Design Week Turkey 2018 Haliç Kongre Merkezi'nde Başlıyor

T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından tasarım kültürü oluşturmak ve Türkiye'deki tasarımcıları dünyaya tanıtmak amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Design Week Turkey 2018 (Türkiye Tasarım Haftası), 16-18 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. “Tasarım Ekosistemi” ana temasıyla düzenlenen Design Week Turkey programının ve detaylarının açıklandığı basın toplantısında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle; “Tasarımın ülkemizdeki konumunu güçlendirmek, tasarım ve endüstri entegrasyonunu sağlamak amacıyla bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz Design Week Turkey ile tüm tasarım ekosistemini bir araya getiriyoruz. Bu kapsamda, tasarımla ilgilenen herkesi sisteme daha fazla dâhil olmaya ve tasarımla tanışmamışları da yeni dünyanın en önemli unsurlarından olan tasarımı yakından tanımaya davet ediyoruz.” dedi.

 

16 – 18 Kasım tarihlerinde, 22 panel ve konferans, 50'den fazla konuşmacı, 19 sergi ve enstalasyon, 16 atölye çalışması, 100'ün üzerinde tasarımcının yer alacağı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin ev sahipliğinde düzenlenen Design Week Turkey 2018 binlerce izleyiciyi bir araya getirecek. 16-18 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek etkinlikte, endüstriyel tasarımdan modaya, mimariden görsel iletişim tasarımına kadar birçok tasarım disiplini, geniş bir yelpazede ele alınacak.

Gülle; “Tasarımla ilgilenen herkesi Design Week Turkey'e davet ediyorum”

Design Week Turkey 2018'in açılış basın toplantısında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle; “İhracat ailesi olarak Türkiye'nin kalkınmasının katma değerli üretimden geçtiğini biliyor ve katma değerli üretimin en önemli taşıyıcılarından olan tasarıma çok önem veriyoruz. Tasarımın ülkemizdeki konumunu güçlendirmek, tasarım ve endüstri entegrasyonunu sağlamak amacıyla bu yıl 3.sünü düzenlediğimiz Design Week Turkey ile tüm tasarım ekosistemini bir araya getiriyoruz. Bu kapsamda, tasarımla ilgilenen herkesi sisteme daha fazla dâhil olmaya ve tasarımla tanışmamışları da yeni dünyanın en önemli unsurlarından olan tasarımı yakından tanımaya davet ediyoruz. Yani 16-18 Kasım 2018'de herkesi Design Week Turkey'e davet ediyorum” dedi.

Oliviero Toscani; “Türkiye'nin tarihsel estetiği çok önemli”

Design Week Turkey, dünyaca ünlü iletişimci ve reklam fotoğrafçısı, United Colors of Benetton'un da Sanat Yönetmeni olan Oliviero Toscani'yi de ağırlayacak. Bir çok dev markanın yaratılmasında önemli katkıları olan Oliviero Toscani, Design Week Turkey açılış konuşmasında kendine özgü olan, olağan dışı bir nitelik taşıyan reklam anlayışını katılımcılarla paylaşacak. Basın toplantısında konuşan Toscani; “Design Week Turkey'e davet edilmek benim için çok güzel bir sürpriz oldu. Tasarımın her yerde olduğunu tekrar anladım. Türkiye'nin tarihsel estetiği çok önemli. Tasarım her yerde! Tasarımı yaşıyoruz, yaratıyoruz, tüketiyoruz. Tasarım hakkında somut konuşmak mümkün değil. Tasarım pazarlama için üretilirse insanlığa yarar sağlamaz” dedi.

Tasarım Vakfı Kurucusu Faruk Malhan, tasarımın disiplinler arası olmaktan çıkıp disiplinler üstü olmaya başladığını ifade ederek şöyle konuştu: “Tasarımın değeri, ederinden fazla olmalı. Bu şunu getiriyor ki; tasarım maddesinden arınmalı, manası geriye kalmalı. Yapılan işin manası maddesinden öte olabildiği sürece daha etkili olacaktır ve katma değer o zaman oluşacaktır” dedi.

Tasarımın Türkiye'nin tanıtımı için çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Moda Tasarımcısı Atıl Kutoğlu, “Türkiye'de henüz yeni yanmaya başladı bu ışık. Bence biraz geç kaldık. Ama eğitim kurumlarında, yurt dışı tanıtımlarında daha çok destek vererek peşinden koşmalıyız ve tasarımı Türkiye'nin bir bayrağı haline getirmeliyiz” diye konuştu.

Ressam İsmail Acar, tasarımın hayatımızın her alanında olması gerektiğini belirterek konuşmasına şu şekilde devam etti: “Tasarım aslında bence değer yaratmaktır. Markaya daha büyük bir kazanç yaratmaktan ziyade, değeri ortaya koymaktır.”

Design Week Turkey basın toplantısında, ETMK Başkanı Sertaç Ersayın, Design Week Turkey Danışma Kurulu Başkanı Gökhan Karakuş ve üyelerinin yanı sıra; İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Tasarım Vakfı Başkanı Faruk Malhan, Ressam İsmail Acar, Mimar Feryal Gülman, Modacı Hakan Akkaya ve Atıl Kutoğlu ve Mücevher Tasarımcısı Melis Göral da yer aldı.

Design Week Turkey (Türkiye Tasarım Haftası) Hakkında

Design Week Turkey, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, Türkiye'de tasarım kültürü oluşturmak, Türkiye'nin tasarım gücünü dünyaya tanıtmak ve tasarımın ekonomideki rolünün önemine dikkat çekmek amacıyla bu amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Design Week Turkey 2018 (Türkiye Tasarım Haftası), 16-18 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Türkiye'yi 'tasarım'da buluşturacak etkinliğin ana teması bu yıl; 'Tasarım Ekosistemi' olacak. 3 günde; 22 panel ve konferans, 50'den fazla konuşmacı, 19 sergi ve enstalasyon, 16 atölye çalışması, 100'ün üzerinde tasarımcı ve binlerce izleyiciyi bir araya getirecek. 16-18 Kasım'da Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek etkinlikte, endüstriyel tasarımdan modaya, mimariden görsel iletişim tasarımına hatta teknolojiye kadar hemen her sektör, 'tasarım' paydasında buluşacak.

İlgili Fotoğraflar

CANLI DESTEK