Elektronik ortamda üç belge daha

Bu yazım ile bir yeniliğin müjdesini daha vermek istiyorum. İhracatta kullandığınız üç belge birden 03 Eylül 2018 tarihinden itibaren hem elektronik ortam üzerinden hem de yanı sıra manuel olarak kağıt ortamından onaylanabilecek.

Nedir bu üç belge?

• D8 üyesi devletler arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması çerçevesindeki ticarette eşyanın tercihli menşeinin öne çıkacağı, bir yıldır kullanımda olduğu için az tanıdığımız  bu yeni  belgemiz, Türkiye, Endonezya, İran, Mısır, Pakistan, Malezya, Nijerya ve Bangladeş' den oluşan eski İslam İşbirliği Konferansı, ya da yeni adıyla İslam İşbirliği Teşkilatının üyeleri olarak tanınan 8 ülkenin dış ticaretinde gümrük vergisi indirimi sağlayan belgedir. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da düzenlenen D8 zirvesinde, D8 Daimî  Sekreteryasının İstanbul'da toplanmasına karar verilince 15 Haziran 1997 yılında İstanbul'da Devlet  ve Hükümet Başkanları zirvesi yapılarak  D8'in kuruluşu resmen ilan edilmiştir. Biz bu zirveyi İstanbul Deklerasyonu olarak hatırlarız. Bu belgemizin doğum yeri de İstanbul olmuştur. Bu ülkelerden İran, Mısır, Malezya için farklı belgeler de düzenlenebildiği için hangi belge ile daha fazla istifade oluşacağını Birliğinize sormanızda yarar vardır.

 

• İkinci belgemiz, İran Menşe İspat Belgesi de 03 Eylül 2018' den itibaren elektronik ortamdan üretebileceğiniz belgeler arasına girmiştir. Türkiye' nin İran İslam Cumhuriyeti ile imzaladığı Tercihli Ticaret Anlaşmasının öngördüğü belge olup iki ülke arasında 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlükte olan, Türk Menşeli ya da Türkiye' de menşe kazanmış eşyanın ihracatında gümrük vergisi indirimi sağlayan belgedir.

 

• Üçüncü belgemiz de 10 Temmuz 2015 yılından bu yana yürürlükte olan Türkiye Malezya Serbest Ticaret Anlaşmasının öngördüğü ve yine gümrük vergisi indirimi sağlayan Malezya Menşe Şahadetnamesidir. 03.09.2018 tarihi itibariyle elektronik ortamda kullanmaya başlayacağınız belgedir.

Böylelikle, manuel onayı yapılmayıp yalnızca elektronik ortamdan onay verilen ATR Dolaşım Belgesi dışında şu an için (son tarih henüz tespit edilmediğinden) hem elektronik ortamdan, hem de manuel olarak onaylanabilen belgelerimiz EUR.1, EUR-MED, İran, Malezya, D8 olmak üzere toplamda 6 belge türü için elektronik ortam gümrük müşavirlik firmalarımızın, ihracatçı firmalarımızın hizmetine sunulmuş durumdadır.

Elektronik ortamda belge düzenleme işlemleriniz için tarayıcınız Internet Explorer, linkiniz http://istanbul.ebirlik.net/dolasim/app, destek hattınız nazanozturk@tim.org.tr veya yaydin@tim.org.tr olsun,

İhracatınız bol olsun…                                             

 

CANLI DESTEK