Sektörler Konseyi

Mustafa GÜLTEPE
Başkan

Mustafa GÜLTEPE

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı

İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı

Talu Tekstil San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Taha Pazarlama Ve Mağazacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

 

1968 Tonya-Trabzon doğumludur. 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi'nde MBA yüksek lisansını tamamlayan Gültepe, mezun olduktan sonra 1992 yılında Taha Tekstil'de sektöre giriş yapmıştır. Taha Grubuna bağlı olarak 1994 yılında kurulan Talu Tekstil firmasının kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır. 30 yıldır hazır giyim sektöründe olan Gültepe; İstanbul, Sakarya ve Malatya'da üretim tesislerine sahip olup, yaklaşık 3.400 kişi istihdam etmektedir.

2017-2021 yılları arasında Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

2010 yılından itibaren İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu'nda yer alan Gültepe, 2014-2018 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş olup 2018 yılı nisan ayında yapılan seçimlerde İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur ve hala devam etmektedir. Gültepe, 13 Haziran 2022 tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı seçilmiştir.

Mustafa Gültepe, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

Ahmet GÜLEÇ
Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri

Ahmet GÜLEÇ

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1970 yılında Şırnak'ta doğan Ahmet Güleç, 1990 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında çalışma hayatına Nurhas Mobilya'da başlayan Güleç,  Nurhas Mobilya'da ilk önce Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve ardından 2003 yılında ise Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.  2007-2012 yılları arasında MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı olarak görev yaparken, aynı zamanda İnegöl Mobilya Tanıtım Grubu'nun başkanlığını 2 yıl yapan Güleç. İMOS'un kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi olan Güleç, 2010 yılında Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) yönetimine seçildi ve 2012 yılında da MOSDER başkanlığını üstlendi. 2014 yılında seçildiği, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen Güleç, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Adil PELİSTER
Kimyevi Maddeler ve Mamulleri

Adil PELİSTER

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı

 

1962 İstanbul doğumlu Adil Pelister, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünden başarıyla mezun oldu. 1987 yılında Beta Kimya A.Ş.'yi kurarak sanayiciliğe ilk adımını atan Pelister, İyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Beta Kimya San. ve Tic. A.Ş ve Chempa Endüstriyel Maddeler A.Ş başta olmak üzere 5 şirketinin Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2018 yılının Nisan ayında gerçekleştirilen seçimli genel kurul toplantısının ardından İKMİB Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilerek; 4 yıllık görevi süresince birlikte çalıştığı Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetim Kurulu Üyeleri, TİM Delegeleri, Kimya sektörünün ihracatçıları ve bütün paydaşları ile kimya sektörünün, Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ikinci sektörü konumuna gelmesine büyük katkılar sağlamıştır.

Kimya sektörünün öncü sivil toplum kuruluşlarını, üniversitelerini ve derneklerini bünyesinde barındıran Kimya Sektör Platformu'na (KSP) Başkanlık etmektedir.

40 yıllık mesleki birikimini Türk sanayisi ve eğitimine aktarmayı kendisine ilke edinmiştir.

Bu doğrultuda;

-TİM Kimya Sektör Kurulu Başkanlığı

- İstanbul Kalkınma Ajansı, Danışma Kurulu Üyeliği (İSTKA)

-İstanbul Sanayi Odası Kimya Meslek Komitesi Üyeliği (İSO)

-İstanbul Sanayi Odası Organize Sanayi Bölgesi Geliştirme İhtisas Kurulu Üyeliği (İSO)

-Plastik Sanayicileri Derneği Üyeliği (PAGDER)

-Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Birleşik Arap Emirlikleri İş Konseyi Başkan Yardımcılığı ve İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği

-Aeresol Sanayiciler Derneği Üyeliği (ASAD)

-İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Danışma Kurulu Üyeliği

gibi önemli kurum ve kuruluşlardaki görevlerini fiilen başarıyla sürdürmektedir.

Türk kimya sektörünün gelişimi, kimya sektör ihracatının artması ve yüksek katma değer üretme açısından son derece kritik bir öneme sahip olacak Kimya Teknoloji Merkezi projesini de başlatan Adil Pelister, Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte orta vadede Türkiye Kimya Ajansı'nı kurmak için de çalışmalarını devam ettirmektedir.

Çetin TECDELİOĞLU
Demir Demir Dışı Metaller

Çetin TECDELİOĞLU

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı

1971 yılında Malatya'da dünyaya gelen Çetin Tecdelioğlu, ilk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra, Kabataş Lisesi'nden 1987 yılında mezun oldu. Tecdelioğlu'nun genç yaşlarda başlayan girişimcilik ruhu Osmanlı İmparatorluğu döneminde “Tecdeli” olarak tanınan büyük dedesi Ahmet Hoca'nın 1880 yılında temellerini attığı sıcak ve soğuk demir işleme atölyesi ile başlamıştır.


