EGD'nin Geleneksel "Yılbaşı Buluşması" Online Gerçekleştirildi

TİM Başkanı İsmail Gülle: "Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine durmaksızın koşuyoruz

EGD'nin geleneksel "Yılbaşı Buluşması" online gerçekleştirildi

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması" Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) ev sahipliğinde online olarak gerçekleştirildi. Bu yıl 16'ıncısı düzenlenen etkinlikte EGD üyelerinin yanı sıra, siyaset ve iş dünyasından isimler online olarak bir araya geldi.  Etkinlikte konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, ”Bu olağan dışı şartlara hızla uyum sağlayarak, ihracatta V tipi bir toparlanmayı gerçekleştirdik. İhracatta düşüşler yalnızca iki ayla sınırlı kaldı, bugün pandemi öncesinden daha güçlüyüz. “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine, durmaksızın koşuyoruz” dedi.

Ekonomi Gazetecileri Derneği'nin (EGD) geleneksel "Yılbaşı Buluşması", Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi'nde EGD yönetiminin fiziki ve diğer üyelerin ise online katılımıyla gerçekleştirildi. TİM'in ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte EGD üyelerinin yanı sıra, siyaset ve iş dünyasından isimler online olarak bir araya geldi.

“İhracatta V tipi bir toparlanmayı gerçekleştirdik”

Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İsmail Gülle, "Türkiye'nin kutlu ihracat davasında, Basın mensubu dostlarımızın, bizlere yol arkadaşlığı etmesi, bizleri daha da güçlü kılıyor" dedi. İhracatta başarılı bir yılı geride bıraktıklarına değinen Gülle, "Covid-19 salgını dünyayı, görülmedik bir ekonomik atmosfere soktu. Küresel ticaretin bu denli kesintiye uğradığı, iş yapmanın bu kadar zorlaştığı, finansal daralmanın bu kadar sert olduğu bir dönemde, ihracat ailesi tarihi başarılara imza attı. Bu olağan dışı şartlara hızla uyum sağlayarak, ihracatta V tipi bir toparlanmayı gerçekleştirdik. İhracatta düşüşler yalnızca iki ayla sınırlı kaldı, bugün pandemi öncesinden daha güçlüyüz.” diye konuştu.

“İhracat memleket meselesidir”

Gülle konuşmasına şöyle devam etti:

“Yakından takip ettiğiniz üzere, Eylül ve Ekim aylarını tarihî rekorlarla kapattık, Kasım ayında 16 milyar doların üzerine çıktık. İnşallah önümüzdeki günlerde, aralık ayının gurur verici rakamlarını, sizler vasıtasıyla halkımızla paylaşmanın gururunu yaşayacağız. Bu süreçte de mal ve hizmet ihracatımız, gerek büyüme ve istihdama, gerekse de cari açığın kapanmasına net katkısıyla, çok kritik bir rol oynadı.  İhracatın ülkemiz ekonomisi için rolü, gün geçtikçe önem kazanmaya devam ediyor. İhracat olmadan, kalkınmanın ve refahın mümkün olmadığını biliyoruz. İhracat sadece iş meselesi değil, aynı zamanda bir memleket meselesidir.  Bizler böyle görüyor ve “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” hedefine, durmaksızın koşuyoruz"

“Ekonomi basını ihracatçının yol arkadaşı oldu”

Ekonomi gazeteciliğinin Türk Medyasının en prestijli alanlarından biri olduğunu vurgulayan Gülle şunları kaydetti: "80'li yıllarda ekonomimizin dışa açılmasıyla birlikte gelen Türkiye'nin dışa açık büyüme modeli, Ekonomi gazeteciliğinin de yükselişinde tetikleyici oldu. Türkiye'nin makroekonomik dinamikleri özel sektör odaklı bir değişim gösterirken, ekonomi gazeteciliği de büyüyen Türkiye ekonomisinin hem duyurulması ve hem tanıtılması rolünü üstlendi. Dünyayı tanıyan, Ekonomin temel ilkelerine hâkim, İş dünyası ve STK'larla doğrudan temasta olan kalem erbapları, bizler için her zaman aydınlatıcı ve uyarıcı oldu. Ekonomi Basınımızın kıymetli mensupları, Türkiye'nin ticaret diplomasisinin saha neferleri olan biz ihracatçılarla; 30 yıldır dünyanın her yerini karış karış dolaştılar. Her ay düzenlediğimi rakam açıklama toplantılarımızda, Anadolu Meclislerinde, inovasyon haftalarımızda, Ulusal ve uluslararası etkinliklerimizde, bizlere hep yol arkadaşlığı ettiniz. Öyle zamanlarımız oldu ki, Ailelerimizden çok birbirimizle zaman geçirdik. Ne mutlu bizlere ki, Türkiye'nin kutlu bir davası olan ihracat için birlikte oluyoruz. Sahada hep beraberdik. Sahada inşa ettiğimiz beraberlikleri, TİM ve EGD olarak,16 yıldır organize ettiğimiz bu etkinlikle taçlandırıyor olmaktan da, büyük bir mutluluk duyuyorum."

Toprak: Ekonomi yayıncılığını dijitale taşıdık

EGD Başkanı Celal Toprak ise, geleneksel hale gelen buluşmanın sektör için önemini vurgulayarak, katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti. Pandemi sürecinde ekonomiyle ilgili buluşmaları sürdürdüklerini, yaptıkları online toplantılarla ekonomideki gelişmeleri üyeleri ve kamuoyuna aktardıklarını anlattı. Bu süreçte ekonominin gündemde kalmasına destek olduklarını belirten Toprak, şunları söyledi:

"EGD olarak online toplantılarda önderlik yaptık, aynı zamanda ekonomi yayıncılığını dijitale taşıdık. Çeşitli mecreları kullanarak ekonomide kal çalışmasını yaptık. Şimdi ikinci hibrit buluşmamızı gerçekleştiriyoruz. Çok sayıda üyemiz, EGD dostu bizi zoom üzerinde takıp ediyor. Pandemi sürecinde kurallara uyarak ekonomiyi hep gündemde tutmaya çalışıyoruz."

Teşekkür Belgesi verildi

Konuşmaların ardından plaket takdim töreni düzenlendi. Gecede vefa-şükran belgesi de verildi. Ekonomi basınında 20 yılını dolduranlara da plaket takdim edildi. Ekonomi Gazetecileri Derneği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak pandemi döneminde ekonomi gazeteciliğine ve Türkiye'nin sürdürülebilir en önemli döviz kaynağı olan ihracata değerli haber ve görüşleri nedeniyle ekonomi müdürlerine teşekkür belgesi verildi.

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK