Sektörler Konseyi

İsmail GÜLLE
Başkan

İsmail GÜLLE

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1960 yılında Sivas'ta dünyaya gelen İsmail Gülle ilk ve orta öğrenimini aynı kentte tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi'nden mezun olan Gülle, ihtisas programını İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsü'nde yaptı.

1970 yılında babası merhum Halis Gülle'nin kurmuş olduğu Gülle Entegre Tekstil İşletmeleri A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Gülle, 1999 - 2003 yılları arasında İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği, 2003-2018 yılları arasında İTHİB  Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra, Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi Üyeliği, İstanbul Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcılığı, Sivaslı Sanayici ve İşadamları Grubu Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini başarıyla sürdürdü.

Ergene-2 Organize Serbest Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Mütevelli Heyet Üyeliği, İktisadi Kalkınma  Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği, DEİK Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, DEİK İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı, Eximbank Yönetim Kurulu Üyeliği, Tekstil ve Hammaddeleri Sektör Kurulu  Başkanlığı  görevleri devam eden Gülle, 30 Haziran 2018  tarihinde  yapılan 25. Olağan Genel Kurulu'nda TİM  Başkanlığı görevini üstlendi.

Sivas ve ilçelerinde yaptırdığı okullar, çok sayıda orta ve yüksek öğrenim öğrencisine gerek bireysel, gerekse kurumsal kaynaklardan sağladığı burs olanakları ile eğitime destek veren Gülle, evli ve iki çocuk babasıdır.

İbrahim PEKTAŞ
Çelik

İbrahim PEKTAŞ

Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1953 yılında Malatya'da doğan İbrahim Pektaş, 1976 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden oldu. ABD-Western İllinois University'de Makro Ekonomi dalında Yüksek Lisans Programı'nı tamamlayan Pektaş, 1977 yılında Çalışma Bakanlığı'nda İş Müfettiş Yardımcısı olarak çalışma hayatına başlamış, 1980 yılında Devlet Planlama Teşkilatı İhracat Teşvik Grup Başkanı olarak görev almış, 1988 yılında Devlet Bakanlığı'nda Devlet Bakanlığı Müşaviri olarak kariyerine devam ederek, 1989 yılında Türk Hava Yolları'nda; Denetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptı.

1992'li yıllardan günümüze kadar Diler Holding A.Ş. ve bünyesindeki şirketlerin tümünde Yönetim Kurulu Üyesi, Diler Demir Çelik End. Ve Tic. A.Ş., Diler Dış Ticaret A.Ş., Yazıcı Demir Çelik San. Ve Tur. Tic. A.Ş. ve Diler Yatırım Bankası A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Asil Çelik San. Ve Tic. A.Ş.'de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görevlerini sürdürüyor.

1994 yılında Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilen Pektaş, 1995-2005 tarihleri arasında da Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde Başkan Vekili olarak görev aldı. 2010 yılı itibariyle de Çelik İhracatçıları Birliğinde Yönetim Kurulu Üyesi olan Pektaş, TİM Sektörler Konseyi Üyesi olarak halen görevini sürdürüyor. Evli olup üç çocuk sahibi olan Pektaş, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Zeki KIVANÇ
Tekstil ve Hammaddeleri

Zeki KIVANÇ

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1963 doğumlu olan Zeki Kıvanç, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konseyi Üyeliği ve Tekstil Sektörü Başkan Yardımcılığı, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Pamuklu Tekstil Sanayicileri (PTSB) Birliği Başkan Yardımcılığı, Adanaspor Kulübü Başkan Yardımcılığı, Çukurova Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, KOBİ Girişim Sermayesi Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, AGİAD, MÜSİAD, ASKON ve Türk Amerikan İşadamları Derneği gibi sivil toplum örgütlerinde üyelikleri bulunan Kıvanç, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı 5 Temmuz 2013 tarihinden itibaren sürdürüyor.

Adana'da üretim işletmeleri olan ve Türkiye'nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan, 1350 kişinin istihdam edildiği Kıvanç Tekstil A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kıvanç, evli ve iki çocuk babasıdır.

