TİM Başkanı Gülle: "Dünyada En Düşük Pazar Yoğunlaşmasına Sahip Üç Ülkeden Biriyiz"

TİM Başkanı İsmail Gülle, ülkemizin pazar yoğunlaşması noktasında oldukça iyi konumda olduğunu kaydederken, dünyada en düşük pazar yoğunlaşma değerine sahip üç ülkeden biri olarak öne çıktığımızı dile getirdi. Tekstil ve konfeksiyon sektöründe yaşanan istihdam gelişmesini de değinen Gülle, “2019 yılının ilk 11 aylık SGK verilerine göre; tekstil ve konfeksiyon sektöründe istihdam edilen kişi sayısının tarihimizde ilk kez 1 milyonu aştı” dedi.

 

Tekstil, Halı, Deri ve Konfeksiyon sektörlerini bünyesinde barındıran İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İTKİB) mevcut durumu ve gelecek stratejilerine ilişkin hedefleri, sektörlere yönelik yapılan çalıştayda ele alındı. Çalıştay, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın ve Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay'ın teşrifleriyle, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe ve sektör temsilcilerinin katılımları ile TİM Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleşti.

Çalıştayda konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, 2019 yılı 11 aylık (Ocak-Kasım) SGK verilerine göre; tekstil ve konfeksiyon sektöründe istihdam edilen kişi sayısının tarihimizde ilk kez 1 milyonu aşarak, 1 milyon 67 bin 23 kişiye ulaştığına dikkat çekerken, bu başarıdan dolayı tüm sektör temsilcilerini tebrik etti.

'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye' vizyonu ile gece gündüz demeden çalıştıklarını söyleyen İsmail Gülle, 2020'de 190 milyar dolar ihracat hedeflediklerini hatırlattı. Gülle, “2019 yılında, tekstil, halı, deri ve hazırgiyim sektörlerimiz ülkemizin dış satımına yüzde 18'e yakın katkı sağladı. Küresel piyasalardaki talep durgunluğuna rağmen 206 ülkeye ihracat gerçekleştirme başarısını göstermek gerçekten takdiri hak ediyor” diye konuştu.

“Koronovirüsünde, ülkemizin güvenilir liman konumu büyük önem kazandı”

Koronavirüs salgını nedeniyle Çin imalat sanayinin, sıkıntılı bir dönemden geçtiğini ifade eden İsmail Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin güvenilir liman konumundaki ticari kimliği, bu dönemde çok daha büyük önem kazandı. Bu sebeple, dünya alternatif tedarik merkezleri arayışını hızlandırmış durumda. İhracatçılarımızın dünyada değişen şartlara hızlı ve proaktif şekilde yanıt vererek ortaya çıkan fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeleri gerekiyor. Uluslararası piyasalarda, Çin'den kaynaklı arz problemleri karşısında, Türkiye'nin alternatif tedarikçi rolü üstlenebileceği alanlardan birini örme giyim eşyası ve aksesuarları oluşturuyor. Çin bu fasıldaki 73,5 milyar dolarlık ihracatının, yüzde 24'ünü ABD'ye, yüzde 11'ini ise Japonya'ya, gerçekleştiriliyor. Türkiye ise bu fasıldaki toplam ihracatının yalnızca yüzde 2'sini ABD ve Japonya'ya yapıyor. Demek ki, ihracatçımız için değerlendirilmesi gereken oldukça önemli fırsatlar var.”

Ülkemizin pazar yoğunlaşması noktasında oldukça iyi konumda olduğunu kaydeden İsmail Gülle, şöyle devam etti: “Hatta öyle ki, dünyada en düşük pazar yoğunlaşma değerine sahip üç ülkeden biri olarak öne çıkıyor. Ülkemiz pazar yoğunlaşması performansının daha da iyileştirilmesi anlamında, özellikle hammadde ve ara malı tedarikinde avantaja sahip olduğumuz ürünler için pazarları çeşitlendirme imkânı elimizde. İhracatçımızın gücünü tam olarak yansıtamadığı pazarlara girmek ve bayrağımızı bu pazarlarda daha güçlü bir şekilde dalgalandırmak, küresel çapta markalaşma çalışmalarımıza da katkı sağlayacaktır.”

 

CANLI DESTEK