TİM Başkanı Gülle: İhracatın büyümesi için daha çok çalışmamız lazım

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği'nce (ATHİB) 7'ncisi düzenlenen Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Ön Jüri Değerlendirme Toplantısı Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KMTSO) gerçekleştirildi.  Programa, yeni seçilen TİM Başkanı İsmail Gülle yanı sıra KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Fatih Doğan, Adana Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç da katıldı.

İLK RESMİ ZİYARET KAHRAMANMARAŞ'A

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, başkan olduktan sonra ilk resmi ziyaretini Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'na gerçekleştirdi.

ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması Değerlendirme Toplantısı ve Basın Toplantısı'nda konuşan Gülle, “Tekstil ailesi olarak Kahramanmaraş'ta toplanarak, anlamlı ve ulvi bir amaç için gençlerimizin önün açmak, onların fikirlerini ve hayallerini endüstriyel ürüne dönüştürmek, onları uluslararası arenada yarışmalara katılmalarını sağlamak adına yapılan heyecan verici çalışmaya destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Gençlerimizi bu sektörün içerisinde tutmamız lazım. Çünkü Türkiye; Ar-Ge, inovasyon, ve katma değer ile yükselecek. Biz sıradan ürünler üreterek bir yere varamayacağımızı biliyoruz. Bizim farklı bir şeyler katmamız gerekiyor ki, ülkemizi ihracatçılar olarak daha ileriye taşıyabilelim" dedi.

BU ÜLKEYE İNANCIMIZ TAM

Gülle konuşmasında şunlara yer verdi: “Ait olduğum camiada; sektörün gelişmesi, büyümesi, kalkınması adına pek çok proje gerçekleştirdik. Gerek eğitim konusunda, gerekse sektörün korunması adına yapılan kıymetli çalışmaların paydaşı olan bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bir işi başarmak istiyorsanız, öncelikle ona inanmanız gerekiyor. İnandığınız zaman o işin zaten yüzde 51'lik kısmını yapmış oluyorsunuz. Biz de gençlerimizi, yaptıkları işin anlamı, önemi ve kazanımı konusunda cesaretlendirme gayreti içerisindeyiz. Bu konudaki çalışmalar Zeki Kıvanç başkanımla başladı ve Fatih Doğan başkanım ile devam ediyor. Bu bölge tekstil ihracatı için oldukça önemli. Bölgenin tekstil üretiminin ve ihracatının daha büyük rakamlara ulaşması konusunda bu çalışmaların çok faydalı olacağına inanıyorum. Biz yönetimi yeni devraldık, bizim üzerimize büyük hedefler yüklendi. Bunların zor olduğunu biliyoruz, ama inanıyoruz ki, ihracatçımızın dinamizmi ve bu ülkenin hedeflerine olan inancı, bizi her zaman daha cesaretli kılacaktır.”

KADIN ELİ DEĞMELİ

Gülle konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Hayatımızın her anında olan kadınlarımızı, ihracatın içerisinde yapmış oldukları çalışmalarla güçlendirdik. Onların bize kattığı her yeni çalışma ile anlam bulan ihracatın, bundan sonra daha anlamlı çalışmalara da vesile olacağına inanıyoruz. Diğer yandan bizlerin en büyük hazinesinin gençlerimiz olduğunu unutmayalım. Gençliğimizi bu ülkenin menfaatleri çerçevesinde anlamlı kılmak, Türkiye'nin hedefleri, üretimi ve ihracatı içerisinde onlara bir heyecan vererek geleceğe kazandırmak bütün sektörlerin amacı olmalıdır. Biz gençlerin dinamizmini, kadınların desteğini ve sanayicilerimizin inancını birleştirdiğimizde bizim için yapılmayacak iş, tutturulmayacak hedef yoktur. Bu görev, bu anlamla, birliktelikle ve azimli çalışmayla gerçekleştirilecek. Çünkü yük ne kadar ağır olursa olsun, herkes ucundan tuttuğu zaman yük hafifler. Biz bu anlayış içerisinde Türkiye'nin dört bir yanına dağılmış 71 bin ihracatçımızın sesi olacağız. Aileden birisi olarak hislerine tercüman, heyecanlarına ortak, sorunlarına çözüm üretiyor olacağız. Hedefimiz bu, birbirimize destek olduğumuz zaman gidilecek yol da belli. Bugün burada hocalarımla birlikte yapılan bu çalışmayı değerlendirdim, daha önce yaptığınız bu çalışmaların içerisinde olan birisi olarak çok etkilendim ve beğendim. Tasarımların çok güzel olduğu ve jüri üyelerinin seçmekte zorlanacağını gördüm, çünkü hepsi birbirinden başarılı. Aslında öyle bir şey yapmalıyız ki, bütün arkadaşlarımızın kazanması lazım. Bu gençlerimizin kazanması demek, sektörümüzün, ihracatımızın kazanması demek.”

 

605 MİLYON DOLAR İHRACAT

Adana Sanayi Odası Başkanı ve Akdeniz İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Zeki Kıvanç ise yaptığı konuşmada yeni seçilen TİM Başkanı İsmail Gülle'nin ilk resmi ziyaretini bu etkinliğimize yapmış olmasının kendilerini ziyadesi ile onurlandırdığını ifade etti. "TİM Başkanımızın sektörümüzden seçilmesi bizi ziyadesi ile gururlandırmıştır." diyen Kıvanç; "Kendisinin önderliğinde tüm ihracatçılarımızın önünü açacak adımlar atacağına yürekten inanıyor ve destekliyoruz" dedi.

 

ÇALIŞMALAR SERGİLENDİ

Konuşmaların ardından fuayede sergilenen tasarımlar; TİM Başkanı İsmail Gülle, Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Fatih Doğan, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, KMTSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, KMTSO Başkan Vekili Şahin Balcıoğlu tarafından incelendi. Yapılan değerlendirme neticesinde 74 tasarımdan 10 finalist belirlendi. Finalistler;  İrem Atayakulol, Özge Güneş, Kübra Coşkun, Nesrin Nur Sarıköse, Manolya Geliş, Şansım Televi Boğa, Berna Süslü, Gizem Nur Bağ, Talip Yasin Yavuz ve Ceyda Nur Kömürcü.

 Finalistler ise Ekim ayında Adana'a gereçekleşecek etkinle ödüllendirilecek.

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK