ALİ SAYDAM

TİM'in ne işi var bu alanlarda?

TİM, ülkemiz ihracatçılarının sesi olarak, hem firmalara hem de gelecek nesillere inovasyon tutkusunun yerleştirilmesinden ve ‘tasarım meşalesini ülkemizde yakmak'tan kendisini sorumlu tutuyor.

Eskiyi ‘Yıkmadan' olmaz…

Bu ay içinde İTÜ için Tasarım Kulübü'nün düzenlediği dizi konferanslardan sonuncusuna biz de katıldık. Konuşmacı, Saffron Brand Consultants'ın kurucu ortağı ve CEO'su Jacob Benbunan. Bilindiği üzere Benbunan ve ekibi TİM'in önderliğinde Türkiye'nin yeni amblem ve logosunun yaratım sürecini yönetmişlerdi. Çalışma iki yıldan fazla bir süre almış ve toplantılara Türkiye'nin en geniş entelektüel kesimi ve başarılı işadamları katılmıştı.

Topunuz birden gelin!..

Önümüzdeki günlerde bu yeni darbe girişiminin ne kadar başarılı olacağı belli olacak… Kim Türkiye'nin geleceğine güveniyor; ilk furyadan arta kalmış kimler tası tarağı toplayıp kuyruğu bacaklarının arasına sıkıştırıp tüymenin yollarını arayacak, bu durum daha da netlik kazanacak.

Topunuz birden gelin!..

Bu laf Sayın Cumhurbaşkanı'na ait… Daha sonra başkaları da kullandı…

İnsan insanın kurdu mudur?

21 Ekim Cuma gecesi ABD, dünya tarihinin en büyük siber saldırılarından birinin hedefi oldu ve dünya genelinde de sosyal medya hesaplarında kesintiler, yavaşlamalar yaşandı. Tam da ABD'de seçim dönemine rast gelen bu saldırıyla, Twitter, The NewYork Times, PayPal, Amazon, Netflix, Spotify gibi dünyaca ünlü sitelere erişim engellendi.

Geleceği öngörmenin en iyi yolu

Kasım ayı içinde düzenlenmiş olan Tasarım Haftası'nı,Ðhracat Zirvesi'ni ve Ðnovasyon Haftası'nı izlemiş olanlar Türkiye'nin geleceğini kimlerin sırtlayacağını ve bu ülkenin bahtı kara mâderinin her zaman nasıl kurtulacağını mutlaka anlamışlardır...

Geleceğimiz geçmişimizdir

2016 yılında TİM, Türkiye'nin ekonomik gelişimine ve dolayısıyla ihracatına doğrudan katma değer getirecek ciddî ve yüksek katılımlı organizasyonlar düzenleyerek, Marka, Ar-Ge, Tasarım, İnovasyon gibi Türkiye'nin ‘Yumuşak Güç Endeksi'ndeki yerini olumlu yönde etkileyecek alanlara verdiği aktif desteği sürdürdü.

Enseyi karartmak yok…

Referandum sonuçları konusunda Avrupa ve ABD'deki bazı yansımalar, bir gerçeğin altını tekrar tekrar çizdi. Sonuç 11 seçimi zaferle geçen AK Parti ve onun doğal lideri Sayın Cumhurbaşkanı lehine tecelli etti mi, bu arkadaşlar hemen bize ayar vermeye başlıyorlar. Ayarların öncesi de var. Resmî olmayan sonuçlar ortaya çıkmaya başladığı anda bile, "RIP Turkey" (Rest In Peace - Huzur İçinde Yat Türkiye) gibi son derece abartılı başlıklarla dış basından referanduma yönelik yorumlar gelmeye başlamıştı.

İhracatçılarımız sadece ekonomik cephede mücadele etmiyor…

Serbest piyasa ekonomisinin en karakteristik özelliği rekabettir. Rekabet konusunda ihracatçılarımızın yılların içinden biriktirerek geldikleri ciddî tecrübeleri mevcuttur. Öte yandan bir konuda zaman zaman hayli hazırlıksız yakalanabilmektedirler…

Ex oriente lux…

Latince bir kavram. Işık doğudan yükselir, anlamında. Dünyanın bu halinde… Orta Doğu'nun şu halinde… Kuzey Kore fitili ateşledi, ateşleyecek derken… Çin'in dünyaya hükmetmesinden endişe edilirken… Bu sözü hatırlamak ve de hatırlatmak biraz lüks kaçabilir…

İhracat Türkiye'ye mutluluk getiriyor

Türkiye'nin zenginleşmesine ciddi katma değer getiren ihracatçılar, Türkiye'de yaşayan insanların mutluluklarına da katkıda bulunduklarını iç huzuruyla iddia edebilirler.

Yatırımcı ilişkileri direktörü herkese iyi gelir…

Aralık ayında Türkiye Yatırımcı İlişkileri Derneği'nin (TÜYİD) zirvesi vardı. 500'a yakın üst düzey (C düzeyi de diyorlar) yönetici, bir gün boyunca süren programı dikkat ve ilgiyle izlediler...

İhracatçıların suçu büyük…

Tam da ‘Zeytin Dalı' harekâtının başladığı saatlerde birden zihnime ‘küşayiş' geldi ve sordum kendi kendime: Türkiye Cumhuriyeti'nin ve de hatta belli bir döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun başına çoraplar özellikle ne zamanlar, hangi dönemlerde örülmüş?

Aile şirketleri ve kurumsallaşma…

Aşağıdaki görüşleri tartışmadan önce, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği'nin (TKYD) yaptırdığı ve ilk bakışta son derece çarpıcı sonuçlara işaret eden araştırmaya bir göz atmak yerinde olur

Okyanusu geçip nehirde boğulmamak gere...

 TÜİK'İn ‘Yaşam Memnunİyetİ Araştırması'nın sonuçlarına göre, Türkİye'de mutlu olduğunu beyan edenlerİn oranı  yüzde 58, bu oran 2016 yılında yüzde 61,3 imiş.

Türkiye'nin yolu açıktır…

Bütün badireler millî irade ve halkın genelinin desteği ve isteği doğrultusunda aşılmıştır. Ülke bu son cenderenin içinden de millî iradenin göstereceği yoldan giderek çıkacaktır.

Algılar gerçek değildir

Ülkemiz ihracatının artmasında çıkarı olan herkesin, tüm paydaşların beklentileri az değil. Onun için herkes kulak kesilmiş TİM Başkanı'nın ve Ticaret Bakanı'nın ağzından çıkacakları bekliyor. İlk açıklama Sayın Gülle'den geldi. Anadolu Ajansı Finans Masası'na konuk olan TİM Başkanı hayli önemli konuların altını çizdi.

Cumhurbaşkanı: İhraç, ihraç, ihraç...

TİM Başkanı İsmail Gülle de gerekli desteği vermede hiç gecikmedi: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde biz de bu spekülatif harekete karşı elimizi taşın altına koyuyoruz. Bu kapsamda, döviz kurlarının yükseldiği bu dönemde ihracatçımızın yanında olmak adına TİM ve birliklerimizin elindeki tüm fonları Eximbank'a kullandırmaya hazırız” …

Ya gelen gideni mumla aratırsa…

Biz, Trump'ı da heyecanla karşıladık… Karısı alımlı, kızı hoş… Damat yakışıklı… Oğlan desen, artist gibi... Kendisi biraz garip olabilir… Ama olsun… Halk adamı… Bir kere kadın başkan adayı Hillary Hanım seçilmedi ya… Allah'tan başka ne istesek ki…

İstanbul'un Marka Değeri

Almanya'nın dünya çapında marka yönetiminde Berlin'in rolü büyüktür… Tıpkı İstanbul'un Türkiye markası üzerindeki etkisi gibi…

Yumuşak güç ve pasaportumuz  hangi kapıları açıyor?

Ne kadar cazibeli, sosyo-ekonomik alanda ne kadar değer katan bir ülke olursak, o kadar yükseleceğiz, ürünlerimiz o ölçüde itibar görecek.

Rekabet şansımız dijitalleşmeyi yakalamaya bağlı

Bazılarımız “Ben teknoloji özürlüyüm” ya da “Dijital dünya hiç bana göre değil” gibi bahanelerle kendilerini uzak tutmaya çalışsalar da, hayatın her alanında dijitalleşmenin giderek yaygınlaştığı bir dönemdeyiz.

Teknoloji İş Kaybına Neden Olmaz!

GÜNÜMÜZDE ÇALIŞAN KADROLARI, FÜTÜRİSTLERİN VE ENDİŞELİ MODERNLERİN ELLERİNE BIRAKMAMAK, TEKNOLOJİ YATIRIMIYLA BİRLİKTE İNSAN KIYMETLERİNİN GELİŞİMİNE DE YATIRIM YAPMAYA ÇABA HARCAMAK YERİNDE OLACAKTIR.

