Selim ŞANKAYA

Uludağ Hazırgiyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi

Yeşim Teks. San. Ve Tic. A.Ş. - Bursa

 

1989 yılında İstanbul'da doğan Selim Şankaya, lise öğrenimini Koç Lisesinde tamamladıktan sonra, 2009 yılında Amerikan lisesinde Yüksek Okul diploması ile mezun olmuştur. Selim, 2014 yılında İtalya'nın Milano eyaletinde Luigi Comerciale Bocconi Üniversitesi'nde İşletme mezunu oldu.

2012 yılında,  iki ortakla beraber Italya'da Georgita Srl'yi kurdu, tüketicilerin cep telefonu, kamu hizmetleri, internet ödemeleri ve diğer gerekli ödemeleri ödeme kutusu makinaları aracılığıyla yapabildikleri yeni bir ödeme sistemini faaliyete geçirdi. Bu işletme, 2015 yılında başarıyla satıldı. Selim, İstanbul'da, Baker Tilly Güreli firmasında stajyer olarak Vergi ve Denetim Departmanlarında çalışmıştır.

2015 yılında Yeşim'e katılan Selim, ailesinin tekstil ve konfeksiyon sektöründe çalışan üçüncü nesli oldu. Selim, Yeşim'de Finans ve İhracat dahil çeşitli departmanlarda çalıştı ve iş geliştirme ve Finans yönetimi konularına doğrudan dahil oldu.

Mısır'da faaliyette olan Jade Textile'in  Genel Müdürüdür. Jade Textile, daha önceki adıyla Yeşim Tekstil olan Almaxtex'in yüzde yüz iştirakidir. 2015 yılında Jade'e katıldığından bu yana, Selim, liderlik ekibini önemli FAVÖK yüzde büyümesi ile, en yüksek geliri üç katına çıkarmayı başardı.

2017'nin başından bu yana,  Mısır'da bir fabrika ve boyahane inşa etmek için 65.000.000 dolarlık bir yatırıma öncülük ederek, Kahire ve İskenderiye'deki fabrikalara ilave olarak üçüncü (Ismailia) bir lokasyon ekledi. Mısır'da 132M$ ile ihracatta birinci, en büyük firma konumundadır.

Selim, yeni fabrikanın kurulumu ve inşaa edilmesi için kaynak araziyi, fabrikanın kurulumunu ve yönetim ekibini titizlikle seçti, yönetti ve denetledi

Sosyal sorumluluk Selim'in hayatının ayrılmaz bir parçasıdır ve maddi yardıma ihtiyacı olan öğrenciler için üniversite eğitimini desteklemek amacıyla Türk Eğitim Vakfı'nın Şükrü Şankaya Eğitim Bursu için bir proje düzenlemesinde yardımcı oldu.

Şu an Yeşim Grup Co CEO olarak yer alan Selim Şankaya akıcı ingilizce ve orta seviye Almanca olmak üzere dil bilmektedir.

İlgi alanları arasında Her türlü bireysel ve takım sporları, özellikle de Global Futbol. Okumayı ve seyahat etmeyi sever.

CANLI DESTEK