Tekstil İhracatında 10 Milyar Dolara Doğru

TİM Başkanı Gülle: İhraç Mallarımıza Talep Artıyor, Türkiye Markası Güçleniyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, bu yıl, Avrupa'da beklenen güçlü toparlanmanın da yaratacağı talep artışıyla, pazar çeşitliliğini de artırarak, tekstil ve hammaddeleri sektörünün 10 milyar dolar hedefine ulaşacağını belirterek, “Özellikle tekstil sanayinde küresel tedarik zincirlerinin yeni odak noktası olmaya en büyük aday Türkiye'dir. Sektörümüzün ana pazarı Avrupa ülkeleri olsa da Afrika ve Asya ülkelerindeki artışlar sektörümüzün pazar çeşitliliğini geliştirmekte olduğunu gösteriyor. Türk ürünlerinin birçok alanda kalite anlamında daha önde olduğu aşikârdır. Türkiye, pandemi şartları altındaki üretim ve ihracat performansıyla, güvenli tedarikçi kimliğini güçlendirmiştir” dedi.

Küresel ticaretin azaldığı ve dünya ekonomisinin küçüldüğü 2020 yılında, rekor ihracat başarısına imza atan Türk ihracatçısı, üretim ve tedarikçi gücünü göstererek güven tazeledi. Dünya ekonomisinde yüzde 4 daralmanın beklendiği geçtiğimiz yıl bazı sektörler tarihi rekorlar kırarken, her koşulda üretebilme yeteneğinin olduğunu gösterdi. Koronavirüs pandemisine rağmen yeni yıla rekorla başlayan ve geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 2,5'lik artışla 15 milyar 48 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihinin en yüksek ocak ayı ihracat rakamı gerçekleştiren ihracat ailesi, Türk bayrağını dünyanın dört bir yanında dalgalandırıyor. 61 ihracatçı birliği, 27 sektör ile 100 bin ihracatçının tek çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), yeni normalin ilk yılı olan 2021'de 184 milyar dolar ihracat ve dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefine ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor.

“Sektör 2020'de 7.3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi”

Tekstil ve hammaddeleri ihracatıyla ilgili bilgiler veren TİM Başkanı İsmail Gülle, “Küresel tedarik zincirlerinde pandemi ile hızlanan yeniden yapılanma sürecinin faydalarını şimdiden görmeye başladık. Her bir sektörümüzde, ihraç mallarımıza talebin arttığını, Türkiye markasının güç kazandığını gözlemliyoruz. Tekstil ve hammaddeleri sektörümüz geçtiğimiz yılın aralık ayında şahane bir performansı gösterdi. Geçen yılın aynı ayına göre ihracatımız yüzde 29 artırarak 770 milyon dolara ulaştı. Sektörümüz aralık ayı ihracat rakamlarıyla, geçen sene aynı aya göre 27 ülkede yüzde 100'ün üzerinde artış gösterdi. Her ne kadar pandemi nisan ve mayıs aylarında sektörümüze ciddi zorluklar yaşatsa da, tekstil ve hammaddeleri ihracatında haziran ayından itibaren ciddi bir toparlanmaya girdik. Sektörümüz yılın son çeyreğini 2.2 milyar dolarla kapattı. 2020 yılında sektörümüz, pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen  7.3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bu yıla da ihracat toplamında güzel bir başlangıç yaparak, ocak ayı rekorumuzu tazeledik. Bu rekora tekstil ve hammaddeleri sektörümüz de 732 milyon dolarla, önemli bir katkı sağladı. Ocak ayında, sektörümüzün ihracatı, Belarus'a yüzde 34 artışla 28 milyon dolar, ABD'ye yüzde 33 artışla 36 milyon dolar, Almanya'ya yüzde 15 artışla 38 milyon dolar, olarak gerçekleşti” dedi.

