TİM Başkanı Gülle: Dış ticaret fazlası veren Türkiye için inovasyon şart

Katma değerli üretimin ana unsurlarından biri olan “inovasyon” kavramının toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi amacıyla "Türkiye İnovasyon Haftası" adıyla sektör paydaşlarını bir araya getirmeyi başaran TİM, yerli ve yabancı kanaat önderlerini 7 yıldır bu platformda buluşturarak, inovasyon farkındalığı konusunda öncülük etmeye devam ediyor.

Dünya ekonomisi, sanayi temelli bir yapıdan bilgi odaklı bir yapıya evrilirken bilgi ekonomisinin temellerini oluşturan inovasyonun kültür olarak Türkiye'de benimsenmesine büyük ivme kazandıran İnovasyon Haftası etkinliğine yeni perspektif kazandırmak için kolları sıvayan TİM, inovasyon gurularını, akademisyenleri, sanayicileri, ihracatçıları ve bürokrasiyi Bilgi Ekonomisi ve İnovasyon Haftası Ortak Akıl Toplantısı'yla bir araya getirdi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TİM Başkanı İsmail Gülle, TİM olarak ihracatımızı değer ve nitelik olarak artırabilmek için birçok farklı çalışma yürüttüklerini belirtti.

 

Hedefimiz net: Dış ticaret fazlası veren Türkiye

“Şu an birçok kamu iş birliği kuruluşu, sivil toplum örgütü ve özel kurum, İhracat konusunda bir şeyler yapmaya çalışıyor. TİM olarak ihracatımızın artışını destekleyecek her projeye destek olmaya açık olmakla birlikte, bu projelerin ve stratejilerin, doğru bir şekilde hayata geçirilebilmesi için de ayrı bir özen gösteriyoruz. Çünkü ihracat artışı ekonomimizin geleceği için hayati bir rol üstleniyor. Bu amaçla da çok farklı etkinlikler, faaliyetler düzenliyor, yeni raporlar açıklıyoruz” şeklinde konuşan Gülle, “Hedefimiz net, “Dış ticaret fazlası veren Türkiye.” Bu yolda da; ihracatımızı değer bazında arttırmak, dünya ihracatından aldığımız payı arttırmak ve ürün bazında katma değerimizi yükseltmek.”

 

TİM olarak inovasyon algısını oluşturmak, ihracatçılarımızı bu alana yönlendirebilmek için; İnovaLİG, İnoSuit,  İnovaTİM, Bilgi Ekonomisi ve İnovasyon Haftası gibi önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Gülle şunları söyledi; Hepinizin de çok yakından takip ettiği üzere, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 2012 yılından bu yana İnovasyon Haftası düzenliyoruz. Bu sene, İnovasyon Haftası'nın ismine Bilgi Ekonomisini ekledik. Artık etkinliğimizi Bilgi Ekonomisi ve İnovasyon Haftası olarak düzenleyeceğiz. Tam 6 yıldır bu hafta inovasyon kültürünün yaygınlaşmasında büyük rol oynadı. Sadece geçen sene 80 bin kişiyi, 6 senede ise 400 binden fazla kişiye bu etkinlikte ev sahipliği yaptık. İnovasyon denildiğinde dünyada parmak ile gösterilen kişileri konuşmacı olarak dinledik. Aynı anda çok farklı etkinlikleri bu hafta çerçevesinde gerçekleştirerek tüm Türkiye'nin ilgisini inovasyona çektik.”

 

Neden Bilgi Ekonomisini ve İnovasyon Haftası

6 yıldır başarıyla gerçekleşen haftanın artık Bilgi Ekonomisi ve İnovasyon Haftası adıyla düzenleyeceklerini ifade eden Gülle, niçin böyle bir değişikliğe ihtiyaç duyduklarını şu sözlerle anlattı:  “Küreselleşme hepinizin bildiği üzere dijitalleşme ve internet devrimi ile hız kazanarak başka bir boyuta geçti. Sanayi ekonomileri artık yerini bilgi ekonomilerine bırakıyor. Bilgi artık bir üretim faktörü olarak ele alınıyor. Çünkü teknolojinin kullanımı bilgiye dayanıyor. Artık bilgi, elle tutulur gözle görülür bir mal gibi değerlendiriliyor. Çünkü bilgi, servet ve refah artışının arkasındaki belirleyici güç oldu. Dijital ekonomideki gelişmeler, bilginin değerini ve anlamını her geçen gün daha da güçlendiriyor. Yenilikçilik de bilgi ekonomisinin arkasındaki en önemli güç haline geldi. Tüm bu süreçler, birbirlerini besliyor, geliştiriyor ve de değiştiriyor. Bunun sonucunda da tüm dünya ekonomileri, birbirlerine bağlı topyekûn bir ağ ekonomisi haline geldiler. Dolayısıyla bu sene İnovasyon Haftamızı, “Bilgi ekonomisi” temelinde yeniden şekillendiriyoruz. Sizin değerli fikirleriniz ile birlikte inovasyon kültüründe olduğu gibi, Bilgi ekonomisi kültürünün yaygınlaşmasında da Bilgi Ekonomisi ve İnovasyon Haftamızın, büyük katkısı olacağına inanıyoruz.”

Yoğun katılımla gerçekleşen Ortak Akıl Toplantısı'nda TİM Genel Sekreteri Prof. Dr. Kerem Alkin, TİM'in inovasyon ve diğer çalışmaları hakkında hakkında bilgi verirken, çalıştayın müderatörlüğünü ise İnfoloji danışmanı Prof. Dr. İbrahim Kırçova yaptı.

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK