tutarak ihracatçımıza bir fener olarak istikrarın sürdürülebilir olmasını sağlayacak.

Cumhurbaşkanımızın reform paketi ile ilgili “Çalışmamızın özünde ekonomiyi yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde büyütme amacı bulunuyor.” açıklamalarını dikkate aldığımızda raporun, belirlenen hedeflere büyük değer katacağına inanıyorum. Raporun hazırlığında 'Küresel Tedarik Zincirindeki Dönüşüm Süreci'ni odağımıza alarak ülkemizin hedeflerini de göz ardı etmedik. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından ihracatçı ailemiz ile aynı hedef ve hayale sahip olduklarını görebiliyoruz.

HER SENARYOYA KARŞI HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Takdir edersiniz ki bizim tek hedefimiz, ihracatı artırmak değil. Ekonomimizi ve sanayicimizi daha da güçlendirerek, ithal girdi kullanımını azaltmış, yüksek katma değerli üretimle ihracatta yeni rekorlar kırmayı hedefliyoruz. Reform paketinde açıklanan ihracatı tabana yaymak hedefi yine bizim en önemli önceliklerimizdendi. Her ay bin 500 firmamız ihracat ailesine katılmaya devam ediyor. Her geçen ay daha da güçleniyoruz. Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmek için ihracat ailesi olarak üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmek için büyük emek harcıyoruz. Çünkü büyük bir vizyonumuz var. İhracatla Yükselen Türkiye'de sanayici de, üretici de, vatandaş da yükselecek. Bu hedefle yarına hazırlanmak için geleceği bugünden görmeli, her senaryoya karşı hazırlıklı olmalıyız. Pandemi ile birlikte küresel tedarik zincirindeki dönüşüm süreci hızlandı ve geleceği öngörüp doğru pozisyon alabilen ülkeler gelecekte daha fazla öne çıkacak. Bu nedenle yakalanan başarıları sürdürülebilir kılmak, gelişmeleri doğru okumak, oluşan fırsatları değerlendirmek zorundayız.

2025-2030 ve 2035 için küresel ticaret ve ekonomi projeksiyonlarına da raporumuzda yer verdik. Yaptığımız hesaplamalar sonucu, Türkiye'nin ihracatının 2030 yılında 257,9 milyar dolar, 2035 yılında da 330,4 milyar dolar olacağı öngörüyoruz. İlgili yıllarda ihracatçı ülkeler sıralamasında yerimiz daha da iyileşmiş olacak. Raporumuzda yer alan, sektörel ve hedef pazar bazlı, orta ve uzun vadeli projeksiyonlarımızla ihracatçıların sektörlerinde potansiyeli yüksek pazarlara yönelmelerini hedefliyoruz.

İHRACATÇILAR İÇİN YENİ PROJEMİZ TÜRKİYE LOJİSTİK PORTALI

İhracatımızın katma değerini ve hacmini artırmak, yeni pazarlara girişi hızlandırmak adına yeni nesil ticaret diplomasisine yönelik çalışmalarımız hızla devam ederken, ihracatçıya büyük kolaylık sağlayacak lojistik portalı projemizin de sonuna geldik. Çin, batı pazarına ulaşmak için 'Kuşak ve Yol Girişimi' gibi büyük lojistik projeler ile pazara uzak olma dezavantajını bertaraf etmeye çalışıyoruz. Lojistik, yarın da ihracatçımızın rekabetçiliğini etkileyen ana unsurlardan biri olmaya devam edecek. Bu küresel soruna, ulusal bir çözüm getirmek adına hazırlıklarımızı tamamladık. Çok yakında Türkiye Lojistik Portalımızı faaliyete geçireceğiz. Bu portalı, ihracatçılarımızın dünyaya açılan kapısı haline getireceğiz. Türkiye Lojistik Portalı ile ihracat hacmimiz artarken, lojistik noktasında önemli avantajlar elde edeceğiz. Portal, lojistik firmalarıyla ihracatçılarımız arasında bir köprü vazifesi görecek. Ürünlerimiz, dünyanın dört bir köşesine artık daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli bir şekilde ulaşacak. ABD ve Afrika kıtalarında kuracağımız uluslararası lojistik merkezlerimiz de bu çerçevede önemli rol oynayacak.

GELECEĞE GENÇLERLE HAZIRLANIYORUZ

Geleceğe hazırlanabilmek için bahsettiğim konular kadar beşeri sermaye de büyük önem taşıyor. Bu açıdan geçen ay çok önemli iki iş birliğine imza attık.

İhracatçı firmalarda Dış Ticaret alanında nitelikli ve yetişmiş çalışan ihtiyacının giderilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı ile önemli bir iş birliğine imza attık. Dış Ticaret alanında kariyer yapmak isteyen pırıl pırıl birçok gencimiz var. Gençlerimizin yalnızca teorik eğitim değil, iş başında hizmet içi eğitim alması adına çalışmalar gerçekleştireceğiz. İhracatçı Birliklerimizle ayrıca öğretim programı ve eğitim materyalleri hazırlanması noktasında da çalışmalar gerçekleştireceğiz. İhracat ailesi olarak öğrencilerimizin atölyelerini, laboratuvarlarını donatacak, ihtiyaç duydukları tüm materyal desteğini sağlayacağız. Protokol kapsamında Mersin, İzmir, Gaziantep ve İstanbul'daki altı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, pilot uygulamaya hızla başlayacağız.

Beni heyecanlandıran bir diğer iş birliğimiz ise İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile imzaladığımız Türkiye'nin 'Milli Uzay Programı' hedeflerine katkı sağlayacak iş birliği protokolü oldu. Çünkü bu projeyle dünyada oldukça yaygınlaşan ve maliyeti çok düşük olan Nano ile Mikro Uydular için çok fonksiyonlu, yerli güneş panelleri geliştirilecek. Yurt dışına bağımlı olduğumuz maliyetli bir uzay alt sistemini ülkemiz bilgi altyapısında geliştirilecek olması çok önemli. Ayrıca projenin 2023 yılında amacına ulaşmasıyla birlikte, düşük maliyetle ve yenilikçi teknikler ile geliştirilen güneş panellerinin ihraç seviyesine gelmesini öngörüyoruz. Daha da önemlisi gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz.

CANLI DESTEK