Ürdün'le ticarette hedef 2 milyar dolar

Türk işadamları 28-29 Nisan 2014 tarihleri arasında Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci başkanlığında Türkiye İhracatçılar Meclisi organziasyonu ile Ürdün'e (Amman-Akabe) işadamı heyet ziyareti gerçekleştirdi.

Ticaret Heyeti Programı'na 18 firma temsilcisinin yanı sıra, İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri ile çeşitli STK başkan ve üyeleri olmak üzere toplam 35 iş adamı katılım sağlarken olup, heyetin ilk günü Grand Hyatt Amman Otel'de İş Forumu düzenlendi. İş Forumu'nun sonunda Türk ve Ürdünlü firmalar için ikili iş görüşmelerinde bir araya gelerek iş imkanları konusunda görüşmeler yaptı.

İş Forumu'nda konuşma yapan TİM Başkanı Sayın Mehmet Büyükekşi konuşmasında, Ortadoğu'nun istikrarı ve barışı için Ürdün'ün kilit bir ülke olduğunu ifade etti. Konuşmasında devamla, Türkiye ile Ürdün arasındaki STA anlaşması ile iki ülke arasında vizesiz seyahat imkanının dış ticaret hacminin artmasında olumlu etki yaptığına vurgu yaptı.

İş Forumu'nda Ürdün'de olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Ürdün arasındaki ihracat rakamlarına ilişkin, "850 milyon dolar civarındaki toplam dış ticaret hacmi, iki ülkenin kardeşliğine, bin yıllık ortak tarihine, geçmişine, her iki ülkenin sahip olduğu potansiyellerine kesinlikle yakışmamaktadır" dedi.

İki dost ülkenin arasındaki ticaret rakamlarının Türkiye ve Ürdün'e yakışan rakamlar olmadığının altını çizen Zeybekci, şunları kaydetti:

"700 milyon dolarlık Türkiye'nin Ürdün'e ihracatı, Ürdün'den Türkiye'ye yapılan yaklaşık 100 milyon dolarlık bir ihracat, 850 milyon dolar civarındaki toplam dış ticaret hacmi, iki ülkenin kardeşliğine, bin yıllık ortak tarihine, geçmişine, her iki ülkenin sahip olduğu potansiyellerine kesinlikle yakışmamaktadır. Ürdün'ün Türkiye'ye ihracatı kesinlikle artmalı. Ürdün Türkiye'ye çok daha fazla mal satmalı çünkü 76 milyonluk bir ülkeden bahsediyoruz. 76 milyonluk öyle bir ülke ki, bugün dünyanın en büyük 16 ekonomisi haline gelmiş, 220 milyar dolarlık Gayrisafi Yurtiçi Hasılası'nı (GSYH) 12 yılda 830 milyar dolara çıkarmış, 34 milyar dolarlık ihracatını 152 milyar dolara, hemen hemen sıfır olan hizmet gelirlerini de 50 milyar dolara çıkarmış olan bir ülkeden bahsediyoruz."

Konuşmanın ardından, "Türkiye-Ürdün İş Konseyi Kuruluş Anlaşması", Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ile Ürdün'deki eşdeğer kuruluş yetkililerince, Bakan Zeybekci ile Ürdün Sanayi ve Ticaret Bakanı Hatem Halawani'nin katılımıyla imzalandı.

Amman'daki çalışmalarını tamamlayan heyet, 29 Nisan 2014 Salı sabahı Akabe'ye geçti.

Akabe Özel Ekonomi Bölgesi Yönetimi Yüksek Komiseri Dr. Kamel Mahadin tarafından karşılanan Zeybekci ve beraberindeki heyet program için Mövenpic Hotel'e hareket etti. Yüksek Komiser Dr. Kamel Mahadin tarafından heyete Akabe'deki yatırım imkanları ile ilgili olarak bir sunum yapılmıştır.

Mövenpick Hotel'de yapılan sunumun ardından Zeybekci ve beraberindeki işadamları Yüksek Komiser Dr. Kamel Mahadin ile birlikte Akabe Uluslararası Sanayi Bölgesi'ni (PBI) ve AYLA Proje Sahası'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Akabe Özel Ekonomi Bölgesi Yönetimi Yüksek Komiseri Dr. Kamel Mahadin'in ev sahipliğinde, Zeybekci ve beraberindeki işadamları onuruna Mövenpic Hotel'de verilen akşam yemeğini müteakip heyet 29 Nisan 2014 Salı günü Türkiye'ye dönmek üzere Ürdün'den hareket etti.

İlgili Fotoğraflar

PAYLAŞ