TİMAKADEMİ, Konyalı sanayici ve ihracatçıya İran pazarını tanıtacak

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), firmalara hedef pazarları daha yakından tanıtarak ihracatı artırmak amacıyla TİMAkademi bünyesinde başlattığı “10 İl 10 Ülke” temalı toplantılarına Konya'da devam edecek. Ekonomi Bakanlığı'nın öncülüğünde yürütülen “Turkey Discover the Potential” kampanyası kapsamında başlatılan toplantıların ilki geçen Mayıs ayında Gaziantep'te yapıldı. Gaziantep için potansiyel pazar olarak belirlenen İngiltere ile ilgili kapsamlı paneller gerçekleştirildi. Bu kez Konya'da İran pazarı ele alınacak. “Hedef Pazar: İran” toplantısında, komşu ülkenin fırsatları Konyalı sanayici ve ihracatçılara daha yakından tanıtılacak.

Ana çözüm ortakları Halkbank ve Vodafone, sigorta çözüm ortağı Coface Sigorta, medya çözüm ortakları Global Connection Uluslararası Medya ve Turkish Time Dergisi'nin katkıları ile düzenlenecek olan toplantı, 8 Eylül tarihinde Dedeman Konya Hotel & Convention Center'da gerçekleşecek.

İran'ın bölgedeki konumu ve İran pazarı analiz edilecek

Moderatörlüğünü Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin'in gerçekleştireceği “Hedef Pazar: İran” toplantısının ilk panelinde, TİM Genel Sekreteri Dr. Halil Bader Arslan “İran Pazarının Stratejik Analizi ve Pazara Giriş Fırsatları”nı aktaracak. Panelde İran Yatırım ve Ekonomik Teknik Destekler Kurumu Yabancı Yatırımlar Genel Müdürü Ahmad Jamali de “İran ile Türkiye arasındaki İş İmkanları ve İran Pazarı”nı masaya yatıracak. İran İthalatçılar Birliği Başkanı Alireza Managhebi Navaei ise “İran ile İş Yapma Kültürü”nü katılımcılar ile paylaşacak. İlk panelde ayrıca İran İslam Cumhuriyeti, Ankara Ticaret Ataşesi Hamid Zadboom “İran Pazarının Yatırım Yapma Olanakları ile Pazarın Geleceği, Trendler”i anlatırken, İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Mehdi Culazade de “İş Dünyası Gözüyle Türkiye-İran Ticaretinin Önemi”ne dikkat çekecek.

İran pazarında fırsatlar ele alınacak

“Hedef Pazar: İran” toplantısının ikinci panelinde ise DEİK Türkiye-İran İş Konseyi Eş Başkanı Bilgin Aygül “Türkiye ve İran Arasındaki Ekonomik ve Ticari İşbirliği Fırsatları'na Genel Bakış” başlıklı oturumda konuşacak. “Medyanın İran ve Türkiye Ticaret Hacminin Artmasındaki Rolü'ne Asr-ı Azadi Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Seyed Vahid Peiman vurgu yapacak. Panelde ayrıca eski Tahran Ticaret Müşaviri Himmet Geriş “İran ile İş Yaparken Pratik Öneriler ve Fırsatlar”ı aktarırken, Coface Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Emre Özer de “İran Pazarında Riskler Nelerdir? İran'da Doğru Yerel Ortak Nasıl Bulunur? Firmanın Güvenilirliği Nasıl Kontrol Edilebilir?” gibi sorularının yanıtlarını Konyalı ihracatçılar ile paylaşacak.

PROGRAM

KONYA HEDEF PAZAR: İRAN
Dedeman Konya Hotel & Convention Center,

8 Eylül 2016

13:0014:00             KAYIT – Hoşgeldiniz İkramı

14:00 – 14:30             AÇILIŞ KONUŞMALARI

14:30 – 15:30             PANEL: İRAN'IN BÖLGEDEKİ KONUMU VE PAZAR ANALİZİ 
                                    Moderatör; Prof. Dr. Emre Alkin, Ekonomist

                                    İran Pazarının Stratejik Analizi, Pazara Giriş Fırsatları,
                                    Dr. H. Bader Arslan, TİM Genel Sekreteri 

                                    İran ile Türkiye Arasındaki İş İmkanları, İran Pazarı,
                                    Ahmad Jamali, İran Yatırım ve Ekonomik-Teknik Destekler Kurumu                                         Yabancı Yatırımlar Genel Müdürü

                                    İran İle İş Yapma Kültürü 
                                    Alireza Managhebi Navaei, İran İthalatçılar Birliği Başkanı 

                                    Pazarının Yatırım Yapma Olanakları, Pazarın Geleceği ve Trendler 
                                    Hamid Zadboom, İran İslam Cumhuriyeti, Ankara Ticaret Ataşesi

                                    İş Dünyası Gözüyle Türkiye – İran Ticaretinin Önemi 
                                    Mehdi Culazade, İranlı Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı

15:30 – 15:45             Çay -Kahve Molası

15:45 – 16:45             PANEL: DERİNLEMESİNE İRAN PAZARINDA FIRSATLAR 
                                    Moderatör; Prof. Dr. Emre Alkin, Ekonomist

                                    Türkiye ve İran Arasındaki Ekonomik ve Ticari İşbirliği                                                         Fırsatlarına Genel BakışBilgin Aygül, DEİK Türkiye- İran İş Konseyi Eş                               Başkanı 

                                    Medyanın İran ve Türkiye Ticaret Hacminin Artmasındaki Rolü
                                    Seyed Vahid Peiman , Asr- ı Azadi Gazetesi Sahibi ve Genel Yayın                                              Yönetmeni 

                                    İran ile İş Yaparken Pratik Öneriler ve Fırsatlar
                                    Himmet Geriş, T.C. Tahran Önceki Ticaret Müşaviri

                                    İran Pazarında Riskler Nelerdir? İran'da Doğru Yerel Ortak Nasıl                                        Bulunur Firmanın Güvenirliği Nasıl Kontrol Edilebilir?                                                       Emre Özer, Coface YK üyesi ve Genel Müdür

16:45              KAPANIŞ
 

 

 

TİMAKADEMİ 2016 ve 2017 yıllarında neler yapacak?

TİM tarafından oluşturulan TİMAKADEMİ,  2023 Türkiye İhracat Stratejisi doğrultusunda 26 sektöre mensup üretici ihracatçı firmaların kapasitelerini geliştirmek ve uluslararası ticaretteki rekabet güçlerini artırmak konusunda farkındalık yaratmak amacıyla bu yıldan itibaren “Hedef Pazarlar” temalı toplantılar düzenlemektedir. 

TİMAKADEMİ, Ekonomi Bakanlığı'nın öncülüğünde yürütülen “Turkey Discover the Potential” kampanyası kapsamında ihracattan en çok pay alan 10 şehirde, o şehirler için belirlenen hedef pazarları, ihracat yapan veya yapmayı düşünen şirketlerin yönetim kurulu başkanlarına, genel müdürlerine ve ihracat müdürlerine daha yakından tanıtmaktadır. Toplantılarına 2017 yılında da devam edecek olan TİMAKADEMİ2023, uzun vadede Türkiye'nin en etkin Eğitim ve Bilgi Platformu olmayı hedefliyor.
 

 

PAYLAŞ