Kutlu KARAVELİOĞLU
Makine ve Aksamları

Kutlu KARAVELİOĞLU

Makina ve Aksamları İhracatçıları Birliği​ Başkanı

Layne Bowler A.Ş/Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi

Samsun Makina Sanayi A.Ş/Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

14.11.1961'de Ankara'da doğan Kutlu Karavelioğlu, TED Ankara Koleji ve ODTÜ (lisans 1984, yüksek lisans 1987 -Bilgisayar Yardımıyla Tasarım (CAD) mezunudur. Master çalışmaları sırasında (1984-1987) TEK Santraller Proje ve Tesis Dairesi Başkanlığında, termik santrallerin plan, proje ve yatırım safhalarında çalıştı. Askerlik görevini (1987-1988) Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Daire Başkanlığında, Üslerin bakım onarım teknikerlerinin eğitiminden sorumlu Asteğmen olarak yerine getirdi.  İngilizce bilen Karavelioğlu, evli olup 2 çocuk babasıdır.

 

Halen yürütmekte olduğu görevler

Yurtiçi sektörel görevleri:

2007 -              Makina İmalat Sanayii Sektör Platformu (MSSP) Başkanı

2012 -              Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanı

2015 -               Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) YK Başkan  Yrd.

2016 -               TOBB Makine Sektör Meclisi Başkanı

2018 -               Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) Başkanı

2018 -               Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) Makina Sektör Kurulu Başkanı

2018 -               Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) YK Üyesi

2018-                Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) İnovasyon Komitesi Başkanı

 

Yurtdışı sektörel görevleri :

2015 -              Avrupa Mühendislik Endüstrileri Konfederasyonu (ORGALIME)  Türkiye temsilcisi

2017 -               Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Önceki Başkanı veİcra Konseyi Üyesi

 

Daha önce yürüttüğü görevleri

Yurtiçi sektörel görevleri:

1994 - 2003     Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) Türk-Magrep ve Türk-Irak İş Konseyleri Üyesi

1997 - 2000    Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Kurucu YK Üyesi

2000 - 2007    Türk Pompa ve Vana Sanayicileri Derneği (POMSAD) Başkanı

2002 - 2004    Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) Kurucu YK Üyesi

2004 - 2006    Makina İmalatçıları Birliği (MİB) YK Sekreter Üyesi

2004 - 2006    Türk Tarım Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR), Uluslararası Federasyonlarda temsilden sorumlu üye

2006 - 2008    Makina ve Aksamları İhracatçı Birliği (MAİB) YK Üyesi

2007 - 2010    Makina Tanıtım Grubu YK Üyesi

2008 - 2018    Makina ve Aksamları İhracatçı Biliği (MAİB) Başkan Vekili

2010 - 2017    Makina Tanıtım Grubu YK Başkan Yardımcısı

2014 - 2015     Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Kurucu Başkanı

2014 - 2018    Türk Tarım Makinaları İmalatçıları Derneği (TARMAKBİR) YK Üyesi

 

Yurtdışı sektörel görevleri :

2001- 2013      Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) İcra Konseyi Üyesi

2013 - 2015    Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Başkan Yardımcısı

2015 - 2017    Avrupa Pompa İmalatçıları Federasyonu (EUROPUMP) Başkanı

Başaran BAYRAK
Gemi, Yat ve Hizmetleri

Başaran BAYRAK

Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1959 Trabzon doğumlu olan Başaran Bayrak, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. 1978'de kurulan Çeksan Gemi'nin kurucu ortağı olan Bayrak, 2010 yılında kurulan  ve  artık Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları unvanıyla faaliyet gösteren İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği'nin kurucu başkanıdır. Bugün Çeksan Gemi, Bayrak Yatçılık ve Baytaş Tanker firmalarında Başkanlık ve Genel Müdürlük görevini yürüten Başaran Bayrak Gemi Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği'nde 2010-2018 yılları arasında sürdürdüğü görevini 4.4.2018 tarihi itibariyle tamamlamış, hali hazırda Birlik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TİM Sektörler Konseyi üyesi olarak görev almaktadır.

Mustafa GÜLTEPE
Hazırgiyim ve Konfeksiyon

Mustafa GÜLTEPE

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı

1968 Tonya-Trabzon doğumlu olan Mustafa Gültepe, 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi'nde MBA yüksek lisansını tamamlayan Gültepe, mezun olduktan sonra 1992 yılında Taha Tekstil'de sektöre giriş yaptı. Taha Grubuna bağlı olarak 1994 yılında kurulan Talu Tekstil firmasının kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı olan Gültepe, 25 yıldır hazırgiyim sektöründe faaliyet gösteriyor. Gültepe; İstanbul, Sakarya ve Malatya'da üretim tesislerine sahip olup, yaklaşık 1800 kişi istihdam ediyor.

2010 yılından itibaren İHKİB Yönetim Kurulu'nda yer alan Gültepe, 2014 yılından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş olup 2018 yılı nisan ayında yapılan seçimlerde İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Aynı zamanda Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığını da sürdürüren Gültepe, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce biliyor.

