TÜRKİYE VE AFRİKA İŞ DÜNYASI, İSTANBUL'DA BİR ARAYA GELDİ

T.C. Ekonomi Bakanlığı ev sahipliği ve Afrika Birliği işbirliğinde, TİM ve DEİK'in katkılarıyla düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu 2-3 Kasım 2016 İstanbul'da gerçekleştirildi. 

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılış törenine, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Afrika Birliği Dönem Başkanı Çad'ın Devlet Başkanı Idriss Déby Itnokatıldı. Türkiye ve 50'yi aşkın Afrika ülkesinden 2.500'ün üzerinde üst düzey yetkili, iş insanı ve girişimciyi bir araya getiren Foruma, T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Afrika ülkelerinden bakanlar, özel sektör kuruluş başkanları ve firma temsilcileri, Afrika Birliği ve Afrika Kalkınma Bankası'nın üst düzey temsilcileri ile Afrika bölgesel ekonomik topluluklarının genel sekreterleri katıldı. 

"Küreselleşme adına, tek bir yönetim sisteminin diğer ülkelere dayatıldığını görüyoruz"

Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılış oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Forumun Türkiye ile Afrika kıtası ve Afrika Birliği ile yürütülen yakın iş birliğinin bir meyvesi olduğunu söyledi. Sınır ve mesafelerin anlamını yitirip dünyanın büyük bir köye dönüştüğü bir süreçten geçildiğine ve bu sürecin bir girdap gibi tüm ülkeleri içine aldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Küreselleşme adına, tek bir reçetenin, tek bir gelişme-kalkınma modelinin, tek bir yönetim sisteminin diğer ülkelere dayatıldığını görüyoruz. Bu dayatmadan sadece Türkiye gibi yükselen güçler değil, Afrikalı, Güney Amerikalı ve Asyalı dostlarımız da payını alıyor" dedi.

Afrika'nın öncelikleri, toplumsal hassasiyetleri, yüzlerce yıllık kültür ve geleneklerinin dikkate alınmadığı küreselleşme anlayışını 'yeni bir sömürgecilik modeli ve modern bir kölelik düzeni' olarak nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Bu yeni kolonyalizm modelinde, 2-3 asır önce ellere ve ayaklara vurulan prangalar, şimdi ülke ekonomimize, sanayimize,  siyasal sistemimize ve zihinlerimize vurulmak isteniyor" dedi. 

“Afrika'nın önceliklerini, kendi önceliklerimiz addediyoruz”

Türkiye'nin Afrika kıtasının önceliklerini, kendi öncelikleri olarak addediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika açılımını başlattıkları 2005 yılından beri kıtaya bu şekilde baktıklarını ve Afrikalıları 'kader ortağı' olarak gördüklerini söyledi. Kıta ülkeleriyle hasbi ilişki geliştirmenin, uzun vadeli dostluklar kurmanın, kazan-kazan temelinde anlık değil sürekli iş birlikleri tesis etmenin gayretinde olduklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Afrika'nın derin irfanından, deneyimlerinden, zorluklara direnme azminden öğrenecek çok şeyimiz var” dedi.

Türkiye'nin Afrika kıtasına yönelik kapsamlı yaklaşımının ana bileşenlerinden birini ekonomik ve ticari ilişkilerin oluşturduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar 40 Afrika ülkesiyle Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması imzalayıp karma ekonomik komisyon mekanizmaları oluşturduklarını dile getirdi. DEİK bünyesinde 34 Afrika ülkesiyle karşılıklı İş Konseyleri tesis edildiğini ve pek çok Afrika ülkesi ile imzalanan çeşitli anlaşmaları hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bunların büyük bir kısmının yürürlüğe girdiğini söyledi ve Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'ndan tarafların azami faydayı çıkarmalarını temenni etti.

Forum'un ikinci gününde ise altaypı, enerji ve ulaştırma başta olmak üzere, Türkiye ile Afrika arasında ekonomik işbirliği fırsatları masaya yatırıldı; çok sayıda anlaşma imzalandı. 

"Afrika'daki Yatırım Projelerinin Finansmanı: Altyapı, Ulaştırma, Enerji” başlıklı tematik oturum, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Afrika Birliği Komisyonu'nun Ekonomik İşler Komiseri Dr. Antony Mothae Maruping'in  katılımlarıyla İstanbul'da gerçekleştirildi. Oturumun açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Forum kapsamında Afrika'daki yatırım projelerinin finansmanı, altyapı, ulaştırma ve enerji konularını ele almak üzere üst düzey katılımcılarla biraraya geldiklerini belirtti. Forumun ilk gününden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Bakan Zeybekci, "Gerek ikili görüşmeler, gerekse özel sektördeki şirketler arasındaki görüşmelerin yararlı olduğu bilgisini aldım. Dilerim ki bunun arkası gelir ve sonuç alıcı bir güzergahta devam eder" dedi. Forum kapsamında ülkesinin, bölgesinin ve halkının refahını artırmaya kendisini adamış kişilerin yarattığı sinerjiye şahit olduklarını vurgulayan Bakan Zeybekci, "geleceğin Afrika'da olduğunu her zaman konuşmalarımda belirttim. Bu Forum vesilesiyle bütün dünyaya bunu somut bir şekilde de göstermiş oluyoruz"dedi. 

"Gelecek Afrika'dadır"

Konuşmasında Türkiye'nin Afrika'ya kalbi duygularla sımsıkı bağlı olduğunu belirten Ekonomi Bakanı Zeybekci, "bizim burada gösterdiğimiz iş yapma azmi, sadece kendimize, ülkemize, bölgemize değil, bütün dünyaya etkisi olacak kadar büyüktür; çünkü gelecek Afrika'dadır" dedi. Zorlukların, gelişmenin ve güçlü olmanın motivasyon sağladığını hatırlatan Bakan Zeybekci, "dünyanın en gelişmiş birçok ülkesi, tarihlerinin bir döneminde zorlukları yaşayanlardır. Beni Afrika için iyimser yapan da buradaki Afrikalı kardeşlerimin gözlerinde gördüğümüz zorluklarla mücadele etme azmidir" dedi. Afrika kıtası için çözülmesi gereken önemli konuların başında enerji ve ulaşım altyapısı olduğunu vurgulayan Zeybekci, ulaştırma ve enerji gibi alanlardaki altyapı yatırımları için finansman ihtiyacı olduğunu kaydetti. 

"Bizim kıtamızda yapılabilecek çok iş var"

Afrika Birliği Komisyonu'nun Ekonomik İşler Komiseri Dr. Antony Mothae Maruping ise, altyapı ve enerji konularının Afrika'da büyük önemi olduğunu belirtti; hizmet için altyapı, depolama, ulaştırma alanında yatırım yapılması gerektiğini kaydetti. Komiser Dr. Maruping, bir projeyi uygulanabilir hale getirmenin önemini vurgulayarak, finansal kaynakların bir araya getirilebilmesi için konsorsiyum oluşturulabileceğini söyledi. Yap-işlet-devret, kamu-özel sektör işbirliği formüllerinin takip edilebileceğini ifade eden Dr. Maruping, "Bizim kıtamızda yapılabilecek çok iş var" dedi. 

Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında 4 anlaşma imzalandı

Forum kapsamında Türkiye ve bazı Afrika ülkeleri arasında 4 ayrı anlaşmaya imza atıldı. Gerçekleştirilen imza töreni ve basın toplantısında konuşan Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye'nin Afrika'ya olan desteğinin artarak devam edeceğini vurguladı. Her iki tarafta ortak iş yapma gayretinin bulunduğunu ifade eden Zeybekci, her iki tarafında kazanması için Türkiye ve Afrika ülke hükümetlerinin, iş dünyalarına yol göstermesi gerektiğini söyledi. Bakan Zeybekci, "Toplantılarda Afrika hükümetleri tarafından Türk iş adamlarına bilgilendirici mahiyyette 20'den fazla proje sunumu yapıldı, 2.000'den fazla  iş adamı da birbiriyle görüştü. Ayrıca Afrika'dan gelen iş dünyası temsilcilerine gerek İstanbul, gerekse İstanbul çevresi ve Anadolu'da ilgilendikleri alanlarda tecrübe paylaşımı anlamında yerinde görme ziyaretleri ayarlandı" dedi. İki tarafın işbirliğinde faydanın maksimize edilmesini arzuladıklarını ifade eden Zeybekci, "Ana gayretimiz karşılıklı çıkarların en üst düzeyde buluşması. Bundan sonra zirve alt zirvelerle devam etsin istiyoruz. Ulaştırma alt zirvesi, enerji alt zirvesi, finansman, ekonomi gibi diğer bilgi paylaşımlarının olduğu alt zirveler yapılsın. Bundan sonra da Afrika Birliği Genel Sekreterliği'yle, ilgili Komiserimizle karşılıklı ilişkilerimizi devam ettireceğiz. Ayrı ayrı Birliklerle, Kalkınma Bankalarıyla ve diğer tüm dostlarımızla bu görüşmelerin devamını getireceğiz" dedi. 

İmza töreni vesilesiyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Afrika Birliği Komisyonu'nun Ekonomik İşlerden Sorumlu Komiseri Dr. Antony Mothae Maruping ise, hükümetler ve iş insanları arasında imzalanan anlaşmaların kapsayıcı yapısına işaret ederek, Afrika'nın önümüzdeki yıllarda bir yatırım merkezi olacağını söyledi. Dönüştürücü ve geliştirici bir büyüme yapısını benimsediklerini aktaran Dr. Maruping, "Bu anlaşmalar, Afrika'da rekabetçiliği sağlayacak önemli gelişmelerin habercisi. Afrika, bir yatırım destinasyonu olacak. Bu Forumda tek tarafın çıkarını göztmeyen, kazan-kazan anlayışıyla yapılan anlaşmalar imzalandı. Kesinlikle tek taraflı değil. Artık elle tutulur sonuçların çıkacağını biliyoruz" dedi. 

Forumun ikinci günü gerçekleştilen imza töreninde ise, Türkiye ile Ruanda, Lesoto Krallığı, São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti ve Svaziland Krallığı ile çeşitli anlaşmalar imzalandı. Bu çerçevede, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Ruanda Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Bakanı François Kanimba, Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma'ya; Lesoto Krallığı Hükümeti Ticaret ve Sanayi Bakanı Joshua Setipa ile Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'na; São Tomé ve Príncipe Demokratik Cumhuriyeti

Hükümeti Ticaret, Sanayi ve Mavi Ekonomi Bakanı Americo Ramos ile Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'na ve Svaziland Krallığı Hükumeti Ekonomik Planlama ve Kalkınma Bakanı Prens Hlangusemphi Dlamini ile Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması'na imza attı.

 

PAYLAŞ