200 Milyar Dolara Anadolu Şehirleri İle Koşuyoruz

Sanayisini son 10 yılda çeşitlendiren Anadolu kentlerimizin, geçen altı ayda gerçekleştirilen 102 milyar dolarlık ihracatta önemli payı bulunuyor. 200 milyar dolar hedefimize de bu kentlerimizin büyük gayretiyle ulaşabileceğimize inanıyorum.

İhracatta rekor serisiyle başladığımız yeni yıla, aynı hızla devam ediyoruz. Yılın ilk dört ayındaki ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 33'ün üstünde artarak 68,7 milyar dolara ulaştı. Böylece ihracatımız, pandemi öncesi seviyelerinin de üzerine çıktı. Son altı aydaki ihracatımız ise 102,7 milyar dolar ile tarihi seviyeleri gördü. Mayıs ayı ihracatımızın da çok iyi gittiğini gözlemliyoruz. Hedef pazarlarımız başta olmak üzere dünya genelinde normalleşmeye yönelik atılan adımlar, ihracatımıza pozitif etki etmeye devam edecektir. Dünya aşılandıkça ihracatımız da hiç şüphesiz aynı hızda artış gösterecektir.

İskandinav ülkeleri başta olmak üzere ABD ve İngiltere gibi ülkelerdeki aşılama süreci ve normalleşmeye başlayan günlük hayatlar, tünelin sonundaki ışığı görebilmemizi sağlıyor. Ülkemizde de aşı süreci tüm hızıyla devam ediyor. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'nın üç ilaç şirketiyle 270 milyon doz aşı için anlaşma yapıldığına dair açıklamaları da umudumuzu ikiye katlıyor.

Yaz aylarının da etkisiyle vaka sayıları düşmesi devam eder ve aşı tedarikinde de bir sıkıntı yaşanmazsa, geçen yıldan çok farklı bir sonbahara giriş yapacağımıza inanıyorum. Eskiye dönüş için planlamaların yapılacağı bir sürece gireceğimizi tahmin ediyorum.

GAZİANTEP ZİYARETİ BİZE UMUT VERDİ

Şu sıralar herkesin en çok merak ettiği konuların başında, eskiye dönüşün mümkün olup olmayacağı geliyor. Kısa sürede iş yapış şekillerimiz ve günlük hayatımıza birçok yenilik girmiş olsa da bırakamayacağımız veya vazgeçemeyeceğimiz alışkanlıklarımıza kaldığımız yerden devam edeceğimize inanıyorum. Bunların başında da bir araya gelme kültürümüz yer alıyor. Geçen ay Gaziantep'e yaptığımız ziyaret ve görüşmelerde bunu bir kez daha anladık. Gaziantep, Türkiye'nin zengin kültürünün değerli bir parçası olmasıyla birlikte ekonomimiz için de çok büyük öneme sahip. Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 5'inci kenti konumunda olan Gaziantep'in 4,5aydaki ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,3 arttı. Rakamsal olarak bu ivmelenme de 3,5 milyar doları işaret ediyor.

Geçen yıl yaklaşık 8 milyar dolar ihracat yapan kentimizdeki ihracatçılarımızın bu yıl için hedefi 9 milyar doları da geride bırakmak. Bölgedeki ihracatçılarımızın motivasyonlarının ve hedefi aşma inançlarının da çok yüksek olduğunu gördük.

Türk ihracatçısının, pandemi sebebiyle küresel ticarette yaşanan daralmaya rağmen, ihracatlarını nasıl artırmayı başardıklarını yerinde görmüş olduk. Olağan dışı şartlara hızla uyum sağlayarak ihracatta V tipi toparlanmayı gerçekleştiren ihracat ailemizin, bu yıl için belirlediğimiz 184 milyar doları da geçerek, 200 milyar dolara rahatlıkla ulaşabileceğine inancım; Gaziantep ziyaretimizde biraz daha arttı. Gaziantep'in her konuda olduğu gibi yenilikçi yatırımlar, üretim ve istihdamın yanı sıra ihracatta da adeta kendisiyle yarıştığını bir kez daha gördük.

Bizleri ağırlayan Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'na misafirperverliği ve ülkeye bir kuruş kazandırmak için verdiği mücadeleden dolayı bir kez daha teşekkür ediyoruz. Tekstil sektörü ile başlayan ve bugün çok farklı iş kollarında faaliyetlerini sürdüren Sanko Holding'in hikâyesi, aslında Anadolu'daki sanayi ve ihracatın gelişiminin de bir göstergesi. Tekstil ve tarım ile öne çıkan birçok kentimizde sanayinin çeşitlendiğine tanıklık ediyoruz. Anadolu, otomotivden, savunma sanayiine, elektronikten, kimyaya pek çok sektörde üretimin önemli parçası olmaya başladı. Adana, Gaziantep, Kayseri ve Konya örnek gösterebileceğimiz şehirlerimizden sadece birkaçı.

 

NORMALLEŞTİKÇE DAHA SIK BİR ARAYA GELECEĞİZ

Bölge ihracatçılarımızla son bir yıldır online toplantılarda görüşüyor olsak da fiziksel olarak bir araya gelmenin ne kadar büyük bir lüks ve keyif olduğunu Gaziantep ziyaretimizde bir kez daha anladık. Bölgedeki üretim ve ihracat verilerinden rakamsal olarak haberdar olsak da bu başarının arkasındaki emeği yerinde görmenin ve kendilerinden dinlemenin çok daha anlamlı olduğunu bir kez daha tecrübe ettik.

Önümüzdeki günlerde ihracatımızda önemli yere sahip olan kentlerimizi ve bölgedeki ihracatçılarımızı ziyaret etmeye devam edeceğiz. Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak 200 milyar dolar bandını, Anadolu'daki ihracatçılarımız ile aşacağımıza inanıyoruz. Anadolu'nun en büyük 10 ihracatçı şehri dışında diğer kentlerimizin de son bir yılda ihracatta gösterdikleri başarı, bizi daha çok umutlandırıyor. İhracat ailemiz de her geçen ay büyümeye devam ediyor. Küresel pazarda artık daha güçlü durumdayız.

TİM olarak bizim misyonlarımızdan biri de 'Made in Türkiye' markasını dünyanın dört bir köşesinde güçlendirmek. Bu açıdan ihracatımızı artırmak kadar ülkenin marka algısını da yükseltmek ve sürdürülebilir kılmak bizler için çok önemli. Küresel ticaretin yavaşladığı bir dönemde ülkemize olan talep de bu algının oluştuğunun bir göstergesi diyebiliriz. Bu talebin kalıcı olmasını sağlamak adına ihracatçımızın önündeki engelleri kaldırarak, pazara kolay ulaşmalarını sağlayacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Ticaret Bakanlığımızın da bu konuda desteğini arkamızda görüyoruz ve taleplerimize hızlı çözüm bulabiliyoruz.

Bir doların dahi ülkemizin kalkınmasında ne kadar önemli olduğunun bilinciyle bölgelerimizi, ihracatçılarımızı gezerek; dertlerini dinleyerek çözüm üretmeye devam edeceğiz.

CANLI DESTEK