Bir aile geleneği haline gelen metal ile bağlar şu anda 3'üncü kuşak temsilcilerin, yönetimde söz sahibi olduğu üretimde Çetin Cıvata, pazarlamada da Civtec Cıvata A.Ş. ile devam etmektedir. 1987 yılında adım atılan ve şu an 18 şirketi barındıran Tecde Group bünyesinde birçok farklı alanda görev almıştır. Bağlantı elemanları alanında sektörün söz sahibi bir üreticisi haline gelen Civtec Cıvata'da Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Tecde Group'un bir başka misyonu da ülkemize 1984 yılında ilk yerli bilgisayar markası Aidata'yı kazandırmasıdır. Boğaziçi Holding bünyesinde bilişim, bilişim teknolojileri ve tüketici elektroniği alanlarında söz sahibi olan Group'ta yönetim üyeliği görevinde bulunan Tecdelioğlu son olarak 2022 Mayıs ayında gerçekleştirilen İDDMİB İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Olağan Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilmiştir.


İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu aynı zamanda TİM Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektör Kurulu başkanı olarak yeni yönetimde de yer almaktadır.


Tecdelioğlu aynı zamanda iş hayatındaki birikim ve deneyimlerini ülkemizin geleceğine bir katkı sunmak adına sivil toplum kuruluşları ve derneklerde görev alarak paylaşmayı kendisine görev olarak eddletmiştir. Şu anda görevde olduğu bazı kurum ve kuruşlar;

*İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı
* Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi
* Türkiye İhracatçılar Meclisi Demir ve Demir Dışı Sektör Kurulu Başkanı
*Hırdavat Sanayici ve İş Adamları Derneği (HISİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı,
*İnşaat Malzemeleri Sanayicileri Derneği (İMSAD) Başkan Vekilliği,
*Malatya İşadamları Derneği (MİAD) Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği,
*Tecde Group Yönetim Kurulu Üyeliği,
*Boğaziçi Holding Yönetim Kurulu Üyeliği,
*Civtec Cıvata Yönetim Kurulu Üyeliği'dir.


Çetin Tecdelioğlu 3 çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

 

Ahmet Fikret KİLECİ
Tekstil ve Hammaddeleri

Ahmet Fikret KİLECİ

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı

TİM Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı

Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Kileci Tekstil Gıda Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı

 

1965 yılında Gaziantep'te doğan Ahmet Fikret Kileci, lise eğitimini Gaziantep Anadolu Lisesi'nde; lisans eğitimini ise Uludağ Üniversitesi İ.İ.B.F. İktisat Bölümü'nde tamamlamıştır.

İyi derecede İngilizce bilen KİLECİ, ilk olarak 1988 yılında ihracat yapmaya başlamıştır. Tekstil, konfeksiyon, ambalaj, geri dönüşüm, organik gıda, teknoloji, demiryolu ve konteyner taşımacılığı konularında faaliyet gösteren farklı şirketlerin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olarak çalışma hayatına devam etmektedir. Halen; Kileci Tekstil Gıda Ambalaj San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin yanı sıra, Simfleks Tekstil ve Ambalaj San. Tic. A.Ş., Ornes Gıda Paz. ve Tic. A.Ş., Eko FNS Geri Dönüşüm Enerji ve Teknolojileri San. Tic. A.Ş., Ecosu Tech Çevre ve Su Teknolojileri San. Tic. Ltd. Şti., Ata Rail A.Ş. ve Gaziport A.Ş. firmalarının kurucusu ve yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Lisanslı olarak amatör futbol, amatör voleybol ve tenis oynayan Kileci; motor drag yarışçısı olarak birçok ödülleri bulunmasının yanı sıra halen kayak yapmaya, tenis oynamaya ve motosiklet kullanmaya devam etmektedir.

KİLECİ evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Kutlu KARAVELİOĞLU
Makine ve Aksamları

Kutlu KARAVELİOĞLU

Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği​ Başkanı

 

14.11.1961'de Ankara'da doğan Kutlu Karavelioğlu, TED Ankara Koleji ve ODTÜ (lisans 1984, yüksek lisans 1987 -Bilgisayar Yardımıyla Tasarım (CAD) mezunudur. Master çalışmaları sırasında (1984-1987) TEK Santraller Proje ve Tesis Dairesi Başkanlığında, termik santrallerin plan, proje ve yatırım safhalarında çalıştı. Askerlik görevini (1987-1988) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Daire Başkanlığında, Üslerin bakım onarım teknikerlerinin eğitiminden sorumlu Asteğmen olarak yerine getirdi.  İngilizce bilen Karavelioğlu, evli olup 2 çocuk babasıdır.

