TİM Güney Afrika Sanal Ticaret Heyetini gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Covid-19'un ihracattaki etkilerini azaltmak hedefiyle oluşturduğu Sanal Ticaret Heyeti programlarına Güney Afrika ile devam ediyor. TİM Başkanı İsmail Gülle, “Pandeminin etkisiyle dünya ticaretinde ciddi daralma yaşanan 2020 yılın ilk 10 ayında, Güney Afrika'ya; Çelik ihracatımız yüzde 134, Kimyevi Maddeler ihracatımız yüzde 73, Hububat sektörü ihracatımız ise yüzde 29 artış sağladı. Kısa vadede hedefimiz, her iki ülkedeki gelişmiş deniz lojistiği marifetiyle, Türkiye'nin payını artırmak.” dedi.

61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 95 bin ihracatçının Türkiye'deki tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Sanal Ticaret Heyeti Programlarına devam ediyor. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda TİM organizasyonuyla 30 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında Güney Afrika'ya gerçekleştirilecek Sanal Ticaret Heyeti programının açılışını Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Pretorya Ticaret Müşaviri Demet Işıl Karakurt ve TİM Başkanı İsmail Gülle gerçekleştirdi.

Hedef ticareti sürdürülebilir hale getirmek

Programın açılış konuşmasında, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Türkiye'nin bölgedeki en önemli ticaret ortağı olduğuna vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “2019 yılında Türkiye'nin Güney Afrika Cumhuriyeti'ne; mal ihracatı 570 milyon dolar, hizmet ihracatı 118 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin Güney Afrika'dan ithalatı 2019 yılında 754 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ülkemizin Güney Afrika'ya ihracatında, 131 milyon dolarla Otomotiv, 87 milyon dolarla Kimyevi Maddeler ve Mamülleri, 62 milyon dolarla Makine Aksamları gibi sektörler, ön plana çıktı. 2020 yılının ilk 10 aylık döneminde ise toplam ihracatımız pandeminin de etkisiyle 453 milyon dolar seviyesinde oldu. Bu yılın ilk 10 ayında Güney Afrika'ya; Çelik ihracatımız yüzde 134 artış ile 42 milyon dolar, Kimyevi Maddeler ihracatımız yüzde 73 artış ile 124 milyon dolar,  Hububat sektörü ihracatımız ise yüzde 29 artış ile 39 milyon dolar oldu. Bu artışlar olumlu olsa da, çok daha fazlasını başarmamız gerekiyor. Bugünkü buluşmamızın esas gayelerinden biri de, iki ülke arasındaki dostane ilişkileri yansıtmayan rakamları yukarı çekmek adına, yeni iş imkanları oluşturmak. Bu noktada ikili ticaretimizi Sürdürülebilir ve istikrarlı bir zemine kavuşturmayı hedefliyoruz. Kısa vadede hedefimiz, her iki ülkedeki gelişmiş deniz lojistiği marifetiyle, Türkiye'nin payını çıkarmak istiyoruz. 2021 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde, ülkemizde düzenlenmesi öngörülen, Üçüncü Türkiye-Afrika Ortaklığı Zirvesi'nin, Kıtayla olan ilişkilerimize yeni yelkenler açacağı umudunu taşıyoruz.” dedi.

5 kıtada bin 800 iş görüşmesi


“Her Alanda Dijitalleşme” mottosuyla dijital platformlarda işlerini yüksek verimle ilerletmeye ve geliştirmeye gayret ettiklerini belirten İsmail Gülle, “TİM olarak, Pandemi sürecinde, Güney Afrika Cumhuriyeti ile beraber 5 kıtadan 14 farklı ülkeyle sanal ticaret heyeti buluşmaları gerçekleştirdik.  Sanal ticaret heyetlerimiz, İhracatçılarımız tarafından büyük bir ilgi ve alakayla karşılandı. Güney Afrika Cumhuriyeti sanal ticaret heyetimizle birlikte, toplamda 255 ihracatçı firmamız ve 800'e yakın alıcı firma sanal heyetlerimiz sayesinde bir araya gelmiş olacak. Tamamlanan heyetlerimizde, 1800'e yakın ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Sanal organizasyonlar noktasında büyük bir tecrübe edinmiş durumdayız. Meksika'dan, Endonezya'ya, Şili'den, Filipinler'e uzanan, binlerce kilometre uzakta da olsak, aynı hedefler doğrultusunda gönül köprüleri kurabildiğimiz, sanal ticaret heyetlerimizi; değerli firmalarımızın katılımlarıyla, önümüzdeki dönemde, farklı ülke ve bölgelerle “Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi” faaliyetlerimize aralıksız şekilde devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye, kıtada insani ve kalkınma yardımlarını sürdürüyor

Gülle şöyle devam etti:

“Afrika'ya Açılım Politikası, bölge ülkeleriyle başta siyasi ilişkiler olmak üzere ticaret, yatırımlar, kültürel projeler, güvenlik ve askeri iş birliği ve kalkınma projeleri gibi birçok alanda hızlı ilerleme sağlanmıştır. Türkiye'nin, Afrika Birliğine 2005 yılında gözlemci üye olması, 2008 yılında ülkemizin Afrika Birliği tarafından stratejik ortak olarak ilan edilmesi, bu açılım politikasını başarıya eriştirmiştir. Başarıyla tamamlanan Afrika'ya Açılım Politikası yerini, 2013 yılı itibariyle, eşit ortaklık ve karşılıklı yarar temelinde Afrika Ortaklık Politikasına bırakmıştır. Türkiye bu vizyonla kıtada, diplomatik temsilciliklerinin sayısını artırmış, eğitim, kültür, ulaşım, medya gibi birçok alanda kurumsal ilişkilerini kuvvetlendirmiştir. Dünyanın milli gelirine oranla en çok yardım yapan ülkesi olan Türkiye, kıtada insani yardım ve kalkınma yardımı faaliyetlerini de samimiyetle sürdürmektedir.”

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK