Otomotiv Çalıştayı, Dış Ticaret Kompleksi'nde Gerçekleşti

Dış Ticaret Kompleksi'nde gerçekleşen çalıştayda, ihracatta sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için hedef pazarlardan üretim teşviklerine, yeni yatırımlardan ihracat uygulamalarına kadar gerekli düzenlemeler ve politikalar konusunda değerlendirmeler ve öneriler dile getirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan İhracat Ana Planı kapsamında beş hedef sektörden biri seçilen otomotiv sektörünün gelecek stratejisi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TİM Başkanı İsmail Gülle ile otomotiv endüstrisi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Otomotiv Endüstrisi Ortak Akıl Çalıştayı”nda ele alındı.  “Gelecek Odağından Bakış; Otomotiv İhracat Gelirlerinde Sürdürülebilir Büyümeyi Sağlamak” başlığı ile düzenlenen çalıştayda; ihracatta sürdürülebilir büyümeyi sağlamak için hedef pazarlardan üretim teşviklerine, yeni yatırımlardan ihracat uygulamalarına kadar gerekli düzenlemeler ve politikalar konusunda değerlendirmeler ve öneriler dile getirildi.

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren TİM Başkanı İsmail Gülle, otomotiv sektörünün ihracatın lokomotifi olduğunu vurgulayarak, “Otomotiv hem ihracat hacmi hem de 7,2 dolar olan birim değeri ile en önemli sektörlerin başında geliyor. Bunda sektörün Ar-Ge ve tasarıma verdiği önemin da payı büyük. Otomotiv ana sanayinde 8 Tasarım Merkezi, 24 Ar-Ge Merkezi bulunurken, tedarik sanayinde 128 tane Ar-Ge Merkezi, Otomotiv Tasarımı ve Mühendislik alanında ise 5 Ar-Ge Merkezi ve 2 Tasarım Merkezi faaliyet gösteriyor. Sektörü Ar-ge ve tasarıma verdikleri önem dolayısıyla kutluyorum. Bu merkezlerden çıkacak yeni patentlerle yeni ürünler geliştirip ihraç ettiğimizde, bunun katkısını toplam rakamlarda her zaman net bir artış olarak görürüz” dedi.

CANLI DESTEK