 

Halen yürütmekte olduğu görevler

Yurtiçi sektörel görevleri:

2007 -              Makina İmalat Sanayii Sektör Platformu (MSSP) Başkanı

2012 -              Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanı

2015 -               Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) YK Başkan  Yrd.

2016 -               TOBB Makine Sektör Meclisi Başkanı

2018 -               Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) Başkanı

2018 -               Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) Makina Sektör Kurulu Başkanı

2018 -               Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) YK Üyesi

2018-                Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) İnovasyon Komitesi Başkanı

 

Yurtdışı sektörel görevleri :

2015 -              Avrupa Mühendislik Endüstrileri Konfederasyonu (ORGALIME)  Türkiye temsilcisi

2017 -               Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Önceki Başkanı veİcra Konseyi Üyesi

 

Daha önce yürüttüğü görevleri

Yurtiçi sektörel görevleri:

1994 - 2003     Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Türk-Magrep ve Türk-Irak İş Konseyleri Üyesi

1997 - 2000    Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Kurucu YK Üyesi

2000 - 2007    Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanı

2002 - 2004    Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) Kurucu YK Üyesi

2004 - 2006    Makina İmalatçıları Birliği (MİB) YK Sekreter Üyesi

2004 - 2006    Türk Tarım Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR), Uluslararası Federasyonlarda temsilden sorumlu üye

2006 - 2008    Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) YK Üyesi

2007 - 2010    Makina Tanıtım Grubu YK Üyesi

2008 - 2018    Makina ve Aksamları İhracatçı Biliği (MAİB) Başkan Vekili

2010 - 2017    Makina Tanıtım Grubu YK Başkan Yardımcısı

2014 - 2015     Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Kurucu Başkanı

2014 - 2018    Türk Tarım Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR) YK Üyesi

 

Yurtdışı sektörel görevleri :

2001- 2013      Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) İcra Konseyi Üyesi

2013 - 2015    Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Başkan Yardımcısı

2015 - 2017    Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Başkanı

Mustafa ŞENOCAK
Deri ve Deri Mamulleri

Mustafa ŞENOCAK
 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1959 yılında Trabzon Çaykara'da doğan Mustafa Şenocak, 1979'da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimleri Fakültesi'ne girip 1983'te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. 31 yıldır deri sektöründe; Derimsa Mamulleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Gr Deri Tekstil Ayakkabı ve Hediyelik Eşya Ürünleri Ltd. Şti., Atacan Deri Tic. ve Dış Tic. A.Ş., İkon Deri San. ve Dış. Tic. A.Ş., Fimaks Plastik A.Ş. gibi firmalarla hizmetlerine devam eden Şenocak,  3 dönem İDMİB Başkan Vekilliği görevini yürüttü.  Deri Tanıtım Grubu üyeliği ve İTO Meclis üyeliği de yapan Şenocak, İngilizce biliyor. Şenocak, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ali KAVAK
Yaş Meyve Sebze

Ali KAVAK

Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı

TİM Yönetim Kurulu Üyesi

TİM Sektörler Konseyi Üyesi

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhr. Birl. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Ali KAVAK, 1949 yılında Antakya'nın Karaali Köyü'nde doğdu. İlköğrenimini Karaali İlkokulunda yaptı. 1963-1967 yılları arasında Düziçi İlköğretmen Okulu (yatılı) imtihanlarına girerek yazılı ve sözlü sınavları kazandı ve yatılı Düziçi İlköğretmen Okulu'na başladı. Altı yıl süren bir eğitimden sonra öğretmen okulunu 1970 yılında birincilikle bitirdi. Antakya'nın Maraşboğazı Köyü ile Antakya'nın Samankaya İlkokulu'nda 1976 yılına kadar ilkokul öğretmenliği yaptı. 1976 yılında öğretmenlikten istifa ederek ticari hayata başladı. Bugün hala yaş meyve sebze ihracatına devam etmektedir.

Bunun yanı sıra, 1990 yılından itibaren ofset tesisleri, yerel gazete, uluslararası nakliye, akaryakıt istasyonu, ambalaj sanayi, plastik sanayi, flekso baskı, inşaat ve öğrenci yurdu gibi değişik iş kollarında faaliyet gösteren şirketleri bulunmaktadır. Bu şirketlerde binlerce kişiye istihdam yaratmaktadır.