“Yeni odak noktası olmaya en büyük aday Türkiye”

Türkiye'nin pandemi şartları altındaki üretim ve ihracat performansıyla, güvenli tedarikçi kimliğini güçlendirdiğini dile getiren Gülle, “Bu yıl, Avrupa'da beklenen güçlü toparlanmanın da yaratacağı talep artışıyla, pazar çeşitliliğini de artırarak, sektörümüz 10 milyar dolar hedefine ulaşacaktır.  Sektörümüzün ana pazarı Avrupa ülkeleri olsa da Afrika ve Asya ülkelerindeki artışlar sektörümüzün pazar çeşitliliğini geliştirmekte olduğunu gösteriyor. Özellikle tekstil sanayinde küresel tedarik zincirlerinin yeni odak noktası olmaya en büyük aday Türkiye'dir. İnşallah hep beraber, 2021 yılı hedefimiz olan 184  milyar doları da geçip, yıllık 200 milyar dolara erişeceğiz.“Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine, hep beraber ülkemizi taşıyacağız” diye konuştu.

“Ülkemiz lehine pozitif algı oluştu”

Yüksek teknolojili ve katma değerli üretimle ihracata odaklanmış bir Türkiye olduğuna dikkat çeken Gülle, şöyle devam etti: “Bu vizyonla atılan adımlar gelecekte ülkemizin küresel ticarette gücünü muhakkak ki artıracak. Küresel değer zincirleri için kalite, fiyat, üretim kapasitesi ve lojistik öne çıkan unsurlardır. Türk ürünlerinin birçok alanda kalite anlamında daha önde olduğu aşikârdır. Öncelikle, sanayi üretiminde ürün ve sektör çeşitliliği ile, gelişmiş bir yan sanayiye sahip olmamız; ülkemizi pek çok ülkeye göre avantajlı kılıyor. Bunun yanında,  esnek ve hızlı üretim altyapımızı, pandemi sürecinde tüm dünyaya tekrar kanıtlamış olmamız, koşullar ne olursa olsun üretmeye devam etmemiz, ülkemiz lehine oluşan pozitif algıya önemli katkı sağladı”

“Hedefimiz dünyanın en büyük 5 züccaciye ihracatçısı arasına girmek”

Bu arada 'Züccaciye Sektörü Dijital Platformu ve Türkiye-Kenya İkili İş Görüşmeleri' açılış programında konuşan Gülle, Türkiye'nin züccaciye sektöründe, gerek kalite, gerekse üretim ve ihracat kapasitesi bakımından öncü ülkeler arasında yer aldığına söyledi. Aynı zamanda züccaciye sektörünün 2019 yılında ulaştığı, 3,7 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla, “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine önemli katkılar sağladığını ifade eden Gülle, “Dünyanın züccaciye sektöründe en çok ihracat gerçekleştiren 10 ülkesinden biriyiz. Önümüzdeki dönemde, yüksek kalitemizle, daha büyük ölçekli üretimle, hedefimiz dünyanın en büyük 5 züccaciye ihracatçısı arasına girmek olmalı. Sektörümüzün, Kenya gibi gelişmekte olan pazarlara açılması ve bu pazarlarda, istikrarlı bir ihracat performansı ortaya koyması, küresel tedarik zincirlerinde dönüşümün yaşandığı bu günlerde büyük önem taşıyor. Ülkemizin Afrika ile dostça ilişkileri, ticari ve ekonomik alanda, özellikle son dönemde etkisini hissettiriyor. Bunun yanında, bölgeyle gelişmiş ilişkilerimizle, gönül bağımızla, ikili ticaretimizde çok daha yüksekleri hedeflememiz gerekiyor. Züccaciye sektörümüzün, bugün Afrika'da en hızlı gelişen pazarlar arasında olan Kenya'ya yaptığı bu açılımla, yalnızca sektörümüzün değil, bölgede Türk ürünlerinin imajını da, çok daha yükseklere taşıyacağına yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK