TİM Başkanı Gülle: “Yazılım sektörünün gücüne inanıyoruz”

Türkiye'nin ilk yerli ve milli yazılımın katkısıyla hazırlanan 3D fuarı "AgriVirtual-Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı"nın açılışı gerçekleştirildi. Yazılım sektöründe ülkemizin birçok büyük başarıya imza attığını ve ilk “unicorn”unu bu sektörden çıkardığına dikkat çeken TİM Başkanı İsmail Gülle, “Önümüzdeki dönemde de bu başarılar artmaya devam edecektir, yazılım sektörünün gücüne yürekten inanıyoruz. Bunların yanında, fuar stratejik öneme sahip ürünleri kapsaması bakımından da büyük önem taşıyor” dedi.

Ticaret Bakanlığı himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi destekleriyle, OAİB Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği koordinasyonuyla, yerli ve milli yazılım katkısıyla düzenlenen “Agrivirtual- Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı”, T.C. Ticaret Bakanımız Sn. Ruhsar PEKCAN, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız Sn. İsmail GÜLLE, Selçuk Üniversitesi Rektörü Mustafa  Şahin, Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanımız Sn. Kutlu KARAVELİOĞLU, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk ÖZTÜRK katılımlarıyla gerçekleşti.

Ülkemizde gerçekleştirilen ilk üç boyutlu sanal fuar olma özelliğini taşıyan “Agrivirtual Tarım ve Hayvancılık Makineleri Sanal Fuarı”nın açılışında konuşan TİM Başkanı İsmail GÜLLE; “Dünya genelinde normalleşme adımları atılmaya devam etse de birçok sektör pandeminin etkilerini derinden hissetmeye devam ediyor. Küresel ticarette yaşanan daralmadan sonra yaralarımızı, güvenilir tedarik kabiliyetiyle hızla sarmaya başladık. Türk ihracatçısı, şoklara dayanıklı yapısıyla uluslararası pazarlarda bugün de gücünü kanıtlıyor” dedi.

Salgın süreci her ne kadar ilk etapta fuarlar ve ticaret heyetlerini sekteye uğratsa da, gerek Bakanlığımız gerekse Meclisimiz, Birliklerimiz ve ihracatçı firmalar değişen şartlara sağladıkları uyum kabiliyetiyle ticaret heyetlerinin ve fuarların sanal ortamda gerçekleştirilmesi için önemli çalışmalar yaptığını ifade eden TİM Başkanı GÜLLE; “Bilhassa, 2573 sayılı “Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararı'nı” Sanal fuarcılık sektörü için bir dönüm noktası olarak gördüklerini ve bu kararda emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak ve Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Birçok ilke imza atıldı

Bugün ilk kez üç boyutlu olarak Tarım ve hayvancılık makineleri alanında gerçekleştirilen sanal fuar, birçok ilke imza attıklarını belirten Gülle, üç boyutlu deneyiminin yanı sıra, firmaların ziyaretçileriyle anlık mesajlaşma ile görüntülü görüşme imkanları sunulması ve dört dilde çeviri hizmeti; fuarın maksimum verimle gerçekleştirilmesini sağlayacağını kaydeden Gülle, “Ticaret Bakanlığımız desteği ile Orta Anadolu İhracatçıları Birliği tarafından organize edilen bu fuarın yerli ve milli yazılım kullanılarak gerçekleştirilmesi bizleri gururlandırıyor. Yazılım sektöründe ülkemiz birçok büyük başarıya imza attı ve ilk “unicorn”unu bu sektörden çıkardı. Önümüzdeki dönemde de bu başarılar artmaya devam edecektir, yazılım sektörünün gücüne yürekten inanıyoruz. Bunların yanında, fuar stratejik öneme sahip ürünleri kapsaması bakımından da büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Tarım makinelerinde dış ticaret fazlası veriyoruz

Tarım makineleri; 1 milyar doları aşan ihracatıyla, dış ticaret fazlası verdiğimiz ürünler arasında yer aldığını, tarım ve hayvancılıkta kullanılan birçok makinenin ihracatında son yıllarda dikkate değer bir artış yaşanmış durumda olduğunu ifade eden TİM Başkanı Gülle; “Son 20 yılda; traktör ihracatı 29 katına, süt sağma makinesi ihracatı 21 katına, çim biçme makinesi ihracatı ise neredeyse 9 katına çıktı. Aynı zamanda tarım makineleri, güvenli gıdaya erişimde ve tarımın ilerlemesinde stratejik bir rol oynamaktadır. Tarımda makineleşme sayesinde, bugün daha az insan gücüyle daha verimli üretim mümkün olabiliyor. Önümüzdeki dönemde tarım makineleri üreticilerimizin inovatif vizyonu ve efektif çalışmalarıyla üretim ve ihracat rakamlarını tıpkı son 20 yılda olduğu gibi katlayacağına yürekten inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Sanal fuar ve heyetlerin sayısı artacak

“TİM olarak, İhracatçıların “yeni normale” adaptasyonları noktasında yapılacak olan her türlü “Yeni Nesil Ticaret Diplomasisi” faaliyetini destekliyoruz. Bu anlamda yeni dönemde “Sanal fuarlar” gibi “Sanal Ticaret Heyetleri” de ayrı bir önem taşıyor. Ticaret heyetlerini pandemi döneminin zorlu koşullarında dahi, sanal ortamda sürdürüyoruz. Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığı koordinasyonuyla ilkini Özbekistan'la gerçekleştirdiğimiz ticaret heyetlerimize Kenya ve Hindistan'la devam ettik” diyen TİM Başkanı Gülle; “Önümüzdeki dönemde, gerek ilkleri yaşadığımız bu fuar gibi sanal fuarların gerekse sanal ticaret heyetlerinin sayısı katlanarak artacak” dedi.

 

CANLI DESTEK