Ticari hayatı ile birlikte çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında görev aldı. Bunlardan bazıları;

  • İki dönem Hatayspor Başkanlığı (Her iki dönemde de Hatayspor şampiyon oldu)
  • 4 yıl Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Üyeliği
  • 29 yıl Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı
  • Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyeliği
  • Türkiye İhracatçılar Meclisi Tarım Komisyonu Başkanlığı
  • Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanlığı
  • Türkiye Narenciye Tanıtım Gurubu Başkanlığı
  • Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı
  • Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği

 

2022 yılı itibarıyla Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyeliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyeliği ve Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini aktif bir şekilde sürdürmektedir. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

Baran ÇELİK
Otomotiv Endüstrisi

Baran ÇELİK

Otomotivi Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı

 

Makine Yüksek Mühendisi olan Baran Çelik 1977 yılında Bursa'da doğdu. Lisans ve Yüksek Lisansını Uludağ Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nde tamamladı. Çelik, kariyerine 2000 yılında Beyçelik A.Ş' de Yönetim Kurulu Üyesi olarak başladı.

Baran Çelik bugün temeli 1976 yılına dayanan; otomotiv, enerji, iklimlendirme ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren Beyçelik Holding A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı/CEO görevini sürdürüyor. Çelik, ayrıca Holding'in amiral gemisi konumunda olan Beyçelik Gestamp'ın Yönetim Kurulu Başkanı görevini de üstleniyor. 2007 yılından itibaren Holding bünyesindeki çeşitli şirketlerde de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı/CEO olarak görev yapmaktadır.

Baran Çelik, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif şekilde görev alıyor. 2012-2014 yılları arasında Türkiye Genç İşadamları Derneği Bursa Şubesi (TUGİAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlendi. 2016-2018 yılları arasında TUGİAD' da Genel Merkez Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığı yaptı.

Uludağ İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı olan Baran Çelik, ayrıca Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Otomotiv Sektörü Meclis Üyesi'dir. Çelik'in Dış İlişkiler Ekonomik Kurulu (DEİK) ve Türk Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) üyeliği bulunmaktadır. Çelik, 20 Mayıs 2021 itibari ile OECD İşveren ve Sanayi Danışma Komitesi (BIAC/Business at OECD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev almaktadır.  

Baran Çelik evli ve 3 çocuk babasıdır. 

Başaran BAYRAK
Gemi, Yat ve Hizmetleri

Başaran BAYRAK

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1959 Trabzon doğumlu olan Başaran Bayrak, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. 1978'de kurulan Çeksan Gemi'nin kurucu ortağı olan Bayrak, 2010 yılında kurulan  ve  artık Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları unvanıyla faaliyet gösteren İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin kurucu başkanıdır. Bugün Çeksan Gemi, Bayrak Yatçılık ve Baytaş Tanker firmalarında Başkanlık ve Genel Müdürlük görevini yürüten Başaran Bayrak Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nde 2010-2018 yılları arasında sürdürdüğü görevini 4.4.2018 tarihi itibariyle tamamlamış, hali hazırda Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TİM Sektörler Konseyi üyesi olarak görev almaktadır.

Birol CELEP
Kuru Meyve ve Mamulleri

Birol CELEP

Ege Kuru Meyve ve Mam. İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı
 

4 Haziran 1960 tarihinde Foça Gerenköy'de doğan Birol Celep, Endüstri Meslek Lisesi'nden mezun oldu. 1984'te ailesinin Gediz ve Bakırçay havzasında pamuk sektöründe faaliyet gösteren Celepler Pamuk ve Celpam Pamuk şirketlerinde üretim ve satın alma konularında görev alan Celep, 1994 yılında kuru meyve üretimi ve ihracatı için kurulan K.F.C. Gıda Tekstil Sanayi İthalat İhracat Yatırım A. Ş.'de aktif olarak yönetimde görev aldı. 10 yılı aşkın süredir K.F.C. Gıda A.Ş., ABD'de yerleşik Safe Food Corporation firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olan Celep, Celepler Pamuk Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. firmasının da Yönetim Kurulu Üyesidir. 2003 yılından itibaren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliğinde Denetim Kurulu Üyeliğini yapan Celep, 2010-2014 döneminde Başkan Yardımcılığını üstlendi ve 2014 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. 2018 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na tekrar seçilen Birol Celep, aynı yıl Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı oldu. 
TİM Sektörler Konseyi üyeliğine 2018 yılında ilk kez seçilen Birol Celep, 2022 yılında TİM Sektörler Konseyi üyeliğine ikinci kez seçildi. 
Olcay Celep ile evli olan Birol Celep, 2 erkek çocuk babası, 3 torun sahibidir.

Burak YAKIN
Mücevher

Burak YAKIN

Mücevher İhracatçıları Birliği (MİB) Başkanı

Burak Yakın, 1973 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Öğrenimine devam ederken 1985 yılında, Türk mücevher sektörünün duayen isimlerinden biri olan Nadir Tütüncü'nün yanında çalışma hayatına adım atmıştır. Bir yandan eğitimine devam ederken, diğer yandan Kapalıçarşı'da usta-çırak geleneğine uygun olarak hem mücevher üretimini hem de ticareti öğrenmiştir.

Mücevhercilik mesleğinin inceliklerine vakıf olmakla geçen yılların ardından Nadir Metal Rafineri'nin yönetim kadrosunda görev almıştır. Firmanın hızla büyümesinde önemli bir rol sahibi olan Burak Yakın, başarılı kariyerine sektörde daha fazla görev ve sorumluluk üstlenerek devam etmiştir.

Nadir Metal Rafineri CEO'luğuna ek olarak, NMR ve Saygın firmalarında CEO'luk görevlerini üstlenmiştir. İş yaşamı boyunca Değerli Maden Taş ve Döviz Piyasası Kurum ve Kuruluşları Derneği (DEMAD) Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları (KUYAŞ) Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulunan Yakın, 2018-22 yıllarında İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

Burak Yakın, Nisan 2022 itibarıyla Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesidir.

Yaşam boyu öğrenci kalmanın önemine inanan Yakın, Kazakistan Al Farabi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitimini sürdürmektedir.

Yakın, evli ve 4 çocuk babasıdır.

İbrahim PEKTAŞ
Çelik

İbrahim PEKTAŞ

Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1953 yılında Malatya'da doğan İbrahim Pektaş, 1976 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden oldu. ABD-Western İllinois University'de Makro Ekonomi dalında Yüksek Lisans Programı'nı tamamlayan Pektaş, 1977 yılında Çalışma Bakanlığı'nda İş Müfettiş Yardımcısı olarak çalışma hayatına başlamış, 1980 yılında Devlet Planlama Teşkilatı İhracat Teşvik Grup Başkanı olarak görev almış, 1988 yılında Devlet Bakanlığı'nda Devlet Bakanlığı Müşaviri olarak kariyerine devam ederek, 1989 yılında Türk Hava Yolları'nda; Denetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

1992'li yıllardan günümüze kadar Diler Holding A.Ş. ve bünyesindeki şirketlerin tümünde Yönetim Kurulu Üyesi, Diler Demir Çelik End. Ve Tic. A.Ş., Diler Dış Ticaret A.Ş., Yazıcı Demir Çelik San. Ve Tur. Tic. A.Ş. ve Diler Yatırım Bankası A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Asil Çelik San. Ve Tic. A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerini sürdürüyor.

1994 yılında Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Pektaş, 1995-2005 tarihleri arasında da Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde Başkan Vekili olarak görev aldı. 2010 yılı itibariyle de Çelik İhracatçıları Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olan Pektaş, TİM Sektörler Konseyi Üyesi olarak halen görevini sürdürüyor. Evli olup üç çocuk sahibi olan Pektaş, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Melisa TOKGÖZ MUTLU
Meyve Sebze Mamulleri

Melisa TOKGÖZ MUTLU

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği​​ Başkanı 

1978 yılında İstanbul'da doğan Melisa Tokgoz Mutlu, lise öğretimini İtalyan Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 2002 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu.

İş yaşamına 1998 yılında İtalyan ortaklı Cherry Valley Gıda San. Tic. Ltd 'nde yönetici olarak başlayan Mutlu, halen şirkette Genel Müdürlük görevini yürütmekte olup, aynı zamanda şirket ortağıdır.

Ayrıca  gıda sektoründe faaliyet gösteren  diğer bir aile şirketi olan Futem Temsilcilik ve Tic. Ltd Şirketi'nde de üst düzey yöneticilik yapmaktadır.

Bu görevlerinin yanı sıra 2013 yılında cam ürünler tasarlayan  ACCRACT markasının kurucularındandır.

2012 yılından beri Meyve  Sebze  Mamulleri Sektör Kurulu Başkanlığı'nı sürdürmekte olan Melisa Tokgoz Mutlu, 2013 – 2018 yılları arasında İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği​​ Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.  Nisan 2018 tarihinden itibaren ise Birlik Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Sektör Konseyi Başkanı olan Mutlu, TİM Yönetim Kurulu'nun da tek kadın üyesidir.

Çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan  Mutlu, evli ve 2 çocuk annesidir.

Salahattin KAPLAN
Halı

Salahattin KAPLAN

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

1967 yılında  Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi Erikli Yayla Köyü'nde doğan Salahattin Kaplan, İlköğretim ve lise eğitimini Gaziantep'te tamamladı. 1985 yılından bu yana halı sektöründe  olan Kaplan, 1985 yılında 1 tezgah ile halı üretimine başlayan Kaplan, 2000 yılına kadar yaptığı yatırımlarla halı üretiminde söz sahibi oldu. 2000 yılından itibaren son teknoloji makinalara yatırım yapan Kaplan, aynı zamanda kendi iplik tesislerini kurdu ve ihracata ağırlık vererek önemli oranda ihracata yönelik üretim gerçekleştirdi. Yaptığı yatırım ve ihracatta kazandığı ivme ile 2002 yılından itibaren 4 yıl Halı sektörü Türkiye İhracat birincisi, 10 yıl Halı sektörü Türkiye İhracat ikincisi olan Dost Kardeşler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan Kaplan,

2 dönem Halıcılar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği,

2 dönem Gaziantep Sanayi Odası Meclis Üyeliği,

2 dönem Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanlığı,

3 dönem TİM Sektör Konseyi Üyeliğini üstlendi.

4 dönemdir Halı Sektör Kurulu Başkanlığını yürüten Kaplan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Salih Zeki POYRAZ
İklimlendirme Sanayii

Salih Zeki POYRAZ

İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

Salih Zeki Poyraz, 1962 tarihinde Kayseri'de doğmuştur. Poyraz, Ankara Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Öğrenimine devam ederken, 1982 yılında baba mesleği olan inşaat sektöründe, Ankara'nın lider inşaat firmalarından biri olan ve kurucu ortağı olduğu Poyraz İnşaat A.Ş'de çalışmaya başlamıştır. 1987 yılından bu yana sanayicilik yapan Poyraz, gıda, havalandırma, demir ve çelik de dahil olmak üzere farklı sektörlerde önemli yatırımlarda bulunmuştur. Halihazırda üretiminin %80'ini 70 farklı ülkeye ihraç eden AFS Boru San. A.Ş.'yi ise 1991 yılında Ankara'da kurmuştur. Halen AFS'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı, TİM Sektörler Konseyi üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İklimlendirme Sektörü Meclis Başkanı olarak da görev yapmaktadır.

Poyraz, evli ve üç çocuk babasıdır.

Ahmet BOLAT
Hizmet

Prof.Dr. Ahmet BOLAT

Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı


1959 Konya doğumlu olan Prof. Dr. Ahmet Bolat 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 1984 yılında Stanford Üniversitesi'nde Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını, 1988 yılında University of Michigan'da Endüstri ve Operasyonlar Mühendisliği alanında doktorasını tamamlamıştır.
Prof. Dr. Ahmet Bolat iş hayatına 1981 yılında Yıldız Kalıp adlı firmada Tasarım ve Üretim Mühendisi olarak başlamıştır. 1985 ve 1988 yılları arasında University of Michigan'da araştırma görevlisi, öğretim görevlisi ve yardımcı doçent görevlerinde bulunmuştur. 1988'den 2005'e kadar olan dönemde Riyad King Saud University'de yardımcı doçent, doçent ve profesör pozisyonlarında görev almıştır.
2005 yılında Türk Hava Yolları'nda Yatırım Yönetimi Başkanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Ahmet Bolat, 2012 yılından 2022 yılına kadar Genel Müdür (Yatırım ve Teknoloji) Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları'ndaki görev süresi boyunca Ortaklığın stratejik büyüme planını başarıyla yönetmiş ve Ortaklık filosuna yaklaşık 550 uçağın temini sürecinde görev alan ekibe önderlik etmiştir. Uluslararası İlişkiler ve İttifaklar'dan da sorumlu olan Prof. Dr. Ahmet Bolat, Devlet İlişkileri konularını ve havayolu ortakları ile ticari anlaşmaları yönetmiş, iyileşen ikili ilişkiler ile ortaklık ve uçuş ağı gelişimini sağlamıştır. Prof. Dr. Ahmet Bolat ayrıca Türk Hava Yolları'nın İttifak seçim projesinin fizibilite çalışmalarına liderlik etmiştir.
Prof. Dr. Ahmet Bolat 2022 yılında Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı olarak atanmıştır.

Ahmet TİRYAKİOĞLU
Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri

Ahmet TİRYAKİOĞLU

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Yönetim Kurulu Üyesi

Ali Can YAMANYILMAZ
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller

Ali Can YAMANYILMAZ

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

20 Nisan 1962 Adana doğumlu Ali Can YAMANYILMAZ, evli ve iki çocuk sahibidir. Lise mezunu olup; Arapça, Rusça, İngilizce dillerini bilmektedir. Baba mesleği tekstil ile iş hayatına başlamış, Bursa'da tekstil işini geliştirerek pek çok yurtdışı ülkelerine ihracat yapmıştır. İlerleyen yıllarda motosiklet ithalatı yaparak ülke içerisinde pek çok şube ile hizmet vermiştir.

Daha sonraları sektör değiştirerek narenciye işleme ve paketlemesi ile Doğu blok ülkelerine yüksek oranda ihraç yaparak, sektörde büyük bir yer edinmiştir. 2002 senesinde su ürünleri sektörüne geçiş yaparak; kurbağa, salyangoz ve balık işleme, paketleme ve satışında ilerleme kaydederek firmasını yurt içi ve yurt dışında tanınmış bir isim haline getirmiştir. Günümüzde de ürün çeşitliliğini artırarak sürekli gelişim içerisinde emin adımlarla ilerlemektedir. 2010 yılında Alabalık yetiştiriciliğinde de faaliyete başlamış olup; üretim, işleme ve satış üçlüsünü bir araya getirmiştir.

