İran'a Açılan Sınır Kapılarında Yeni Tedbirler Hayata Geçirildi

Koronavirüs salgınına karşı kamu kurumlarımızca alınan tedbirler kapsamında İran sınır kapılarında geçiş işlemleri aşağıda belirtilen prosedürler dahilinde yürütülecektir. 

Ayrıca,  Sarp, Türkgözü ve Aktaş sınır kapılarında Gürcistan makamlarının aldığı tedbirlerden haberdar olunmasında yarar bulunmaktadır.

1) İran'a açılan gümrük kapılarımızdan, sadece daha önce çıkış yapmış Türk vatandaşlarımızın ve araçlarının girişine izin verilecek, bunların girişleri Sağlık Bakanlığının kapılarımızda almış olduğu önlemlerle eşgüdümlü olarak gerçekleştirilecektir.

2) İran'a açılan gümrük kapılarımızdan sadece İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının çıkışlarına izin verilecek, dönüşlerinde girişlerine izin verilmeyeceği kendilerine bildirilecektir.

3) İran'a açılan gümrük kapılarımızdan Türk vatandaşlarının çıkışlarına izin verilmeyecektir.

4) İran'a açılan gümrük kapılarımızdan tıbbi malzeme veya insani yardım malzemesi taşıyan Türk vatandaşları ve araçlarının işlemleri sınırda konteyner değişimi suretiyle yapılacaktır. Bahse konu malzeme taşıyan İran veya üçüncü ülke vatandaşlarının ve araçlarının çıkışlarına kendilerine geri dönüşlerinde izin verilmeyeceğinin bildirilmesi suretiyle izin verilecektir.

5) Nahçivana açılan Dilucu gümrük kapısından giriş ve çıkışlar serbest olmakla birlikte Valilik ve Sağlık Bakanlığı birimlerinin almış olduğu tedbirlerle eşgüdümlü şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

6) Gürcistan son 28 gün içinde İran, Çin, Güney Kore ve İtalyaya giriş çıkışları olan şahısların girişine izin vermediğinden, Sarp,  Türkgözü ve Aktaş gümrük kapılarımız çıkışlı araç şoförlerinin bu uygulamaya maruz olmayacak şekilde belirlenmesi önem taşımaktadır.

CANLI DESTEK
Şu anda mesai saatleri dışındayız
Eğer bize mesaj bırakırsanız size en kısa zamanda yardımcı olabiliriz.