TİM Heyeti yeni kabineyi ziyaret etti

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve TİM Yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni sistemin ilk kabinesinin açıklanmasının ardından Ankara'da yeni kabine ile bir araya geldi. TİM Başkanı, " Bakanlarımızın, hem hizmet hem de koordinasyon konusunda son derece başarılı olacaklarına yürekten inanıyoruz" dedi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve TİM Yönetimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni sistemin ilk kabinesinin açıklanması sonrası Ankara'da bakanlık ziyaretlerinde bulundu. Türkiye'nin yeni sisteme resmen geçtiğini belirten TİM Başkanı Gülle, “Bu yeni dönem tüm ülkemiz için hayırlı olsun. Artık çok farklı bir yönetim, farklı bir Hükümet anlayışı göreceğiz. Cumhurbaşkanımız liderliğinde, ülkemizi 2023 hedeflerine taşıyacak kadrolar artık belli oldu. Bakanlarımızın, hem hizmet hem de koordinasyon konusunda son derece başarılı olacaklarına yürekten inanıyoruz. Yine özel sektör kökenli Bakanlarımız, firmalarımızı çok daha iyi anlayacak, taleplerimizi çok daha isabetli bir şekilde değerlendirecek. Nice ekonomik ve ticari başarılar bizleri bekliyor” dedi.

 

Ruhsar Pekcan ihracatçıların sorunlarına çözüm üretecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ı makamında ziyaret eden TİM Başkanı İsmail Gülle ve Yönetim ile Denetim Kurulu Üyeleri, Ruhsar Pekcan'ı tebrik ederek, önümüzdeki döneme ilişkin bilgi alışverişinde bulundu ve ilk 100 gün eylem planı önerilerini arz etti.

TİM olarak yeni sistemde, Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın birleşmesiyle oluşturulan Ticaret Bakanlığı ile birlikte çalışacaklarını kaydeden Gülle şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte artık bürokratik işlemlerin hız kazanması, Hükümetimizin karar alma mekanizmalarının da daha hızlı ve etkin bir şekilde işlemesi en önemli avantajlar. Bu sayede ülkemizin ekonomik kalkınma süreci de güçlü bir şekilde devam edecek. Yeni sistemimizin ilk kabinesinde yer alan Bakanlarımıza tüm ihracatçılarımız adına başarılar diliyoruz. Türkiye ihracat ailesi son dönemlerde gerçekleştirdiği sürekli ihracat artışları ile ülkemiz için de moral kaynağı olmuştur. Bugüne kadar bizlerden desteğini esirgemeyen, tüm sorunlarımızın çözümünde yanımızda olan ve vizyonuyla ihracatçının cesaretini artıran Bakanımız Nihat Zeybekci'ye ihracat camiası adına şükranlarımızı sunarız. Ticaret Bakanlığı görevine gelerek Türkiye'nin hem iç hem de dış ticaret gemisinin kaptanlığı görevini yürütecek olan Ruhsar Pekcan'ın da ülkemizin ticaret erbabının ve ihracatçılarının sorunlarına çözüm bularak, onların küresel rekabette daha güçlü konuma gelmelerine destek olacağına hiçbir kuşkumuz yok." 2017'de 71 bin firmamız ihracat yaptı. Bu firmalarımızın tamamına yakını aynı zamanda iç piyasada da faaliyet gösteriyor. İki bakanlığın tek elde toplanması, bu anlamda bizler için son derece olumlu bir gelişme. Önümüzdeki süreçte artık belirsizliklerin son bulmasıyla birlikte, ülkemizde siyasi istikrarın sağlanması neticesinde ekonomik istikrarın da sağlanarak Türkiye'nin ekonomik sıçrayışının çok daha güçleneceğine inanıyoruz. Bu yıl için hedeflediğimiz 170 milyar dolar üstü ihracat hedefimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.”

Akabinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a tebrik ziyaretinde bulunan TİM Yönetimi inovasyon, Ar-Ge ve girişimcilik çalışmaları ile ilgili bilgi alışverişinde bulundu.

İsmail Gülle başkanlığındaki TİM Yönetimi ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi makamında ziyaret etti ve sektöre dair istişarelerde bulundu.

TİM Heyeti bir sonraki ziyareti olan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile görüşmesinde sağlık alanındaki reformları ve hizmet ihracatı konusunda önerilerini paylaştı.

CANLI DESTEK