Davut ER
Zeytin ve Zeytinyağı

Davut ER

Ege Zeytin ve Zeytinyağı  İhracatçıları Birliği​​ Başkanı
 

1965 yılında Aydın'da dünyaya gelen Davut Er, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. İş hayatına 1988 yılında zeytin, zeytinyağı ve kuru incir ticareti yaparak başlayan Er, Aydın Ticaret Borsası'nda uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1999-2001 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2004-2005 yılları arasında ise Meclis Başkanlığı görevlerini yürüten Er, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine 2006 yılında seçildi. 2014 yılında EZZİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini gerçekleştiren Er, 11 Mayıs 2016 tarihinde ise; Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. İngilizce bilen Er, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Mustafa ŞENOCAK
Deri ve Deri Mamulleri

Mustafa ŞENOCAK
 

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı

1959 yılında Trabzon Çaykara'da doğan Mustafa Şenocak, 1979'da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimleri Fakültesi'ne girip 1983'te İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. 31 yıldır deri sektöründe; Derimsa Mamulleri San. ve Tic. Ltd. Şti., Gr Deri Tekstil Ayakkabı ve Hediyelik Eşya Ürünleri Ltd. Şti., Atacan Deri Tic. ve Dış Tic. A.Ş., İkon Deri San. ve Dış. Tic. A.Ş., Fimaks Plastik A.Ş. gibi firmalarla hizmetlerine devam eden Şenocak,  3 dönem İDMİB Başkan Vekilliği görevini yürüttü.  Deri Tanıtım Grubu üyeliği ve İTO Meclis üyeliği de yapan Şenocak, İngilizce biliyor. Şenocak, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Fatih Kemal EBİÇLİOĞLU
Elektrik ve Elektronik

Dr. Fatih Kemal EBİÇLİOĞLU

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakultesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde lisans ve Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde Finans alanında yüksek lisans eğitimlerinin ardından Ankara Üniversitesi SBF'nde Finans-Muhasebe alanında doktora derecesini alan Ebiçlioğlu, 1989-2002 yıllarında Maliye Bakanlığı'nda Hesap Uzman Yardımcısı, Hesap Uzmanı ve Baş Hesap Uzmanı olarak görev yapan Ebiçlioğlu, ayrıca ek olarak 1998-2002 yıllarında Hacettepe, Bilkent ve Atılım Üniversiteleri'nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Koç Holding'e 2002 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmış, 2004-2005 yıllarında Koç Holding Denetim Grubu Koordinatörü ve 2005-2015 yıllarında Arçelik Genel Müdür Yardımcısı görevlerini üstlenen Ebiçlioğlu, Şubat 2015'ten bu yana Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı olarak görev yapıyor.

İlyas Edip SEVİNÇ
Fındık ve Mamulleri

İlyas Edip SEVİNÇ

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​ Başkanı

1953 Trabzon doğumlu olan İlyas Edip Sevinç, Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü'nde lisasn eğitimini aldı. 1975 yılından itibaren çalışma hayatına atılan Sevinç, bir süre devlet kurumlarında mühendis olarak çalıştıktan sonra, fındık ihracatçısı olan bir firmada fabrika müdürü olarak özel sektörde işe başladı. 2000 yılından itibaren Özgün Gıda San. Tic. ve Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Üyesi olan Sevinç, 2006-2014 Karadeniz İhracatçıları Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği, 2014-2017 Fındık Tanıtım Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2014'den beri Karadeniz İhracatçıları Birliği ve Fındık Sektör Kurulu Başkanı olarak görev yapan Sevinç, evli ve ingilizce biliyor.

Melisa TOKGÖZ MUTLU
Meyve Sebze Mamulleri

Melisa TOKGÖZ MUTLU

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği​​ Başkanı 

Meyve Sebze Mamulleri Sektor Kurulu Başkanı

CHERRY VALLEY GIDA SAN. TIC. LTD ŞTI.-İSTANBUL

 

1978 yılında İstanbul'da doğan Melisa Tokgoz Mutlu, lise öğretimini İtalyan Lisesi'nde tamamladıktan sonra, 2002 yılında Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden mezun oldu.

İş yaşamına 1998 yılında İtalyan ortaklı Cherry Valley Gıda San. Tic. Ltd 'nde yönetici olarak başlayan Mutlu, halen şirkette Genel Müdürlük görevini yürütmekte olup, aynı zamanda şirket ortağıdır.

Ayrıca  gıda sektoründe faaliyet gösteren  diğer bir aile şirketi olan Futem Temsilcilik ve Tic. Ltd Şirketi'nde de üst düzey yöneticilik yapmaktadır.

Bu görevlerinin yanı sıra 2013 yılında cam ürünler tasarlayan  ACCRACT markasının kurucularındandır.

2012 yılından beri Meyve  Sebze  Mamulleri Sektör Kurulu Başkanlığı'nı sürdürmekte olan Melisa Tokgoz Mutlu, 2013 – 2018 yılları arasında İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği​​ Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir.  Nisan 2018 tarihinden itibaren ise Birlik Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Sektör Konseyi Başkanı olan Mutlu, TİM Yönetim Kurulu'nun da tek kadın üyesidir.

Çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan  Mutlu, evli ve 2 çocuk annesidir.

Orhan SABUNCU
Otomotiv Endüstrisi

Orhan SABUNCU

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

 

Orhan Sabuncu 1951 yılında Bursa da doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra 1970 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümüne girdi. 1975 yılında üniversiteyi bitirmesinden sonra iki yıl İstanbul'da bir mühendislik firmasında çalıştı. Daha sonra askerlik hizmetini yaptıktan sonra 1978 yılında Bursa'da Teknik Malzeme firmasında şantiye mühendisi olarak işe başladı. 1985 yılında Genel Müdür görevine getirildi. 2002 yılından itibaren Orhan Holding otomotiv koltuk grubu başkanlık görevine getirildi ve halen Holding bünyesinde Holding firmalarının Yönetim Kurulu üyeliğinde görev almaktadır.

Orhan Sabuncu, 2006 - 2010 yılları arasında TAYSAD ve OİB Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 2010 – 2018 yılları arasında OİB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2016-2018 yılları arasında DEİK yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 2018 yılından itibaren OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Sabuncu İngilizce bilmektedir.

Salahattin KAPLAN
Halı

Salahattin KAPLAN

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

1967 yılında  Gaziantep'in Oğuzeli ilçesi Erikli Yayla Köyü'nde doğan Salahattin Kaplan, İlköğretim ve lise eğitimini Gaziantep'te tamamladı. 1985 yılından bu yana halı sektöründe  olan Kaplan, 1985 yılında 1 tezgah ile halı üretimine başlayan Kaplan, 2000 yılına kadar yaptığı yatırımlarla halı üretiminde söz sahibi oldu. 2000 yılından itibaren son teknoloji makinalara yatırım yapan Kaplan, aynı zamanda kendi iplik tesislerini kurdu ve ihracata ağırlık vererek önemli oranda ihracata yönelik üretim gerçekleştirdi. Yaptığı yatırım ve ihracatta kazandığı ivme ile 2002 yılından itibaren 4 yıl Halı sektörü Türkiye İhracat birincisi, 10 yıl Halı sektörü Türkiye İhracat ikincisi olan Dost Kardeşler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan Kaplan,

2 dönem Halıcılar Odası Yönetim Kurulu Üyeliği,

2 dönem Gaziantep Sanayi Odası Meclis Üyeliği,

2 dönem Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanlığı,

2 dönem TİM Sektör Konseyi Üyeliğini üstlendi.

3 dönemdir Halı Sektör Kurulu Başkanlığını yürüten Kaplan, evli ve 6 çocuk babasıdır.

Salih Zeki POYRAZ
İklimlendirme Sanayii

Salih Zeki POYRAZ

İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

Salih Zeki Poyraz, 1962 tarihinde Kayseri'de doğmuştur. Poyraz, Ankara Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunudur. Öğrenimine devam ederken, 1982 yılında baba mesleği olan inşaat sektöründe, Ankara'nın lider inşaat firmalarından biri olan ve kurucu ortağı olduğu Poyraz İnşaat A.Ş'de çalışmaya başlamıştır. 1987 yılından bu yana sanayicilik yapan Poyraz, gıda, havalandırma, demir ve çelik de dahil olmak üzere farklı sektörlerde önemli yatırımlarda bulunmuştur. Halihazırda üretiminin %80'ini 70 farklı ülkeye ihraç eden AFS Boru San. A.Ş.'yi ise 1991 yılında Ankara'da kurmuştur. Halen AFS'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı, TİM Sektörler Konseyi üyesi ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İklimlendirme Sektörü Meclis Başkanı olarak da görev yapmaktadır.

Poyraz, evli ve üç çocuk babasıdır.

