TİM Başkanı Gülle: KDV İadesi İlgili Değişiklik İhracatçı İçin İsabetli Bir Adım

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Ekonomiye verilen birçok desteğin yanı sıra KDV iadesiyle ilgili yapılan değişikliğin ihracatçının finansmanını rahatlaması adına iş dünyasının önemli bir beklentisi olarak hayata geçmesi pozitif bir karşılık bulacak" dedi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, KDV iadeleri uygulamasında yapılan değişikliğin ekonomi ve ihracat açısından önemli ve isabetli bir karar olduğunu ifade ederek, "Ekonomiye verilen birçok desteğin yanı sıra KDV iadesiyle ilgili olarak yapılan bu değişikliğin de ihracatçının finansmanının rahatlaması adına iş dünyasının önemli bir beklentisi olarak hayata geçmesi pozitif bir karşılık bulacak" diye konuştu.

KDV iadelerinin süratle ve kolaylıkla ihracatçıya dönmesinin önemli bir finansman kaynağı olacağına işaret eden Gülle, uygulamanın, ekonomi yönetiminin reel sektör odaklı yaklaşımının somut bir göstergesi olduğunu kaydetti.

"İki hafta önce talep etmiştik, hemen cevap geldi"

Gülle, Türkiye'nin ihracatta rekorlar kırdığı bir dönemi yaşadığını ve her yerde ihracat konuşulduğunu vurgulayarak, “İhracat ailesi olarak bize gösterilen hedeflere yılmadan yorulmadan, büyük arzu ve gayretle koşarken yalnız olmadığımızı biliyoruz. Bizi dinleyen ve anlayan bir ekonomi aklı var. Bu akıl, ekonomik olarak bizi daha da yukarılara taşıyacak. Buna yürekten inanıyorum” dedi.

TİM'in iki hafta önce, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın katılımıyla gerçekleştirdiği Delegeler Çalıştayı'nda, ihracatçıların en önemli talepleri arasında bu konunun geldiğine dikkati çeken Gülle, şunları kaydetti:

“Bakanımızın, ihracatçılarımızın da en önde gelen taleplerinden birisi olan KDV iadelerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması ilgili talebimizi çok kısa bir süre içinde değerlendirmiş ve hayata geçirmiş olması bizi son derece mutlu etti, şevkimizi artırdı. Sayın Bakanımızın, ekonomimizin ve ihracatçımızın taleplerine karşı gösterdiği seri ve olumlu adımı bize güç verdi. İki hafta önce talep etmiştik, hemen cevap geldi, uygulama değiştirildi.”

 

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/is-dunyasi-kdv-iadesinin-hizlandirilmasindan-memnun/1399959

CANLI DESTEK