Çin, FANG'in havasını söndürmeye niyetli

ÇİN ÖNÜMÜZDEKİ ON YIL İÇİNDE YAPAY ZEKA ARAŞTIRMA VE ÇALIŞMALARI İÇİN 150 MİLYAR DOLAR TAAHHÜT ETMİŞ. BAŞKAN Xİ JİNPİNG, YATIRIMCILARI 2030 YILINA KADAR AMERİKAN TEKNOLOJİSİNİ AŞMAYA ÇAĞIRDIĞINI DA HATIRLATMIŞ…

Belirsizlik, yanlış soyutlamaları tetikler

Bazı gazeteci ve ekonomistler kendi felâket senaryolarını yazarak dikkat çekmeye çalışırken, aslında aynı gemide oldukları ülkelerine büyük zarar veriyorlar. Onların yorumlayarak verdiği haberler nedeniyle bir belirsizlik ortamı ortaya çıkabiliyor.

Dijital yaşam kara deliğe dönüşmesin

​BAZI GAZETECİ VE EKONOMİSTLER KENDİ FELÂKET SENARYOLARINI YAZARAK DİKKAT ÇEKMEYE ÇALIŞIRKEN, ASLINDA AYNI GEMİDE OLDUKLARI ÜLKELERİNE BÜYÜK ZARAR VERİYORLAR. ONLARIN YORUMLAYARAK VERDİĞİ HABERLER NEDENİYLE BİR BELİRSİZLİK ORTAMI ORTAYA ÇIKABİLİYOR.

İhracatçılardan Liyakat Sorununa Çözüm

ÜNİVERSİTELERİN KONTENJAN PLANLAMASI VE ÖZELLİKLE DE İLGİLİ SEKTÖRLE İŞ BİRLİĞİNİN YAYGINLAŞMASI TÜRKİYE'NİN EN ÖNEMLİ MESELELERİNDEN BİRİ. BU ÖNEMLİ MESELENİN ÇÖZÜMÜNE IŞIK TUTACAK, TÜM SEKTÖRLERE ÖRNEK OLACAK, İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ VE HAYATA GEÇİRİLMİŞ BİR PROJEYİ TARTIŞMANIN TAM ZAMANI.

Dile hâkimiyet = İşe hâkimiyet…

DİLE NE KADAR HÂKİM OLDUĞUMUZU ANLAMAK SON DERECE KOLAYDIR. BİRBİRLERİNE ÇOK YAKIN GİBİ DURSALAR DA ASLINDA ÇOK BÜYÜK FARKLAR BARINDIRABİLEN İKİ KAVRAM ARASINDAKİ ANLAM AYRIŞMALARINI YAKALAYIP YAKALAYAMAMAK DİLE HÂKİMİYET KONUSUNDA ÖNEMLİ BİR TESPİT ARACI OLABİLİR…

Dünyanın Etkileyicileri İstanbul'da…

Geçtiğimiz yıl dünyanın dört bir yanından gelen güzellik, bakım, moda gibi konularda yüksek takipçili 100'e yakın yabancı ve çok sayıda Türk etkileyici, İstanbul'da ağırlandı. Zirve boyunca yapılan paylaşımlarla, dünya çapında yaklaşık 500 milyon kişiye erişim sağlanmış. Bu paylaşımlar ülke tanıtımına ve turizmine büyük katkı sağlıyor.

TTG'ye taze kan…

Türkiye Tanıtım Grubu (TTG), geniş katılımlı bir toplantı düzenledi. TTG'nin Danışma Kurulu ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanısıra sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda 2020-21 yıllarına yönelik çalışmalarla ilgili yaklaşımlar ve stratejiler konuşuldu.

‘Kent Markası' Çalışmalarına Bir Örnek

Her ne kadar bildiğimiz tatlar olsa da lokum, sucuk, haşhaş, keşkek ile patatesli köy ekmeği başta olmak üzere yöresel lezzetlerin marka tescili altına alınması ve böylece kuşaktan kuşağa aktarılmasının olduğu kadar kentin tanıtımına da katkı sunmasının da öneminin kavranması…

Hizmet ihracatçıları ‘Biz de varız' dediler…

Hizmet ihracatçılarının, ülkenin büyümesi ve zenginleşmesinde sadece yumuşak güce dair hizmetlerde değil,mal ihracatında da katma değer sağlayarak hedeflerin tutulmasında söyleyecekleri çok söz var.
PAYLAŞ