Ahmet SAGUN
Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller

Ahmet SAGUN

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

 

Ahmet Sagun babası Kemal Sagun' dan devraldığı Kemal Balıkçılığı bugün bünyesinde 5 şirketin yanı sıra Türkiye'de; 7 ayrı bölgede 10 ayrı tesiste; yurtdışında ise 3 ayrı ülkede üretim tesisine sahip Group Sagun' a taşımış bir isim. Sektöründe tam bir başarı öyküsüne imza atmış Tuncay Sagun'un bu başarısındaki en büyük faktör ise balıkçılığı neredeyse aşkla sevmesi. Ahmet Sagun'un yönetiminde alanında bugün dünyanın sayılı şirketleri arasında gösterilen Group Sagun ise 386 çeşit ürün üretimini gerçekleştirerek alanında bir rekora da imza atmış durumda. Group, bugün 1.500 kişilik insan kaynağı ile üretiminin yüzde 70'ini ihraç ediyor. Faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde zengin ürün portföyü ve hizmetleri ile Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasına giren Group Sagun, en çok ihraç yapan ilk 500 firma içerisinde yer alarak kendi sektöründe ise liderliği elinde tutuyor. Group halen başta Avrupa ve Japonya olmak üzere 23 ülkeye doğrudan ihracat gerçekleştiriyor.


Kemal Balıkçılığı 20 yılda alanında Türkiye' nin en büyük grubu haline getiren Ahmet Sagun'un en büyük hayali ise Sagun'u dünyaca tanınan bir marka haline getirmek. 

Sagun iş adamı kimliğinin yanı sıra; Canlı Hayvan , Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği,  OYİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyeliği ve Türkiye İhracatçıları Meclisi Sektör Kurulu Üyeliği görevlerini yürütüyor.
1963 yılı doğumlu olan Sagun, evli ve iki çocuk babası.

Tuncay SAGUN:

  • Türkiye'nin ilk orkinos çiftliğini kurdu.
  • Türkiye'nin deniz ürünleri konusunda tek ihtisas markası olan Marines' i yarattı.
  • Türkiye'nin ilk canlı kurbağa yetiştirme tesisini kurdu.
  • Yurtdışında Yunanistan, Mısır ve Libya'da üretim tesislerini faaliyete geçirdi.
  • Japonya' nın alanındaki dünya devi Mitsubishi'nin Türkiye'deki partneri oldu.
  • 2004 yılında Antalya' daki çiftliği ISO 9001 Kalite Sertifikasını alarak, bütün Akdeniz bölgesinde ISO Kalite Sertifikasına sahip tek orkinos çiftliğini oluşturdu.
Erdem ÇENESİZ
Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri

Erdem ÇENESİZ

Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı

 

Mahsum ALTUNKAYA
Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri

Mahsum ALTUNKAYA

Güneydoğu Anadolu Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

 

1971 yılında Mardin'in Midyat ilçesinde dünyaya gelen Mahsum Altunkaya, büyük ve köklü bir ailede yetişti. İlk, orta ve lise eğitimini Midyat'ta tamamladıktan sonra, 9 yaşından beri içinde olduğu ticaret hayatına atılarak kardeşleriyle birlikte çalışmaya başladı. Bugün Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından birisi olan Altunkaya Şirketler Grubu'nun Genel Müdürlüğünü ve Yönetim Kurulu Üyeliğini yapan Altunkaya, kurumun nakliyat sektörüyle başlayan serüveninin 1.2 milyar TL'yi geçen cirosu ve 1.700'ü aşkın çalışanıyla dev bir kuruluş olarak devam etmesinde büyük rol oynadı. 

Nakliyat sektöründe sağlanan başarıları girişimcilik ruhuyla gıda, sağlık, dayanıklı tüketim, tarım, hayvancılık ve enerji gibi birçok sektöre de taşıyan Altunkaya,  büyümenin yanında kurumsallaşma ve markalaşma ile ilgili global prensipleri, yönettiği tüm grup şirketlerine yansıtarak kurumsal gelişim faaliyetlerine büyük önem veriyor. Kurumsallaşma hedefleri kapsamında sürdürülebilir gelişim çalışmalarını bizzat yöneten Altunkaya, stratejik yönetim ve stratejik liderlikteki deneyimlerini ekibiyle paylaşarak tüm iş süreçlerine yansıtıyor. 

Altunkaya Şirketler Grubu'nun sahip olduğu ve faaliyet gösterdiği pazarlarda, yüksek pazar paylarına ve bilinirliğe kavuşmuş olan 10'dan fazla markanın evrensel markalaşma stratejileriyle yönetilmesine gayret eden Altunkaya, grubun bebek bez markası olan Confy'nin Turquality kapsamına alınmasını sağladı. Altunkaya, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Tahsin ÖZTİRYAKİ
Demir ve Demirdışı Metaller

Tahsin ÖZTİRYAKİ

İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı

 

1954 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğretimini Vefa Lisesi ve Sultanahmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde, yüksek öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı.

