Gündem

İhracatçıya Yeşil Pasaport hakkı yasalaştı

Son 3 takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 1 milyon doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine, ihracat tutarlarına göre değişen sayıda hususi damgalı (yeşil) pasaport verilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Ne not, ne başka bir şey şevkimizi kırabilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Kredi derecelendirme şirketlerinin Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirmelerini abartılı ve zamansız buluyoruz. Bu daha önceki açıklamalarda da geçerliydi; bugün Moody's'in yaptığı açıklama için de geçerli. Bugün gelen açıklama ya da benzerleri şevkimizi, moralimizi bozamaz” dedi.

E-ticaret sitelerine üyelik desteğiyle dünya ihracatçıların ayağına geliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), e-ticaret platformları AliBaba, Kompass ve Turkish Exporters ile toplu üyelik anlaşmaları imzaladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Hedefimiz kısa süre içerisinde toplamda 10 bin firmamızın e-ticaret sitelerinde yer alması” dedi.

Büyükekşi;“Bize demokrasi dersi vermeye çalışan Avrupa'nın hangi zihniyet ve emellerle bu uygulamaları gerçekleştirdiğini anlamakta zorlanıyoruz”

Türkiye eski Türkiye değildir. Bölgesinin en önemli gücü, en büyük ekonomisi, ticaret merkezi konumuna dişiyle ve tırnağıyla gelmiş olan ülkemiz, bu uygulamalara karşı tepkisini elbette verecektir.” dedi.

TİM'den Bild'e kınama: Ekonomi Bakanımıza yapılmış hakaret bütün ülkeye yapılmış sayılır

Büyükekşi: “Bütün ülkeye yapılmış addediyor ve derhâl bu tavırdan dönülmesini bekliyoruz”

Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırmasına başvurular başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) 2016'da başladığı ve geçtiğimiz Aralık ayında Sayın Başbakanımız ve 10 Bakanımızın katılımı ile dereceye giren firmaların ödüllendirildiği Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Araştırmasının 2.'si için başvuru süreci başlıyor.

İhracatta ‘kısa ayın karı' yüzde 5,1 artış oldu 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Şubat 2017 ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 artışla 11 milyar 296 milyon dolar oldu.

“Türkiye'de ticaret maliyetleri gerileyecek”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede “Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 112 ülkenin faydalanacağı anlaşmanın dünyada ticaret masraflarını yüzde 14 civarında azaltması ve küresel ticarete yılda 1 trilyon dolarlık bir katkı sağlaması öngörülüyor” diye konuştu

İhracatçılar mayısta İsrail'e gidiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, İsrail'e 15-17 Mayıs tarihlerinde büyük bir ticaret heyeti düzenleneceğini açıkladı. İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen, Türk işadamları için 3 yıllık çok girişli vize uygulamasına geçeceklerini söyledi.

Denizli'de Hedef Pazar İtalya

TİM Akademi tarafından hayata geçirilen '10 İl 10 Ülke Projesi'nin 'Denizli Hedef Pazar İtalya' konulu yedincisi toplantısı, ana çözüm ortakları olan HALKBANK ve VODAFONE'nun yanı sıra Ticari Alacak Sigorta Çözüm Ortağı; Coface Sigorta, Lojistik Çözüm Ortağı; UPS Türkiye, Medya Çözüm Ortakları Global Connection Uluslararası Medya ve Turkishtime Ekonomi Dergisi'nin katkıları ile Denizli Anemon Otel'de gerçekleştirildi.

“İhracatçılar olarak 300 bin istihdam desteği vereceğiz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı İstihdam Seferberliğinde ihracatçıların ana aktör olacağını açıklayarak “300 bin yeni istihdam yaratacağız. Biz de firma olarak 2 bin ek istihdam ile destek vereceğim” dedi.

İhracatçıya akademik inovasyon desteği 

TİM'in Kasım ayında başladığı İnoSuit - İnovasyon Odaklı Mentörlük Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Ülkemizin ihracat gücünü yaratıcılıkla, yenilikçilikle, yüksek katma değerle ve sürdürülebilir şekilde arttırma hedefiyle yola çıkan projede bugün ilk değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İhracat yıla son 49 ayın artış rekorunu kırarak başladı

İhracat yıla rekorla başladı. TİM verilerine göre Ocak 2017 ihracatı yüzde 15 artışla 10 milyar 528 milyon dolar olurken, son 49 ayın artış rekoru kırıldı.

“Not indirimleri bizi üzse de yıldırmayacak”

TİM, Merkez Bankası kararını ve Cazibe Merkezleri Programını değerlendirdi:“Öngörülebilir kur istiyor, yatırım teşviklerini destekliyoruz”

‘2017 çok daha iyi bir yıl olacak'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2016 değerlendirmesi ve 2017 beklentilerini açıkladı. Dolar kurunun makul seviyesini 3,50 olarak düşündüklerini söyleyen Büyükekşi, “İhracatçılar açısından en önemlisi istikrarlı kur. Sürekli iniş ve çıkışlar ihracatçı yararına değil” dedi.

İhracata “hizmet eden” ödüllendirildi

Bu yıl ilk kez düzenlenen “Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırması kapsamında Türkiye'nin hizmet ihracatı şampiyonları ödüllendirildi. Başbakan Binali Yıldırım'ın beraberinde 10 bakan ile katıldığı organizasyonda hizmet sektörünün potansiyeli gözler önüne serildi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ KALDIRAÇ ETKİSİ YARATIR

Mevcut durumu değerlendiren TİM Başkanı “Bugün itibariyle AB'nin ülkemizle imzaladığı hariç, 37 ülke ve bölgeyi kapsayan 26 Serbest Ticaret Anlaşması (STA) mevcut. Şimdi ise, Avrupa Komisyonu'nun Avrupa Konseyi'nden Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi görüşmeleri için yetki istemesi ile bu süreç ivme kazandı."dedi

“Türkiye ihracatı 2017 yılında 155 milyar dolara yükselecek”

Türkiye'nin aralık ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 artarak 12 milyar 817 milyon dolara ulaştı. 2016 yılı ihracatı ise bir önceki seneye kıyasla yüzde 0,8 gerileyerek 142 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre aralık ayında kilogram bazında yüzde 4,7 artış gösteren ihracatın lokomotif ilk üç sektörü otomotiv, hazır giyim-konfeksiyon ve kimyevi maddeler oldu.

İzmir, Polonya'yı fırsata çevirecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından başlatılan TİM AKADEMİ 10 İl 10 ülke programı çerçevesinde Ege İhracatçı Birlikleri İzmir ile eşleşen Polonya'nın iş insanlarını İzmir'de ağırladı.
Bu sayfa en son 3 Mart 2017 Cuma tarihinde güncellenmiştir.
PAYLAŞ