2010-2018 yılları arasında Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı yapan Yamanyılmaz, 2018 yılından itibaren ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini başarı ile yürütmektedir.

Burak SERTBAŞ
Hazırgiyim ve Konfeksiyon

Burak SERTBAŞ

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığına ikinci kez seçilen Burak Sertbaş 1964 yılında Amasya'da dünyaya geldi.
Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Sertbaş, 1992 yılından bu yana Demoteks Firmasında Yönetici Ortak olarak iş hayatını sürdürüyor.
Ege Giyim Sanayicileri Derneği'nde iki dönem yönetim kurulu başkanvekilliği görevinde bulunan Sertbaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda üç dönemdir meclis üyesi olarak görev yapıyor.

2010-18 yılları arasında EİB Moda Tasarım Yarışması Komite Başkanlığı ve Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Sertbaş, 2014-18 yılları arasında da Türkiye İhracatçılar Meclisi Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İki çocuk babası olan Sertbaş İngilizce biliyor.

Davut ER
Zeytin ve Zeytinyağı

Davut ER

Ege Zeytin ve Zeytinyağı  İhracatçıları Birliği​​ Başkanı
 

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Davut ER, 1965 yılında Aydın'da dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun olan ER, İş hayatına 1988 yılında zeytin, zeytinyağı ve kuru incir ticareti yaparak başladı.

Aydın Ticaret Borsası'nda uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Davut ER, 1999-2001 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2004-2005 yılları arasında ise Meclis Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine 2006 yılında seçilen Davut ER, 2014 Nisan ayında yapılan Genel Kurul Toplantısı sonrasında EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. ER, 11 Mayıs 2016 tarihinde ise; Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. 2017 yılı Şubat ayında kapanan Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi'nde de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. 19 Nisan 2018 tarihinde Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanlığı'na tekrar seçilmişti. Aynı zamanda Davut Er, 30 Haziran 2018 tarihinde yapılan Türkiye İhracatçılar Meclisi Olağan Genel Kurulu'nda TİM Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. İngilizce biliyor, evli ve üç çocuk babası.

Erdem ÇENESİZ
Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri

Erdem ÇENESİZ

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı

Aslen Çorumlu olan ve 1972 yılında Tokat'ın Turhal ilçesinde doğan Erdem Çenesiz, ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Samsun'da tamamladı. İşletmecilik alanında lisans ve işletme analizi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Kökeni 1946'ya dayanan ve 2007 yılında ECE Holding'in çatısı altında toplanan ECE Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Çenesiz, çok uluslu bir şirket olan Ideal Standard'ın Türkiye CEO'luğu görevine de devam etmektedir. Türkiye Seramik Federasyonu Başkanlığı ve TOBB Seramik ve Refrakter Meclis Başkan Yardımcılığı görevlerini de sürdüren Çenesiz, geçmişte TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Başkanlığı, DEİK Tunus İş Konseyi Başkanlığı, Orta Karadeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu Başkanlığı, Seramik Sağlık Gereçleri Üreticileri Derneği Başkanlığı ve Çorumsiad Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Hasan Osman SABIR
Fındık ve Mamulleri

Hasan Osman SABIR
Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı
Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı
Tim Sektörler Konseyi üyesi (Fındık ve Mamulleri)
SABIRLAR Fındık İhracat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı


1969 Trabzon doğumludur. 1992 yılında Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. Mezun olduktan hemen sonra SABIRLAR Fındık ile iş hayatına başlamış olup, 1996 yılından beri Genel Md. Yrd.sı ve sonrasında Genel Müdür olarak aynı şirkette görev yapmaktadır.Uluslararası Kuru Meyve ve Kuruyemiş Konseyi Vakfı'nın (INC-İspanya) mütevelli heyeti üyesidir. Aynı vakfın Türkiye elçisidir.
2014 yılından itibaren Karadeniz Fındık Mamulleri ve İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi olan SABIR, 2022 yılı itibari ile yapılan genel kurulda seçimi kazanarak Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.
Hasan Osman SABIR, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

İsmail YILMAZ
Süs Bitkileri ve Mamulleri

İsmail YILMAZ

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​​ Başkanı


1972 Trabzon doğumlu olan İsmail Yılmaz, Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Meslek hayatına 3 yıllık özel sektör deneyimi ile başlayan Yılmaz, daha sonra kurucu ortağı olduğu Tempo Tarım Ltd. Şti. ile kesme çiçek sektöründe üretim ve ihracata başladı. Aynı sektörde faaliyet gösteren ve fide üretimi yapan ABANNE Fide Üretim Ltd. Şti.'yi de kuran Yılmaz,  her iki firman Antalya ve Isparta'daki seralarında kesme çiçek ve fide üretimi yaparak, birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Uzun yıllar Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olan Yılmaz, 2010-2015 yılları arasında Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Yılmaz, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Latif Aral ALİŞ
Savunma ve Havacılık

