EUR.1 ve EUR-MED dolaşım belgeleri de elektronik ortamda

Değerli Okurlarım,

Yine bir yenilik... Bu defa EUR.1 ile EUR MED Dolaşım Belgelerimiz de elektronik ortama alınmıştır. Daha önceki yazılarımda EUR.1 ve EUR-MED Dolaşım Belgelerini sizlere tanıtmıştım. Özetle yine hatırlatayım; Türkiye'nin Serbest Ticaret Anlaşması imzaladığı tüm ülkelere yapılan ihracatlarda gümrük vergilerini indiren ya da muaf kılan belgedir. Yanı sıra AB ülkelerine Tarım Ürünü gönderirken ve Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ürün listesinden eşya gönderirken de EUR.1 Dolaşım Belgesi kullanılmaktadır.

Artık, ATR yanı sıra EUR.1 ya da EUR-MED Dolaşım Belgenizi de ofisinizden oturduğunuz yerden doldurup, onay için İhracatçı Birliğinize gitmeyecek, Gümrük vizesi için de Gümrük İdaresine göndermeyeceksiniz. Birlik onayı ve gümrük vizesi işlemlerinizi ofisinizden doldurup aşağıdaki link üzerinden online girip doldurduğunuzda Gümrük Beyannamenizi de tamamlayıp  bu belgenin de Gümrük Vizesi hanesi size mühürlenmiş olarak Ticaret Bakanlığınca ekranınıza gönderilmiş olacaktır. Elektronik imzanız makinenize takılı olarak doldurup  imzalayıp TİM logolu satın aldığınız boş belgeyi lokal yazıcınıza takıp orijinal belgenize bastırmanız kalıyor. Ya da örneğin Sakarya, Muratbey, Ambarlı… Gümrüğündeki elemanınıza, ya da nakliyecinize  PDF halini mail atabilirsiniz. Sizin doldurduğunuz, onaylattığınız, gümrük vizesi yaptırdığınız elektronik ortamda kullandığınız ATR yanı sıra EUR ve EUR MED Dolaşım  belgelerinizin oradan da prınt edilebileceği müjdesini veriyorum.

Boş olarak satın aldığınız belgenize online girişlerini yaptığınız verilerinizi basarak kaşenizi, imzanızı atıp, doğrudan nakliyecinize teslim edebileceksiniz. Artık moto kurye aramanıza, trafik yoğunluğu yaşayıp  Birlik'e onaya yetiştirmeye çabalama heyecanı yaşadığınız günleri geride bırakacaksınız. Önce ATR belgesi ile başlatılan bu kolaylık, artık ikinci olarak EUR.1 ve EUR MED  Dolaşım Belgenizi de kapsayacaktır.

Gümrük Müşavirlerimizin zaten e-birlik sistemini kullandığı için hepsinin şifre, parolası mevcuttur. Yeni bir şifre arayışına girmeyeceklerdir. E-imza kullanıcısı olmaları şartımızdır. Tarayıcınız İnternet Explorer olmalı ve şu linkten giriş yapılmalıdır:

http://istanbul.ebirlik.net/dolasim/app 

Bu adrese giriş yapıp karşınıza gelen şifre parola hanesine e-birlik kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğinizde Dolaşım Belgeleri ikonu tıklandığında Belge E-Onay İşlemleri ile birlikte satın alınan tüm EUR.1 ya da EUR-MED Dolaşım Belgelerinin seri no itibarıyla listesi görünecektir. Sol başlarındaki kalem ikonu tıklandığında artık bu EUR.1/EUR MED Dolaşım Belgesinin doldurulacağı ekran karşınıza gelecektir. Kullanılan e-imza sahibi ihracatçı firması adına gümrük sistemlerinde işlem yapmaya yetkili olmalıdır; mükellefin T.C. Kimlik No.'su da bu e-imza sahibi şahsa ait olmalıdır. Referans No, Beyanname No, Tescil tarihi bilgileri boş kalarak diğer verilerin girişini yapıp yanı sıra tarayarak eklenecek  tüm ispat edici belgelerin de yüklenmesi suretiyle doldurulacak olan belge İMZALA butonu ile elektronik olarak imzalanacak; imzalandıktan sonra İMZALI BELGEYİ KAYDET ve ONAYA GÖNDER butonları ile Birlik personeli onayına gidecektir. Eksik ya da  yanlış var ise Birlik personeli  düzeltilmesi için size geri gönderir. Telafisini yaptıktan sonra tekrar onaya göndereceğiniz  belge artık saniye içinde Bakanlığımız ile haberleşecek ve ekranında açılan pencereye Referans No: ……şudur diye bildirim gelecek ve boş duran Referans No hanesine bu yollanan sayı, sistem tarafından otomatik olarak görünecektir. Bu şu demektir; Bakanlık doldurulan belgeyi algılamıştır ve artık irtibatlandıracağı Gümrük Beyannamenizi açmanızı istiyor. Alıştığınız paket programlardan birinden Gümrük Beyannamesi doldurmaya başlayabilirsiniz. Gümrük Beyanname numarası  ATR Dolaşım Sisteminde olduğu gibi EUR sisteminde de ait olduğu satıra yazılır. Onaylı belgenizin durumu da artık BEYANNAME AŞAMASINDA görünecektir. GÜMRÜK VİZESİ İÇİN GÖNDER  diyerek ilerleyebilirsiniz.

Bu defa açılan pencerede size Gümrük Bakanlığı şu bilgileri mesaj olarak gönderecektir: Mersis No:  Şudur, Referans No. şudur, Çıkış Gümrük İdaresi: Şurasıdır, diyerek belgenizin Gümrük Vizesi hanesine isabet edecek resim artık ortaya çıkmış demekti r. Ön İzleme yapıp ne şekilde bir belge yaptığınızı kontrol edebilirsiniz. PDF formatını seçerek  de yazdırabilirsiniz.

İlk canlı EUR.1 Dolaşım Belgemizin resmini  de ekte sunuyorum. Belgesini elektronik ortamda yaptırmak için gönüllü denek olan ihracatçı üyemiz AGT Dış Ticaret A.Ş. firmasına ve ihracatçımızın Gümrük Müşaviri Solmaz Gümrük Müşavirliğine  de böyle çağdaş bir uygulamaya verdikleri destekleri için teşekkür borçluyuz.

Bu kolaylık 03 Temmuz 2018 tarihinden itibaren pilot uygulamaya geçmiştir ve yanı sıra manuel onaylara da devam olunmaktadır. Zaman içinde diğer tüm Dolaşım ve Menşe Belgeleri de hizmetinize  açılacaktır.

Bol ihracatlar diliyorum.

NAZAN ÖZTÜRK

ELEKTRONİK ORTAMDA HAZIRLANAN EUR.1 - ÖRNEK

 

                                                                                                                                             

CANLI DESTEK