İş yaşamına öğrencilik yıllarında başladı. Aile firması olan Öztiryakiler'de  üretim, Ar-Ge, Satınalma ve İhracat başta olmak üzere firmanın tüm bölümlerinde görev alarak ülkemiz sanayisine çok önemli hizmetler vermektedir ve 120'den fazla ülkeye ihracat yapan Öztiryakiler A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkan Vekilidir.

İş dünyası ağırlıkta olmak üzere çok sayıda sivil toplum kuruluşunda kurucu üye, kurucu başkan ve yönetici olarak görev yapmaktadır.  Evli  ve üç çocuk babasıdır.

Aktif Görevleri

İstanbul Demir ve Demirdışı İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye Ticaret Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı

Türkiye Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi

Türk Mutfağı Derneği (TMD) Yönetim Kurulu Başkanı 

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Ahmet AKBALIK
Hizmet

Ahmet AKBALIK

Hizmet İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

1971 yılında İstanbul'da doğdu. İş hayatına genç yaşlarda, aile şirketinde çalışmaya başlayarak adım attı. İş yaşamı ile birlikte sürdürdüğü eğitiminin ardından, 1991 yılında Özak Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi ve Ticaret A.Ş.'yi kurdu, kısa sürede sektörün lider firmalarından biri haline gelmesini sağladı.

1995'te İnt-Er Yapı A.Ş. şirketi ile inşaat sektörüne adım atarak, konut, alışveriş merkezi, iş merkezi ve otel gibi yapıların inşasına odaklandı. Bu tecrübe aynı zamanda Özak GYO'nun da temellerini oluşturdu.

Ardından, 1997 yılında, üretimden tasarıma denimin her alanında üstün bir kalite anlayışı ile hizmet veren Kübrateks Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.'yi kurdu.

Ahmet Akbalık'ın 2004 yılında kurduğu Aktay Turizm, Özak Global'in turizm alanındaki yatırımı oldu. Aktay Turizm, Antalya Belek'te bulunan özel konseptli Ela Quality Resort Otel ile turizm sektörüne ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlarken, yeni yatırımlar üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Gurubun, gayrimenkul sektöründeki yatırımı Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş ise 2008 yılında Ahmet Akbalık tarafından kuruldu. Özak GYO, konut, ofis, depolama, turizm, perakende olmak üzere beş farklı segmentte arazi ve proje geliştirme çalışmaları yürütüyor. 2012'de başarılı bir arzla halka açılan ve halen BİST 100'de işlem gören Özak GYO, 2015'te Forbes Türkiye dergisinin “Türkiye'nin En Büyük 100 Şirketi” listesinde 57. sırada yer aldı. Bugün Türkiye'nin en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Özak GYO, güçlü finansal yapısı ile emin adımlarla yoluna devam ediyor.

2009 yılında Özak Enerji A.Ş.'yi kuran Ahmet Akbalık, Türkiye başta olmak üzere küresel pazarda, yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak, çevre dostu enerji santrali projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

2011 yılında kurduğu Akyön Tesis Yönetim Hizmetleri A.Ş. ise plaza, konut, otel, ofis, endüstriyel depolama lojistik merkezleri ve AVM gibi gayrimenkul projelerine ilişkin pazar analizi, geliştirme süreçleri, pazarlama, işletme ve kiralama konularında hizmet veriyor.

2009'da şirketlerini Özak Global Holding A.Ş. çatısı altında toplayan Ahmet Akbalık, söz konusu tüm iştirakler ile birlikte Özak Global Holding'in Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Özak Global Holding çatısı altında, 5.000'den fazla kişiye istihdam sağlayan Ahmet Akbalık, Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan Özak Global'in gelecek stratejileri üzerine yoğunlaşıyor.

Ahmet Akbalık'ın, çok sayıda mesleki ve sektörel oluşum ile iş dünyasına yönelik sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak farklı görevleri bulunuyor. Bugüne kadar Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Konseyi Başkanlığı, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkan Vekilliği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği başta olmak üzere farklı sorumluluklar üstlenen Ahmet Akbalık aynı zamanda Hizmet İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Türkiye İhracatçılar Meclisi Hizmet Sektör Konseyi Başkanı ve Özak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor. Ahmet Akbalık ayrıca Makedonya Fahri Başkonsolosu unvanını taşıyor.

