Dolaşım Belgeleri elektronik ortamda

Bu yazımda ATR Dolaşım Belgesi ile başlatılan elektronik ortamda işlem ve Gümrük Bakanlığımız ile koordineli onay-vize uygulamalarının başladığı müjdesini vermek istiyorum. Artık, Dolaşım ve Menşe Belgelerinizi ofisinizden oturduğunuz yerden doldurup, onay için İhracatçı Birliğinize gitmeyip, Gümrük vizesi için de gümrüğe göndermeyeceksiniz.

Birlik onayı ve gümrük vizesi işlemlerinizi ofisinizden doldurup aşağıdaki link üzerinden online girip doldurduğunuzda, Gümrük Beyannamenizi de doldurunca bu ATR'nin Gümrük Vizesi hanesi size mühürlü olarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca gönderilmiş olacaktır. Size de elektronik imzanız ile imzalayıp TİM logolu satın aldığınız boş belgeyi lokal yazıcınıza takıp bastırmak kalıyor. Ya da örneğin Sakarya, Muratbey, Ambarlı Gümrüğündeki elemanınıza, ya da nakliyecinize PDF halini mail atabilirsiniz. O da sizin elektronik olarak doldurduğunuz, Gümrüğün vizesini gönderdiği belgenin fiziki hali elinde olan herkese bastırtabilirsiniz, yani sizin doldurduğunuz, onaylattığınız, gümrük vizesi yaptırdığınız ATR oradan da print edilebilir.

Elektronik ortamda belge onaylamanın yanı sıra 14 Mayıs 2018 tarihinden bu yana eskisi gibi ıslak mühür imzalı onaylarımıza da devam ediliyor idi. 28 Mayıs 2018 tarihinden itibaren yalnızca elektronik ortam kullanılacaktır. Bu sürenin uzatılması konusunda Bakanlığımız kararlı davranmıştır. Boş olarak satın aldığınız belgenize onlıne giriş yaptığınız verilerinizi basarak kaşenizi, imzanızı atıp, doğrudan nakliyecinize teslim edebileceksiniz. Artık moto kurye aramanıza, trafik yoğunluğu yaşayıp Birlik'e onaya yetiştirmeye çabalama heyecanı yaşadığınız günleri geride bırakacaksınız. Önce ATR belgesi ile başlatılan bu kolaylık, diğer tüm dolaşım ve menşe belgelerini de zamanla kapsayacaktır. Gümrük Müşavirlerimiz zaten e-birlik sistemini kullandığı için hepsinin şifre, parolası mevcuttur. Yeni bir şifre arayışına girmeyeceklerdir. E-imza kullanıcısı olmaları şartımızdır. Tarayıcınız İnternet Explorer olmalı ve şu linkten giriş yapılmalıdır:

http://istanbul.ebirlik.net/dolasim/app

Bu adrese giriş yapıp karşınıza gelen şifre parola hanesine e-birlik kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdiğinizde Dolaşım Belgeleri ikonu tıklandığında Belge E-Onay İşlemleri ile birlikte o Gümrük Müşavirliğinin firmaları namına satın aldığı tüm ATR Dolaşım Belgelerinin seri no sırasıyla listesi görünecektir. Sol başlarındaki kalem ikonu tıklandığında artık bu ATR Dolaşım Belgesinin doldurulacağı ekran karşınıza gelecektir. Kullanılan e-imza sahibi ihracatçı firması adına gümrük sistemlerinde temsile haiz işlem yapmaya yetkili olmalıdır; mükellefin T.C. Kimlik No. su da bu e-imza sahibi şahsa ait olmalıdır. Referans No, Beyanname No, Tescil tarihi bilgileri boş kalarak diğer verilerin girişini yaparak yanı sıra tarayarak eklenecek tüm ispat edici belgelerin de yüklenmesi suretiyle doldurulacak olan belge elektronik imza ile imzalandıktan sonra Kaydet ve Onaya Gönder butonu ile Birlik personeli onayına gider. Eksik, yanlış var ise Birlik personeli düzeltilmesi için geri gönderir. Telafisini yaptıktan sonra tekrar onaya gönderilen belge artık Gümrük Bakanlığı ile haberleşecek ve ekranında açılan pencereye Referans No: …… şudur diye bildirim gelecek ve boş duran Referans No hanesine bu yollanan sayı sistem tarafından otomatik olarak yazılacaktır. Bu şu demektir; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı doldurulan ATR belgesini algıladı ve artık irtibatlandıracağı Gümrük Beyannamenizi açmanızı istiyor. Alıştığınız paket programlardan birinden Gümrük Beyannamesi doldurmaya başlayabilirsiniz. Gümrük Beyanname numarası ATR Dolaşım Sistemine de ait olduğu satıra yazılır. Onaylı ATR belgenizin durumu da artık Beyanname Aşamasında görünecektir. Gümrük Vizesi İçin Gönder diyerek ilerleyebilirsiniz.

Gümrük Beyannameniz doldurulduğunda ATR ekranınıza bu defa açılan pencerede size Gümrük Bakanlığı şu bilgileri mesaj olarak gönderecektir: Mersis No: Şudur, Referans No. şudur, Çıkış gümrük idaresi: Şurasıdır diyerek belgenizin Gümrük Vizesi hanesine isabet edecek resim artık ortaya çıkmış demektir. Bu kolaylık ilk önce A.TR Dolaşım Belgesi ile başlayacaktır. 28 Mayıs 2018 tarihinden itibaren canlı uygulamaya geçilmiştir. Zaman içinde diğer tüm Dolaşım ve Menşe Belgeleri için de kullanıma açılacaktır. 70 ve 77 sayılı Gümrük Tebliğlerinin yürürlükten kaldırılarak yerine 148 ve 149 sayılı Tebliğler yürürlüğe konmuştur.  ATR Dolaşım Belgesinin online hazırlanması aşamasında ilk ihtiyacınız E-İmza olduğu için bu e-imzanın gümrük sistemlerine girişte temsil yetkisi olan kişilerin e-imzaları olması gerekmektedir.  Kullanıcı olarak giriş yapabilmeniz için hazırlanan Kılavuz ekte bilgilerinize sunulmaktadır.

 

Kılavuz için tıklayın

CANLI DESTEK