TİM ile Yaga İnovasyon ve Bilişim Alanıda İş Birliği Protokolü İmzaladı

Bu yıl üçüncüsü Lefkoşa'da İnovasyon ve Bilişim temasıyla düzenlenen KKTC KOBİ Zirvesi kapsamında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlık Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) arasında işbirliği protokolü imzalandı. TİM'in gönüllü “İnovasyon Elçileri” olarak adlandırdığı 2.920 kişilik üniversite öğrencilerinden oluşan İnovaTİM başta olmak üzere inovasyon ve girişimcilik alanındaki tecrübelerini KKTC'ye aktaracak iş birliklerinin ilk tohumları atıldı.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) ile Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi ev sahipliğinde bu yıl 3.sü düzenlenen İnovasyon ve Bilişim Temalı KKTC KOBİ Zirvesi'ne, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Ana Muhalefet Lideri Tufan Erhürman katılım sağladı.

Zirveye, TİM'i temsilen TİM Yönetim Kurulu ve İnovasyon Komite Üyesi Orhan Sabuncu katılarak protokol açılış konuşmaları yaptı. Akabinde TİM ve YAGA arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde üniversitelerde inovasyon, girişimcilik ve bilgi çağı ekonomisi konularında bilinçli ve üreten bir nesil yetiştirmek amacıyla kurulan İnovaTİM'in 2015 yılından bu yana ülkemizde gerçekleştirdiği çalışmalar ile uluslararası başarılara sahip inovatif projelerinden elde edilen bilgi ve deneyimi, 20 farklı üniversitesi ve 100 bine yakın üniversite öğrencisi bulunan KKTC'ye aktarması amacıyla başlatılan iş birliğinin ilk tohumu TİM ve YAGA arasında imzalanan İş Birliği Protokolü ile atıldı

 

Protokolün kapsamı

TİM ve YAGA arasında imzalanan iş birliği çerçevesinde; bilgi, tecrübe, yeni ve ortak projelerin geliştirilmesi planlanıyor. Ayrıca; Türkiye ve KKTC'deki ihracatçılar ve girişimciler arasında ekonomik ve ticari imkanların geliştirilmesi, KOBİ'ler arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi,  KKTC'deki KOBİ'ler için inovasyon mentorluk çalışmalarının başlatılması hedefleniyor.

 

İnovaTİM Hakkında

Türkiye'nin 72 ilindeki 150 üniversitede inovasyonu odak noktasına alan 2 bin 920 kişilik dev bir aile olan İnovaTİM'in yenilikçi öğrencileri uluslararası projeler üreterek yarışmalara katılıyor, Ar-Ge projeleri geliştiriyor. Diğer taraftan İnovaTİM öğrencileri, Türkiye'nin geleceğini oluşturacak liseli gençlere ülke genelinde inovasyon konusunda gönüllü eğitimler veriyor.

İnovaTİM'li takımların başarıları:

İstanbul Teknik Üniversitesi – APİS Takımı

İnovaTİMli öğrencilerin oluşturduğu APİS Takımı, geçtiğimiz yıl geliştirdiği model uyduyu ile NASA'nın da organizatörleri arasında bulunduğu CANSAT Competition katılarak dünya 3.lüğü elde etti. Bu yıl ise aynı yarışma da PDR(Preliminary Design Review) sunumu ile %99,61 başarı elde etti. Başvuru gerçekleştirmiş tüm takımlar arasından dünya 1.si olarak yarışmaya katılmaya hak kazandı.

 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Formula Takımı

İnovaTİMli öğrencilerin oluşturduğu Formula Takımı, geçtiğimiz yıl ürettiği formula aracı ile İtalya'daki yarışmaya ilk defa katılan takımlar arasında en yüksek puanı aldı. Bu yıl Almanya'da gerçekleşecek yarışmaya katılım gösterecekler.

Erzurum Atatürk Üniversitesi – ATAUNI Racing Takımı

İnovaTİMli öğrencilerin oluşturduğu AtaUni Racing Takımız, geçtiğimiz yıl ürettiği Formula aracı ile İngiltere gerçekleşen yarışmada dünya 5.si oldu. Bu yıl İngiltere'de gerçekleşecek yarışmaya tekrar katılım gösterecekler.

Yıldız Teknik Üniversitesi – Mind Takımı

İnovaTİMli öğrencilerin oluşturduğu Mind Takımımız, yapay zeka ve görüntü işleme üzere çalışmalarını sürdürmektedir.

Türk Alman Üniversitesi – In-Science Takımı

İnovaTİMli öğrencilerin oluşturduğu TAÜ In-Science Takımız, yenilenebilir enerji üzerine çalışmalarını sürdürmektedir.

 

 

CANLI DESTEK