Birol CELEP
Kuru Meyve ve Mamulleri

Birol CELEP

Ege Kuru Meyve ve Mam. İhracatçıları Birliği Başkanı
 

4 Haziran 1960 tarihinde Foça Gerenköy'de doğan Birol Celep, Endüstri Meslek Lisesi'nden mezun oldu. 1984'te ailesinin Gediz ve Bakırçay havzasında pamuk sektöründe faaliyet gösteren Celepler Pamuk ve Celpam Pamuk şirketlerinde üretim ve satın alma konularında görev alan Celep, 1994 yılında kuru meyve üretimi ve ihracatı için kurulan K.F.C. Gıda Tekstil Sanayi İthalat İhracat Yatırım A. Ş.'de aktif olarak yönetimde görev aldı. 10 yılı aşkın süredir K.F.C. Gıda A.Ş., ABD'de yerleşik Safe Food Corporation firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olan Celep, Celepler Pamuk Sanayi ve Tic. Ltd. Şti. firmasının da Yönetim Kurulu Üyesidir. 2003 yılından itibaren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçılar Birliğinde Denetim Kurulu Üyeliğini yapan Celep, 2010-2014 döneminde Başkan Yardımcılığını üstlendi ve 2014 yılında Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi. Olcay Celep ile evli olan Birol Celep, 2 erkek çocuk babası, 1 torun sahibidir.

Rüstem ÇETİNKAYA
Maden

Rüstem ÇETİNKAYA

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

 

1977 yılında İstanbul'da doğan Rüstem Çetinkaya, İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1998 yılında kurduğu Temmer Mermer'in Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Çetinkaya, 2006 – 2008 yılları arasında İstanbul Maden İhraacatçıları Birliği'nde (İMİB) Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.  2014'ten bu yana İMİB Başkan Yardımcılığı görevini yapan Çetinkaya, sosyal sorumluluk kapsamında, çeşitli vakıf ve derneklerde de görevler üstlendi. Çetinkaya, gelecek nesil mimar ve mühendislerin doğal taş konusunda eğitilmeleri amacı ile üniversitelerde misafir olarak malzeme dersi veriyor.

Çetinkaya Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesindeki işletmelerde oluşan iş gücü ihtiyacını karşılamak için 2017 - 2018'de mekatronik ve metal alanlarında eğitim ve öğretime başlamış Aral Anadolu Teknik ve Meslek Lisesi ile eğitim sektöründe de faaliyet göstermeye başladı.

İngilizce bilen Çetinkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ahmet GÜLEÇ
Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri

Ahmet GÜLEÇ

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı  

1970 yılında Şırnak'ta doğan Ahmet Güleç, 1990 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. 1998 yılında çalışma hayatına Nurhas Mobilya'da başlayan Güleç,  Nurhas Mobilya'da ilk önce Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve ardından 2003 yılında ise Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi.  2007-2012 yılları arasında MÜSİAD İnegöl Şube Başkanı olarak görev yaparken, aynı zamanda İnegöl Mobilya Tanıtım Grubu'nun başkanlığını 2 yıl yapan Güleç. İMOS'un kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesi olan Güleç, 2010 yılında Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) yönetimine seçildi ve 2012 yılında da MOSDER başkanlığını üstlendi. 2014 yılında seçildiği, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na yeniden seçilen Güleç, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Mustafa KAMAR
Mücevher

Mustafa KAMAR

Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı
 

28.03.1965 yılında Çivril/Denizli'de doğan Mustafa Kamar, lise eğitimini Ereğli/Zonguldak'ta tamamladı. Kuyumculuk sektöründe 3. kuşağı temsil eden Kamar, 1981-89 yılları arasında Zonguldak Ereğli'de İstanbul Kuyumcusu adı altında mesleğine ilk adımını attı ve 1989 yılında İstanbul'a taşınarak Kamar Menkul Kıymetler acentasını kurup yönetti. Ağabeyi Aytaç Kamar'ın kurduğu kurduğu Motif Kuyumculuk San. ve Tic. Ltd. Şti.'ye 1997 yılında ortak olarak mücevher ve altın takı sektörüne geri dönen Kamar, Roberto Braovo markası ile dünyaya açıldı. Motif Kuyumculuk San. ve Tic. A.Ş.'de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdüren Kamar, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) yönetim kurulu üyesi olup, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Mustafa KAVAL
Savunma ve Havacılık

Mustafa KAVAL

Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

Mustafa KAVAL 1964'te Çankırı'da doğmuştur. 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nden mezun olmuştur. Yüksek Lisans eğitimini de 1989 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü'nde tamamlamıştır.

