Türkiye İnovasyon Haftası 1.gün yansımaları

TİM Başkanı Büyükekşi, Türkiye İnovasyon Haftası'nda gençlere seslendi:

“Dünya işsiz ekonomiye hazırlanıyor, çözüm inovasyona liderlik etmek”

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi'nin (TİM) düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Üç gün boyunca 10 farklı ülkeden alanında fark yaratan başarılı isimleri buluşturacak olan etkinlikte, ekonomiden bilime, spordan sinemaya pek çok konuda inovasyon irdelenecek.

Açılışa katılan Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü, “Türkiye'nin asıl meselesi,  teknoloji açığıdır. Teknoloji açığını kapatırsak, cari açığı ve dış ticaret açığını kapatırız” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Yapay zekaya bağlı robotik çözümler veya yazılım uygulamaları 2025'te ABD'deki işlerin yüzde 15'ini ele geçirecek. Dünya işsiz ekonomiye hazırlanıyor. Artık tek iş; tasarım, Ar-Ge, marka ve inovasyona liderlik etmek” dedi.  

Büyükekşi: “Türkiye'nin herhangi bir yerinde 5 TL'ye satılan kulaklık, akıl almaz bir yazılımla, dünyanın en değerli simultane kulaklığına dönüşüyor, ederi 5 liradan yüzlerce dolara çıkıyor.”

Flyboard modeli ile devrim yaratan dünya jet-ski şampiyonu Zapata: “İnovasyon alanında çalışmak istiyorsanız, parayı hedef değil amaç olarak düşünün. Korkmayın, kendinize inanın. Herkes ölür ama herkes yaşamaz. Herkes aksine inanıyor olsa bile siz kendinize inanın. Çok çalışırsanız kesinlikle hedefinize ulaşırsınız.”

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi'nin (TİM) sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. TİM'in ev sahipliğinde Arçelik, TEB, Türk Hava Yolları, Sabancı Holding, Çalık Holding ve Turkcell sponsorluğunda düzenlenen, ekonomiden bilime, spordan sinemaya birçok konunun ele alınacağı etkinlik, üç gün boyunca 10 farklı ülkeden fark yaratan profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve öğrencileri buluşturacak.

Türkiye İnovasyon Haftası'nın açılışına TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve ihracat dünyasından pek çok isim katıldı. 

Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, üretim ve ihracat odaklı büyüme söylemenin Türkiye'nin ihtiyacını tam olarak tarif etmediğini belirterek “Ar-Ge ve inovasyon odaklı büyüme ifadesi, bizim için çok daha doğru. Türkiye'de sürekli dış ticaret açığını ve cari açığı konuşuyoruz. Aslında bunlar bir sebep değil, teknoloji açığının sonucudur. Türkiye'nin esas meselesi, cari açık veya dış ticaret açığı değil, teknoloji açığıdır. Teknoloji açığını kapatırsak, cari açığı ve dış ticaret açığını zaten otomatik olarak kapatmış oluruz” dedi.

Açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye'yi teknoloji üreten ülke konumuna ve 2023 hedeflerine inovasyona liderlik edecek gençlerin ulaştıracağını söyledi. Etkinlik için 140 üniversiteden gelen iki bin öğrenciye seslenen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Gelişmiş ülkelerde inovasyon artık yazılım üzerinden yapılıyor. Yapay zekaya bağlı robotik çözümler veya yazılım uygulamalarının 2025 itibariyle ABD'deki işlerin yüzde 15'ini ele geçireceği söyleniyor. Dünya işsiz ekonomiye hazırlanıyor. Artık tek iş; tasarım, Ar-Ge, marka ve inovasyona liderlik etmektir” diye konuştu.  

İnovasyona en güzel örnekler; “alibaba.com” ve “kulaklık”

İnovasyonun önemini alibaba.com sitesi ve “kulaklık” ürününden örnekler vererek açıklayan Büyükekşi, şöyle konuştu: “E-ticarette bir dünya devi olan Alibaba'nın kurucusu Jack Ma, gençliğinde birçok iş başvurusundan red cevabı almış. Defalarca Harvard Üniversitesi'ne başvurmuş. Her seferinde reddedilmiş. Yine de her çaldığı kapıda yeni şeyler keşfetmiş. Ve çağımızda internetin ne denli önemli olduğunun farkına varmış. Şu an 27,3 milyar dolarlık servetiyle Çin'in ikinci, dünyanın 33. en zengin insanı konumunda. Yine yakın bir gelecekte satışa sunulacak çok önemli bir inovasyon örneği olan kulaklık var. Simultane çeviri yapan bir sistemden bahsediyorum. Siz Türkçe konuşuyorsunuz, kulaklık aynı anda bunu İngilizceye çeviriyor ve karşınızdaki kişiye seslendiriyor. Veya karşınızdaki İspanyolca konuşuyor, kulaklık anında bunu Almancaya çeviriyor. Artık gelişmiş ülkelerde inovasyon, yazılım üzerinden yapılıyor, bu alanda dönüşüyor. Türkiye'nin herhangi bir yerinde 5 TL'ye satılan kulaklık, akıl almaz bir yazılımla, dünyanın en değerli kulaklığına dönüşüyor, ederi 5 liradan yüzlerce dolara çıkıyor.”

Başarının altın kuralının “asla vazgeçmemek” olduğunu söyleyen Büyükekşi, “Çalışmak inovasyonun vazgeçilmez koşuludur. Biz çalışkanlıkta pek çok kez dünyaya örnek olmuş ataların torunlarıyız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlıdır” dedi.

