TİM Başkanı Gülle: İhracatçılarımız Üyelik Bilgilerini Artık E-devlet'ten Sorgulayabilecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin hayata geçirdiği uygulama ile tüm ihracatçılar birlik üyeliği sorgulama ve doğrulama işlemlerini e-Devlet'ten de yapabilecek.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçıların işlerini kolaylaştıracak inovatif çözümlere imza atmaya devam ediyor. TİM Proje Dijital Dönüşüm Ofisi ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin ortak çalışması ile artık ihracatçılar, birlik üyeliği sorgulama ve doğrulama işlemlerini e-Devlet Kapısı'ndan da yapılabilecekler. İhracatçılar, e-Devletten ihtiyaç duydukları her anda alabilecekleri belgeyi, müşavirlik ve bankacılık işlemlerinde, hal kayıt belgesi olarak ve ikili iş görüşmelerinde referans mektubu içinde ek belge olarak da kullanabilecekler.

 

İhracatçının önündeki engelleri kaldırıyoruz

Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ihracatçıların önündeki her türlü engeli kaldırmaya devam ettiklerini belirtti. TİM'in 'dijital dönüşüm' sürecini başlattığı 2019 öncesinde, ihracatçının fiziki ziyareti ile ancak yapılabilen üyelik sorgulama ve doğrulama hizmetlerinin, önce sadece TİM web sitesinden gerçekleştirilebilir hale geldiğini, 13 Aralık'tan itibaren ise e-Devlet'ten de artık yapabildiğini vurgulayan İsmail Gülle şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 18.06.2019 tarihinden itibaren ihracatçılarımıza kambiyo satışları üzerinden uygulanan banka ve sigorta muameleleri vergisinden (BSMV) muafiyet getirilmişti. O tarihten itibaren, ihracatçılar olarak kambiyo muamelelerinde satış tutarı üzerinden vergiden muaf durumdayız. Bu sebeple firmalarımızın ihracatçı olduklarına dair belgeyi kolayca sunabilmeleri adına TİM web sitesinde Üyelik Sorgulama ve Doğrulama hizmetini geliştirdik. TİM Web sitemizde 12 bin 870 adet farklı firma bu hizmetten yararlandı. Proje Dijital Dönüşüm Ofisimiz ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ortak çalışmasıyla ile artık bu işlemi E-devlet Kapısı'ndan da ihracatçılarımızın hizmetine sunmaya başladık. Bunların yanı sıra, AloTİM ile ihracatçının soru ve taleplerine 7/24 hızlı bir şekilde cevap veriyoruz. Raporlarımız, faaliyetlerimiz, ihracat ile ilgili duyurularımız, 'TİM Mobil Aplikasyonuna' anlık olarak düşüyor. Aynı zamanda web sitemizi de güncelleyerek, ihracatçılarımız için kolay erişilebilen bir platform haline getirdik.”
CANLI DESTEK