Çalışma hayatına 1986 yılında ASELSAN'da Mühendis olarak başlamış olan Mustafa KAVAL, 1997-2000 yılları arasında Teknik Lider, 2000-2004 yılları arasında Proje Lideri olarak görev almıştır.

2004 yılında Savunma Sistem Teknolojileri Grubu Hava Savunma Silah Sistemleri Program Müdürlüğü'ne Müdür olarak atanmış ve bu görevini 2012 yılında kadar sürdürmüştür. 2012-2014 yılları arasında ise Savunma Sistem Teknolojileri Grubu Hava Savunma Sistemleri Program Direktörlüğü'nde Direktör olarak görev almıştır.

24 Temmuz 2014 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, 1 Eylül 2014 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Savunma Sistem Teknolojileri Sektör Başkanlığı'ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmıştır.

Evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce bilmektedir.

İsmail YILMAZ
Süs Bitkileri ve Mamulleri

İsmail YILMAZ

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği​​ Başkanı


1972 Trabzon doğumlu olan İsmail Yılmaz, Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Meslek hayatına 3 yıllık özel sektör deneyimi ile başlayan Yılmaz, daha sonra kurucu ortağı olduğu Tempo Tarım Ltd. Şti. ile kesme çiçek sektöründe üretim ve ihracata başladı. Aynı sektörde faaliyet gösteren ve fide üretimi yapan ABANNE Fide Üretim Ltd. Şti.'yi de kuran Yılmaz,  her iki firman Antalya ve Isparta'daki seralarında kesme çiçek ve fide üretimi yaparak, birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Uzun yıllar Kesme Çiçek İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış olan Yılmaz, 2010-2015 yılları arasında Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Yılmaz, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Ömer Celal UMUR
Tütün

Ömer Celal UMUR

Ege Tütün İhracatçıları Birliği​​ Başkanı

10 Ağustos 1968 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelen Ömer Celal Umur, orta okulu İzmir Saint Joseph'de, liseyi de İngiltere'de Bryanston School'da bitirdi. Yüksek eğitimini ABD Tufts Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde alan Umur, iş hayatına 1991 yılında Londra'da Richard Ellis şirketinde başladı.  Umur, 1993 senesinden itibaren İzmir'de T.T.L Tütün San. Ve Dış Tic. A.Ş. şirketinde yönetim kurulu üyesi olarak iş hayatını sürdürüyor. 1999 senesinden itibaren aralıksız olarak Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yapan Umur, İngilizce ve Fransızca biliyor. Umur, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ali KAVAK
Yaş Meyve Sebze

Ali KAVAK

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı

 

1949 yılında Antakya'nın Karaali Köyü'nde doğdu. İlköğrenimini Karaali İlkokulunda yaptı. 1963-1967 yılları arasında Düziçi İlköğretmen Okulu (yatılı) imtihanlarına girdi ve yazılı ve sözlü sınavları kazanarak Yatılı Düziçi İlköğretmen Okulu'na başladı. 1969-1970 öğretim yılında altı yıl süren bir eğitimden sonra öğretmen okulunu birincilikle bitirdi. Antakya'nın Maraşboğazı Köyü ile Antakya'nın Samankaya İlkokulu'nda 1976 yılına kadar ilkokul Öğretmenliği yaptı. 1976 yılında öğretmenlikten istifa ederek ticari hayata başladı. Bugün hala yaş meyve sebze ihracatına devam eden Kavak'ın, bunun yanı sıra 1990 yılından itibaren ofset tesisleri, yerel gazete, uluslararası nakliye, akaryakıt istasyonu, ambalaj sanayi, plastik sanayi, flekso baskı, inşaat ve öğrenci yurdu gibi değişik iş kollarında faaliyet gösteren şirketleri bulunuyor. 

Ticari hayatı ile birlikte çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında görev alan Kavak;

-           İki dönem Hatayspor Başkanlığı (her iki dönemde de Hatayspor şampiyon oldu).

-           4 yıl Akdeniz İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu üyeliği

-           27 yıl Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı

-           2 dönem Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu üyeliği

-           Türkiye İhracatçılar Meclisi Tarım Komisyonu Başkanlığı

-           Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanlığı

-           Türkiye Narenciye Tanıtım Gurubu Başkanlığı

-           Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı

-           Türkiye Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey Üyeliği

-           Halen Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanlıkları ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Sektörler Konseyi üyeliği devam ediyor.

Kavak, evli ve 4 çocuk babasıdır.

CANLI DESTEK