“İhracatçıların girişimci ruhu ile ekonominin parçasıyız”

Büyükekşi, Türkiye'de inovasyon denilince akla artık bu etkinliğin geldiğine dikkat çekerek “Bu konuda mütevazi olamayacağız. Çünkü marifet iltifata tabi. İnovasyon birlikte başarmayı başarabilmektir. Bu organizasyonumuzun hayata geçirilmesinde tüm ihracatçılarımızın payı büyük. Onların girişimci ruhu olmasaydı, bugün ihracat, Türkiye ekonomisinin bu kadar önemli bir parçası olmayacaktı. Bu yüzden 65 bin ihracatçımıza gösterdikleri büyük cesaretten ve ortaya koydukları başarma azminden dolayı teşekkür ediyor, minnetlerimi sunuyorum” dedi.

Zapata: “İnovasyonun ilk koşulu, amaç belirlemek”

Etkinlikte Flyboard modeli ile devrim yaratan dünya jet-ski şampiyonu Franky Zapata da konuşmacı olarak yer aldı. “Zapata Yarış Hikayesi” başlıklı panelde konuşan Franky Zapata, “Uçmayı hayal ederek flyboard'u hayata geçirdim. Başta Fransa'da küçük ölçekli satışlarımız olur diye düşünmüştüm. Youtube'a koydum ve ertesi sabah 2 bin kişiden sipariş aldım. Kısa sürede dünyaya yayıldı. Beş yıl gibi kısa bir sürede flyboard sporunu ve endüstrisini ortaya çıkardık” dedi. İnovasyonun ilk koşulunun “amaç belirlemek” olduğuna dikkat çeken Franky Zapata, şunları söyledi:

“Bir ürün yaratırken ekibimle beraber, bir şeyi öylesine yapmıyoruz. Flyboard'u tasarlarken amacımız da uçmaktı. Ben uçmayı hayal ettim ve hayalimin peşinden sonuna kadar gittim. Ana amacımdan hiçbir zaman sapmadım. İnovasyon alanında çalışmak istiyorsanız, parayı bir hedef değil amaç olarak düşünmelisiniz. Önerim, korkmayın, kendinize inanın. Herkes ölür ama herkes yaşamaz. Herkes aksine inanıyor olsa bile siz kendinize inanın. Çok çalışırsanız kesinlikle hedefinize ulaşırsınız.”

Türkiye İnovasyon Haftası'nda bugün ayrıca protezlerin doğal şekilde hareket etmesini sağlayan MIT Media Lab Biyomekatronik Grubu Yöneticisi Hugh Herr “Biyonik Teknolojinin Yeni Çağı” adlı konferanslarda tecrübeleri ile geleceğe ışık tutacak.

Etkinlikte üç gün boyunca Ar-Ge Proje Pazarı Sergileri, Maker Sergisi, Girişimci Mucitler Sergisi ve TİM-TEB Girişim Evi Sergisi gibi birçok proje de katılımcıların beğenisine sunuluyor.

Herr: “Gelecekte insanlar sentetik motorlarla kas gücünü artıracak”

Türkiye İnovasyon Haftası'na fiziksel engellilere umut veren biyonik uzuv teknolojilerindeki çığır açan gelişmeleri ile Biyonik Çağın Lideri olarak anılan Hugh Herr konuk oldu. MIT Media Lab Biyomekatronik Araştırma Grubu Lideri Hugh Herr, “Gelecekte sağlıklı insanlar yeni nesil sentetik motorlar kullanarak gücünü ve hızını artırabilecek. Bir ya da 100 yıl sonra İstanbul ya da Paris sokaklarında dolaşan bu tür kişiler göreceksiniz” dedi.

Geçmişte yaşadığı bir dağcılık kazası sonrası iki bacağını kaybeden ve kendisi de biyonik bacaklara sahip olan Herr, “Gelecekte insanlar yeni nesil sentetik motorlar kullanarak gücünü ve hızını artırabilecek. Bu sayede biyolojik kaslarımız daha hızlı ve güçlü hareket edebilecek. Bir ya da 100 yıl sonra İstanbul ya da Paris sokaklarında dolaşan bu tür kişiler göreceksiniz. Bu insanlar belki biyolojik eklem yerlerini korumak ya da mevcut kaslarının gücünü daha da artırmak için bunu yapıyor olacak” dedi.

Geliştirdikleri biyonik uzuvlar için 60 milyon dolarlık yatırım yapıldığını da belirten Herr, "Şu anda her bir bacak sensörleri ve ara yüzleriyle beraber 50 bin dolara satılıyor. Ama gelecekte teknoloji yaygınlaştıkça çok daha erişilebilir fiyatlarla sunulacaktır” dedi.

Biyonik teknoloji ile yeni kimlikler oluşacak

Biyonik teknoloji ile yıllar içinde yeni kimliklerin oluşacağını aktaran Hugh Herr, “Ben kendi kimlik değişimimi biyonik sayesinde yaşadım. Biyonik bacakla herkes bana 'Topal olacaksın' dedi. Söylenenlerin aksine kimsenin çıkamayacağı yüksekliklerdeki dağlara çıktım. Ben de bacaklarımı keserim, sen hile yapıyorsun diyen bile oldu” dedi.

Herr, kendisi gibi engelleri aşan bir başka kimlik değişimine örnek olarak da dünyaca ünlü Letonyalı model ve pop yıldızı Viktoria Modesta'nın hikayesini örnek verdi. Herr, “Modesta, bacağında engeli bulunan ama popüler olmayan bir arkadaşımdı. Artık ben bu çalışmayan bacaktan rahatsız oluyorum dedi. Doktor doktor gezerek bacağının kesilmesini istedi. Doktorları ikna etmesi beş yılını aldı. Biyonik sayesinde bugün uluslararası bir pop star oldu” diye konuştu.

 

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