Latif Aral ALİŞ

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

 

Latif Aral ALİŞ, orta ve lise öğrenimini İtalyan kolejinde, yüksek öğrenimini ise Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nde aldı. 1880 yılında kurulmuş olan aile şirketinde, 5. kuşak olarak, 2000 yılından beri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettirmektedir. Aliş, 2004-2012 yılları arasında 3 dönem Başkan olarak görev yapmış olduğu Türkiye Atıcılık Federasyonu'nun Daimi Onursal Başkanıdır.

2011-2019 yılları arasında Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Savunma ve Havacılık Sektör Kurulu'nda Başkan olarak görev yapan Aliş, Savunma ve Havacılık Sektör Kurulu Başkanı  ve TİM Sektörler Konseyi Üyesidir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Savunma Sanayi Meclisi Üyesi de olan Aliş, Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi (ETSİÇ) Türkiye-ABD İş Konseyi İkinci Dönem Türkiye Kanadı Üyeliği görevini üstlenmiş, Eylül 2014 itibariyle yeniden yapılanan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nda (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. İyi derecede İtalyanca ve İngilizce bilmektedir.

Mehmet KAVAKLIOĞLU
Elektrik ve Elektronik

Mehmet KAVAKLIOĞLU

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1971 Denizli doğumlu olan Mehmet Kavaklıoğlu, Anadolu Üniversitesi iktisat Fakültesi mezunudur.  

Altmış yıllık geçmişi olan Kablo  sektöründe faaliyet gösteren Pamukkale Kablo'nun Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü'dür. Kablo Sanayicileri Derneği Başkanlığı yapmış olan Kavaklıoğlu halen Elektrik ve Elektronik ihracatçıları Birliği Başkan Yardımcılığı görevini yürütmekte ve TİM Elektrik ve Elektronik Sektör Konsey Üyesi olarak görev yapmaktadır.

İki çocuk babası olan Kavaklıoğlu İngilizce bilmektedir.

Ömer Celal UMUR
Tütün

Ömer Celal UMUR

Ege Tütün İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Celal Umur 10 Ağustos 1968 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi.

Orta okulu İzmir Saint Joseph'de, lise eğitimini İngiltere'de Bryanston School'da tamamlayan Umur, Yüksek eğitimi için gittiği Amerika Birleşik Devletlerinde, Tufts Üniversitesinin Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu.

İş hayatına 1991 senesinde Londra'da Richard Ellis şirketinde başlayan Umur, 1993 senesinden itibaren İzmir'de T.T.L Tütün San. Ve Dış Tic. A.Ş. şirketinde yönetim kurulu üyesi olarak iş hayatını sürdürüyor.

1999 senesinden itibaren aralıksız olarak Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yapan, 2018 yılından itibaren de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Ömer Celal Umur evli ve iki çocuk babasıdır. İyi derecede İngilizce ve Fransızca bilen Umur'un Osmanlı / Türk tarihi ve briç sporu başlıca hobileri arasındadır.

Rüstem ÇETİNKAYA
Maden

Rüstem ÇETİNKAYA

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı

1977 yılında İstanbul'da doğan Rüstem Çetinkaya, İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuştur.

Rüstem Çetinkaya 1998 yılında kurduğu Temmer Mermer'in o günden bu yana Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

2006 – 2008 yılları arasında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nde (İMİB) Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olan Çetinkaya, Nisan 2014 – Nisan 2022 yılları arasında İMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevi yapmıştır. Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi üyesi olan ve TİM A.Ş. Turkish Trade Center Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüten Çetinkaya, 2022 yılı Nisan ayından itibaren İMİB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TİM Maden Sektör Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk kapsamında, çeşitli vakıf ve derneklerde de görevlerde bulunan Çetinkaya, gelecek nesil mimar ve mühendislerin doğal taş konusunda eğitilmeleri amacı ile üniversitelerde misafir olarak malzeme dersi vermektedir.

Çetinkaya Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelerde oluşan iş gücü ihtiyacını karşılamak için 2017 - 2018'de mekatronik ve metal alanlarında eğitim ve öğretime başlamış Aral Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi ile eğitim sektöründe de faaliyet göstermeye başlamıştır. Çetinkaya aynı zamanda Bandırma bölgesinde kurulmakta olan Marmara Yüksek Teknoloji ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kurucu müteşebbis üyesidir.

İngilizce bilen Rüstem Çetinkaya evli ve iki çocuk babasıdır.

 

CANLI DESTEK