Barış Köprüleri Kuruyoruz

Dünya, pandeminin yaşattığı olumsuz tabloyla mücadele ederken şimdi de dört koldan Rusya ve Ukrayna arasındaki yıkımı, dramı durdurmaya çalışıyor. Türkiye, diplomatik çabalarıyla savaşın tansiyonunu düşürmeye ve diplomasiye alan açmaya gayret gösteriyor. Söz konusu bölgede, maalesef güvenlik öncelikleri tercih ediliyor; halk, çatışmaların yaşandığı bir dönemden geçiyor. Türkiye'nin arabuluculuk girişimleriyle Antalya'da bu savaşın bir an evvel bitmesi adına iki ülkenin Dışişleri Bakanları görüşme yaptı. En kısa sürede, yakın coğrafyamızda yaşanan bu dramın son bulmasını umuyoruz.

Tüccarlar, yalnızca kendi işletmelerinin ikbali için çalışan, kazancını maksimize etmekten başka amacı olmayan aktörler değildir. Bugünkü demokratik yönetim sisteminin fikir babalarından Montesquieu: “Barış, uluslararası ticaretin, doğal bir sonucudur.” demiştir.

Bizler yürüttüğümüz ticari diplomasi faaliyetlerimizle dünyada barış köprüleri kuran insanlarız. Sosyal hayatın idamesi için gerekli olan ticari faktörler, barış döneminde savaşa engel olduğu gibi savaş döneminde de barışa giden süreci belirler. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta, barışa giden süreç de ticari gereksinimler sayesinde başladı. Bu doğrultuda Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin organize ettiği ticari buluşmalarımızın, son derece önemli olduğu kanaatindeyim.

Salgın döneminin başından bu yana 73 ülkede gerçekleştirdiğimiz 110 ticaret heyetiyle pandemiye rağmen karşılıklı ticari ilişkilerimizi güçlendirmek adına ne denli kararlı olduğumuzu gösterdik. Bu doğrultuda Mart ayında çok önemli ticaret heyetleri düzenledik. İsrail, ABD ve İspanya'ya yönelik gerçekleştirdiğimiz ticaret heyetlerimizle Türk ihracatçısı, sayısız yuvarlak masa ve B2B iş görüşmeleri yaptı. Sektör temsilcileri, birbirinden değerli firmalarla temas kurdu.

Bu yıl, hedefimiz 250 milyar dolar ihracata ulaşmak. Türkiye'nin ekonomi ve ticaret diplomasisinin saha neferleri Türk ihracatçısı, küresel tedarik zincirlerinin bozulduğu bir dönemde mal isteyene mal, hizmet isteyene hizmet sundu. Ülkemiz küresel ticarette güvenilir liman olarak öne çıktı. Bu özellikleriyle Türkiye, tüm partnerlerine kazançlı ticari ortaklıklar vadediyor.

Türkiye ekonomisini üretimiyle, hizmetleriyle, ihracatlarıyla büyüten tüm iş insanlarımıza müteşekkiriz. Türkiye ekonomisi ihracat öncülüğünde, büyümeye ve yükselmeye devam edecek. Bize düşen edindiğimiz bu kazanımları, katma değerli ihracatla süsleyerek sürdürülebilir bir şekilde yarınlara taşımak. Elimize geçen fırsatları iyi değerlendireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Kuruluşumuzun 100. yılına doğru giderken ihracatımızın, ekonomimizin önü aydınlık.

CANLI DESTEK